Чинията просто изглежда различно. Пудра от краставица, орех, превърнат в бисквита, сабайон от карфиол и артишок и емулсия от червено вино, чипс от спанак.
Наблюдавам как храната придобива нетрадиционна и някак нереална форма в ръцете на младите готвачи от ресторант „Таланти". Той е част от HRC Кулинарна академия, а нестандартното в концепцията му е, че гостите се обслужват от самите готвачи.
Местата в Таланти за кулинарния маратон "Sofia Restaurant Week" свършиха още в началото и резервациите бяха затворени. Нямаше как това да не привлече любопитството ни.
„Повечето готвачи са свикнали да бъдат зад сцената. Най-често те нямат досег с клиента, а при нас те разбират какво се случва от другата страна - извън кухнята. Това е голям плюс за бъдещото им развитие - виждат с очите си как се приемат менюто, храната и това им помага да станат самостоятелни, да са способни да да управляват собствените си заведения", казва директорът на Академията Деляна Монева.
Тя поема менажирането на Академия HRC преди три години, след повече от 15 години в хотелиерския бранш. „Опитът ми показа, че има нужда от "произвеждането" на качествени кадри, защото както в София, така и в цяла България има страхотен глад за добре подготвени, адекватни хора, които са конкурентни по умения на международния пазар. В България почти няма такива хора. Всеки иска да се огледа, да види как става навън, какво би могъл да постигне, да натрупа опит и да се върне тук. Това за жалост означава, че в българската хотелиерска и ресторантьорска индустрия не остават много млади хора".
И така с мисия да създава и развива истински шеф готвачи на световно ниво, Деляна се захваща и със студентите от ресторант „Таланти". Повечето от половината младши готвачи са чужденци от Украйна, Литва, Гърция, Румъния, Албания, Канада, Италия и още около 30 държави.
Към момента училището е обучило повече от 150 професионални готвачи. Голяма част от тях не работят в България.
Такъв е случаят на 24-годишната Ивета и 28-годишният Симеон, които вече творят в елитните лондонски заведения „Зума" и „Рока" . И двата ресторанта с в топ 5 на заведенията с японска храна във Великобритания.
„Харесаха ги на международните стажове, които се провеждат през втория и четвъртия семестър от обучението им и просто им предложиха постоянен ангажимент", казва Деляна Монева.
Шеф Александър Димитру от Румъния, който също е кадър на българската Академия, успява да отвори един от най-успешните ресторанти в Клуж- Напока - „Апра" само 6 месеца след като завършва обучението си.
Друг студент от Литва, също почти непосредствено след завършването на академията за таланти, превърнал мечтата си в реалност и направил заведение, превръщайки се в поредната гордост за училището за готвачи.
Работата в ресторант „Таланти" е основна част от обучението на студентите. Екипът се сменя на всеки 6 месеца, като през трети семестър те работят в заведението и го управляват като свое. Изготвят менюто, експериментират и творят под зоркото око на шеф Милен Златев, който е практикувал в Холандия и Катар.
Шеф Златев, както и канадецът шеф Хюг Ботен можете да срещнете всеки ден и в МЕТРО - докато зареждат за менюто. „Много от готвачите ходят сами на място в магазина, за да си избират продуктите, а в МЕТРО има всичко екзотично и различно, което ни трябва", казва Монева.
Докато инструкторите пазаруват, студентите наглеждат белгиецът шеф Анри Донно и шеф Виктор Светославов - също един от успелите възпитаници на Академията. С групата студенти се занимава и Михаил Марковски, който е президент на Асоциацията на сомелиерите в България и преподава в частта „Обслужване на гости в ресторанта".
От него младите готвачи учат как да подбират напитките и да контролират сервиза в ресторант „Таланти".
„Естествено, има много симпатично-комични ситуации с готвачите, които за първи път трябва да представят своята импровизация на авторското меню по идея на шеф Златев. Имат нещо като сценична треска пред гостите на заведението, особено чужденците готвачи. Тук спокойно може да си упражните английския, защото всички го говорят", разказва още Деляна Монева.
Талантите на „Таланти" произвеждат всичко сами - нищо не идва от прахче и пакетче, а напротив, те превръщат в прахчета и други консистенции чушките, доматите, маслините и шоколада.
Всички бульони, сосове, кремове и сладоледи се правят на място, по най-актуалните тенденции и техники, които владеят само най-добрите в готварската гилдия по света.
И така - не се чудете повече какво е сабайон от карфиол - това е пюре от карфиол на жълтъчена основа с масло и лимонов сок. А в случай, че искате магре - то знайте, че това не е просто парче патешко, а е онази част от гърдите, която има най-малък слой мазнина. Компресираните зелени ябълки не крият чак такава тайна за съдържанието си, но затова пък имат магически вкус. А лешниковият пралин и кулиса от печени чушки трябва да опитате сами, за да разберете какъв е вкусът на насладата. А аз лично се спрях на чипса от спанак, за да съм силна като Попай Моряка, преминал изпитанията на небцето.