Коктейли с ракия - експериментирайте смело

Който обича коктейлите, със сигурност е чувал имената Блъди Мери или Аперол Шприц например. Какво бихте казали обаче за Блъди Мария? Или за Стралджа Шприц? Логичният отговор е: дайте по един, за да ги пробваме.

От този септември ракия „Стралджанска“ представя уникална коктейлна платформа, която показва модерното лице на ракията. Тя включва шест интерпретации на различни алкохолни миксове - както класически и наложили се коктейли, така и най-нови трендове в коктейлната култура.

Така платформата ни насърчава да отдадем на стилната и качествена ракия необходимото уважение, както го правим с други алкохоли, върху които времето и дядовците ни не са оставили домашен отпечатък и че традиционното може да е модерно.

Барманите Николай Вангелов и Александър Симеонов (познати още като Ники и Алекс) със сигурност могат да ви разкажат много по темата за коктейлната култура. Не знаем дали пъповете им са хвърлени зад бара, но със сигурност животът им в последните 15 години минава именно оттам.

Към днешна дата те стоят зад идеята на NOMAD Barman, компания, предоставяща бармански услуги в широкия смисъл на думата. Те са сред посланиците на ракия „Стралджанска“, избрали да докажат, че ракията не е само за масата със салатата, но добре се връзва и с коктейлите в добрия бар.

И за Алекс, и за Ники изборът на барманската професия е колкото случаен, толкова и напълно осъзнат. Те бавно и търпеливо извървяват пътя от баналните „Космополитан“ и „Маргарита“ до хайбол коктейли с ракия с много четене, пиене, подхвърляне и чупене на бутилки и чаши, експериментиране и разбира се - състезания, които ги отвеждат до места, превърнали се в сърцето и душата на коктейлната култура.

Алекс е финалист и носител на няколко титли на най-престижните бармански състезания, но всъщност споделя, че най-много е учил от тези от тях, на които се е класирал на по-задни позиции.

Николай Вангелов е едно от най-известните лица в бранша и със сигурност най-атрактивният флеър барман в България. Той има повече от 8 спечелени flair състезания в България и 15-на в чужбина за атрактивното барманство.


Алекс

Какво значи коктейлна култура и има ли почва у нас?

Алекс: Най-просто казано - да пиеш културно. Да не се оливаш. Да спазваш трите златни правила: хапни добре преди това,  консумирай много вода и никога, ама никога, не се опивай да надпиеш секси барманката. Тя винаги ще те надпие... Коктейлната култура е, когато хората са отворени към нови вкусове, доверяват се на барманите и консумират и експериментират с повече коктейли, а не само водка с кола.

На какво ниво са барманите в България?

Ники: Като във всяка друга професия  – има добър и кофти барман. Добрият барман отделя внимание на гостите и напитките, лошият – отива там само, за да си вземе заплатата. Затова отношението е първото нещо, което барманът трябва да научи в своята професия. Нямаш право да си кисел. Защото да направиш коктейл, е като да създадеш и поднесеш ястие. Всичко започва от доверието, че няма да разочароваш клиента, а твоя е отговорността да се погрижиш всичко да е на необходимото ниво – и като външен вид - първо вкусват очите, и като вкус, и послевкус.

Алекс: Днес бих казал, че българските бармани са на европейско, дори на световно ниво. Но това се отнася за малцина от тях. Винаги е било така – има малко бармани, които са на световно ниво и са много добри. Те нямат проблем, че от тях вече се изисква много повече от просто да наливат водка или уиски с кола. Точно обратното. Но изисква страшно много работа, жертви и отделено време, за да го постигнеш. Затова малко оцеляват.

Как се промени коктейлната култура у нас?

Ники: Коктейлната култура и навиците на българина да пие по заведения доста се промениха в градивна посока. Преди 5-6 готини бяха предпочитани напитки, които не са добре балансирани – вдъхновени от диско ерата като „Секс он дъ бийч“, „Космополитан“, „Лонг айланд айс тий“. Това обаче се промени благодарение и на усилията на някои доста добри бармани, които подпомогнаха професионалното развитие на професията. Ники Нейков много помогна в това отношение. Сега хората все по-често предпочитат различни битер напитки, хайболи с нисък алкохолен градус, по-семпли и прости коктейли с 3-4 съставки, в които се търси баланс и експлозия от вкусове.

