Всички сме наясно колко важна е водата за телата ни. Тя е източник на живот и играе огромна роля за нашето здраве.
Когато приемаме вода, поддържаме тялото си хидратирано и се радваме на по-здрава кожа, по-бърз метаболизъм и изобщо тялото ни изпълнява по-ефективно всяка една жизнена функция.
Ползите от нея обаче не приключват само с това. Външната употреба на водата - къпането, може също да носи много позитиви за здравето отвъд хигиената.
Оказва се, че вземането на студен душ може да подобри имунната система, кръвообращението и също така да ви зареди с енергия и добро настроение.
И така, що е то студен или контрастен душ?
Много вероятно е контрастният душ да ви звучи като някакъв вид мъчение и самопричиняване на ненужно страдание, но съвсем не е така. Всъщност това е една изключително полезна за тялото практика. Не е задължително да стоите непрекъснато под леденостудена вода. Достатъчно е просто да сменяте нейната температура от топло към студено - и обратно.
Взимате си нормален душ както обикновено, като в последните няколко минути увеличавате горещата вода за около 30 секунди и после рязко сменяте с ледена за още толкова време. И така няколко пъти.
Тази техника не е нова. Тя от години се използва от професионалните спортисти в процеса на възстановяване и подготовка за състезания. Полезна е за предотвратяване на евентуални контузии, тъй като контрастните душове стимулират тъканите на тялото да се адаптират към рязката смяна на температурата.
Казано с други думи, един студен душ представлява нещо като лека тренировка - стимулира тъканите и мускулите, без да ги стресира и като резултат излизате от банята освежени и тонизирани.
Но и много повече от това
Изследване на д-р Николай Шевчук от руския Институт по молекулярна биология и биофизика показва, че излагането на студена вода помага за активирането на нервната система и увеличението на нивата на бета-ендорфин и норадреналин в кръвта и мозъка.
На човешки език това означава, че контрастните душове ще ви накарат да се почувствате по-щастливи и по-малко стресирани.
Те имат добро въздействие и върху кръвоносната система, като карат сърцето да изпомпва повече кръв към важните органи. Тялото реагира така на шока, за да се предпази и да съхрани нормалната си температура. В дългосрочен план това ще го научи да работи по-ефективно и да бъде по-адаптивно към ниските температури.
По същата логика контрастните душове влияят позитивно и на имунната система, която в бъдеще ще може да реагира много по-добре, когато се срещне с вирусни заболявания през зимата.
Това е така заради стимулираното производство на кръвни левкоцити, които обикновено отговарят за борбата с вируси и бактерии в тялото.
По-добрата имунна защита води до по-малко болести, а от там - до по-малко болнични.
Изследване на холандския Academic Medical Centre показва, че всекидневното вземане на студен душ оказва значително влияние върху работоспособността на хората. Данните от проучването, извършено на 3000 души на възраст между 18 и 65 години показват, че тази практика намалява с 30% отсъствията по заболяване.
Как обаче да се научим да си взимаме контрастен душ, така че да свикнем с него и това да стане една съвсем нормална процедура?
Преди всичко не пускайте ледената вода още в началото. Изкъпете се съвсем спокойно както обикновено и оставете тялото да се адаптира към водата. После може да започнете като постепенно излагате различните части от тялото си на студената вода - първо краката, после ръцете, след това торса и главата.
Втората стъпка е да се концентрирате и да дишате дълбоко без в никакъв случай да задържате дъха си. Известният Вим Хоф, станал популярен със своите екстремни излагания на ниски температури, е създал цяла наука за дишането в подобни условия.
Неговите съвети могат да ви бъдат полезни, за да можете да свикнете по-бързо.