В близко време прогнозата за времето в България е безпощадна - жегата продължава и ще гони 40 градуса.
В такива условия човек копнее за нещо леденостудено. Ледена бира, леден таратор, ледена диня, леден душ и изобщо всичко, което може да докара малко хлад на измъчените тяло и душа.
За бирата в жегата, уви, знаем, че колкото и да е примамлива, е непрепоръчителна.
••• Ето защо:
Как обаче стоят нещата със студения душ?
За съжаление по същия начин. Ледената вода не помага. Макар че дава кратко усещане за облекчение, тя не охлажда тялото, а в някои случаи дори може да бъде опасна.
Нормалната температура на човешкото тяло е 36,5-37 градуса и при нея то работи оптимално. Прекаленото охлаждане или затопляне водят и до съответната реакция, с която организмът се опитва да опази жизненоважните органи в торса.
При горещо време, за да не прегрява торсът и за да не се стигне до опасна за органите температура от 40 и нагоре градуса, тялото задейства механизмите си за терморегулация. Телата ни излъчват топлина, потят се, а кръвоносните съдове в близост до кожата се разширяват и позволяват повече кръв да премине през тях и да отдели топлина.

И при голяма жега, при цялото потене и затопляне на кожата, сякаш естествената ни нужда е тя да се охлади с помощта на студен душ.
Проблемът обаче е, че резултатът е точно обратният на протичащия при топлина естествен физиологичен процес и при някои хора може да се бъде дори опасен.
Когато полеем кожата си със студена вода, кръвоносните съдове в близост до повърхността се свиват - естествената реакция на ниски температури.
Така към кожата тече по-малко кръв и съответно топлината се задържа там, където не бива - в торса. И със студената вода "лъжем" тялото си, че няма нужда от охлаждане, докато е точно обратното.
И колкото по-ниска е температурата на водата, толкова повече рязката промяна може да доведе до опасни последици.
Ако тя е 15 и по-малко градуса, може да се стигне до студов шок - кръвоносните съдове в кожата се свиват рязко, кръвното налягане се повишава, а пулсът скача.
За хора със сърдечно-съдови заболявания това може да е опасно. Шокът може да доведе до аритмия и дори смърт - за радост в изключително редки случаи и при огромен студов шок - например скачане при високи околни температури в ледена вода или вана.
Дори и при здрави хора обаче рязката промяна може да доведе до хипервентилация и учестено дишане, а оттам - замайване. При сериозен шок резултатът може да е загуба на съзнание и оттам - удавяне.
••• По кое време да е душът - вижте тук:
Това не означава, че горещият душ е добра идея - вода, по-топла от температурата на тялото, го натоварва с допълнителна топлина и не му позволява да се охлажда.
Оптималният избор е хладка вода с температура около 26-27 градуса.
Тя е достатъчно висока, за да не спира процеса по охлаждане на кръвта, и въпреки че е доста под температурата на тялото, не е толкова ниска, че да доведе до студов шок.
Ако все пак не издържате и на тази температура, може да намалите още малко градусите, но постепенно, за дадете възможност на тялото да се адаптира и да се избегне шокът.