Алекс: Рязък завой към положителната промяна на коктейлната култура имаше някъде преди 5 години, когато придобиха популярност по-авангардни бармански състезания и конкурси. Те провокираха участниците да се усъвършенстват и да повишат уменията си, което в крайна сметка доведе до това, че барманите се понаучиха да отделят повече внимание на детайлите в напитката и да внимават какво дават на клиентите.

Всъщност клиентът започна да се доверява много повече на човека зад бара – а това е една от най-положителните промени, които усетихме в коктейлната култура у нас. Но за да се стигне дотам някои бармани поработиха здраво. Самите клиенти също доста се промениха - хората пътуват повече, опитват повече неща и повишиха критериите си.


Ники

Защо решихте да се „забъркате“ в коктейлите със „Стралджанска“?

Ники: С Алекс решихме да приемем предизвикателството да популяризираме коктейлите с ракия и да се доверим на „Стралджанска“, защото ракията по нищо не отстъпва на останалите основи за коктейли. Ракията има висок градус, но това не е проблем - повечето алкохоли, които се използват за основа на коктейлите са такива, но при миксирането и комбинирането с различни съставки се получава и баланса.

Една хубава, качествена, добре направена ракия - тя има характер, перфектен послевкус, плодови нюанси и страхотна земна нотка. И целта ни е с правенето и представянето на повече коктейли с ракия да променим традиционното схващане и ритуал за тази напитка. Искаме това да премине в едно по-модерно консумиране, на едно по-високо ниво. Най-просто казано - ракията е супер продукт за коктейли.

А и така наблягаме на българското. Гледните ни точки са, че страната ни се е превърнала в страхотна туристическа дестинация и трябва да бъдем горди и да представяме всичко, което имаме като заложби –  билки, подправки, уникални съставки. А и с качествена ракия лесно се работи.

Алекс: За мен коктейлите с ракия отдавна са познати, но отскоро набират популярност за масовата аудитория. Но мисля, че нашата роля като миксолози е да превърнем този тренд не просто в  краткотрайна тенденция, а в константа. Ракията по принцип е страхотен дестилат и основа за коктейли, а хората не си дават сметка за това и гледат с предразсъдъци. Тя е напитка с характер и може да остави отпечатък върху крайния продукт.

И понеже има и страшно много видове ракии – дава поле за експерименти на бармана. Ако той успее да долови този уникален характер, да добави още няколко нюанси, резултатът е супер. Освен това ракията има история, тя е свързана с нас и нашето географско местоположение. Готино е, че ние, българите имаме много симпатични ритуали за консумиране на алкохол по принцип, което е рядкост в световен мащаб - бавничко, с мерак, наслаждаваме се, което предразполага за табиетлийско пиене с мярка и второ отваря място на бармана да твори точно като създава театър на напитките.

Освен това коктейлите, които подготвихме със „Стралджанска“ могат да се съчетават и с храна – тука вече отиваме още повече в тренда на т.нар. food pairing – комбиниране на напитките с ястията. Надявам се и чужденците, които посещават по-добрите барове в София и опитват коктейлите с ракия да се превърнат в посланици на тази тенденция. Именно те могат да повлекат крак и да ни покажат и на нас, че и в нощен клуб можеш да пиеш коктейли и шотове с ракия.

Имате ли си любим коктейл и какво по принцип пие барманът?

Алекс: Барманите пием странни, нетипични, даже бих ги нарекъл „извратени“ като вкус напитки. Но това си е професионално изкривяване – да не се плашиш от силните, горчиви вкусове и да ти харесват неща, които повечето консуматори намират за твърде агресивни. Това може би обяснява защо в световен мащаб най-консумираният коктейл от барманите е „Негрони“ – силен и горчив.

Иначе това лято много ми допада Стралджа Хайбол. Той съдържа „Стралджанска отлежала“, дждижифилов ейл, малко домашен ликьор от кафе и каскара (люспите, в които е завито кафееното зърно) и няколко капки хрян. Това е дълга напитка, слабоалкохолна, супер ободряваща заради кофеина и освежаваща. И е лесна за правене вкъщи от непрофесионалист. Изграждането на коктейла е много лесно, а съставките могат да се заменят – например домашният ликьор от кафе и каскара да се смени с кафе ликьор.

Ники: Нямам любим коктейл. Всяка година аз и екипът експериментираме върху новите вкусове, върху това да можем да предлагаме различни комбинации. Експериментът за мен е любим. Тази година предпочитам  комбинацията от домашна медовина, на която можем да надграждаме коктейлите с ракия и нискоалкохолните миксове.

Новините

Най-четените