Някои храни изглеждат толкова вкусно в рекламите, че няма нужда да бъдат придружавани от текст.
На картинка или клип всичко ни се струва невероятно апетитно - бургерите, печеното пиле, зърнената закуска, сладоледът, тортите. Да снимаш храна обаче никак не е лесно, особено ако искаш тя да изглежда неустоимо в кадър.
Затова фотографите прибягват до някои любопитни трикове, с които си вършат работата безупречно. Ето някои от тях:
Бургери, запечени с... нагорещен шиш
Райетата, които ни подсказват за перфектно изпечен на скара сочен бургер, са трудни за постигане.
Всеки готвач знае, че дори и при най-качествения месен бургер има риск месото да се свие при печене. Вкусът не страда от това, но пък видът вече далеч не е толкова примамлив. Затова фотографите прибягват до тънкости, сред които е обгарянето на бургера с нагорещен шиш.
Целта е самото кюфте да остане леко сурово, за да не се свие, а райетата от скара да бъдат прогорени равномерно с шиша. Така бургерът всъщност никак не е приятен на вкус, само че на снимки е перфектен.
О, и за да изглежда висок един вече сглобен бургер, често между съставките се слагат кръгчета от картон.
Пиле, боядисано с боя за обувки
Да направиш печено пиле, което е със съвършено хрупкава кожа и е сочно отвътре не е лесно. Да докараш подобен вид за снимки е още по-трудно.
Тук на помощ идват няколко трика, сред които е мазането на пилето с боя за обувки. Самото пиле се запича съвсем леко, колкото да не е напълно сурово, но и да запази всичките си сокове. След това с четка и повече сръчност се нанася неравномерно кафява боя за обувки.
Друг вариант, който също се използва за пилето, е запичането на напълно сурова птица с горелка. По този начин пилето изглежда с хрупкава кожа, макар и под нея да не става за ядене.
Тамян и дамски тампони, които имитират пара
В рекламите често се налага от храната да се издига пара, която ни подсказва, че ястието е прясно и току-що извадено от фурната.
Само че един снимачен ден може да продължи до 10-12 часа и никой няма нито време, нито възможност непрекъснато да притопля чиния с храна до безкрай, само за да я заснеме как от нея излиза пара. Шепа тамян или обикновен дамски тампон решават тази дилема.
В първия случай тамянът се пали и се слага зад чинията или купата и фотографът трябва да действа бързо, за да улови подходящия кадър. Във втория случай тампонът се намокря добре с вода и се слага за много кратко в микровълнова фурна, за да започне да дими леко. После се процедира както с тамяна - слага се зад чинията и се снима.
За прословутото печено пиле също си има номер - в кухината му се слага навита на руло кухненска кърпа, предварително навлажнена и затоплена.
Картофеното пюре като пълнеж за гирос, дюнери и енчилади
Дюнери, енчилади, тортили, тако - все вкусна бърза храна, която никак не е фотогенична.
За да искате да хапнете от нея, тя трябва да изглежда пълна с неустоими съставки, затова специалистите използват картофено пюре. С него се пълни питката или хлебчето почти догоре, след което върху пюрето внимателно се подреждат продуктите, които се предполага, че има вътре.
Друга малко по-трудна опция е да се изрежат парчета дунапрен, които да служат за пълнеж, но така отнема повече време да се постигне желаната форма.
Мляко и сметана от пяна за коса и балсам
Истинската сметана се разтича, а повечето неща, потопени в прясно мляко, като зърнени закуски, корнфлейкс и мюсли, се разкисват бързо.
На помощ идва пяна за коса, която успешно замества сметаната, оформя се лесно и не се топи и разтича, както и балсамът за коса, който обикновено имитира мляко. В зависимост от нуждите на снимките балсамът може да замества прясно мляко в реклами на мюсли или кисело мляко в други спотове.
В някои случаи се използва и лепило, което да имитира мляко и сметана, защото то не помръдва с часове. Други фотографи се кълнат, че най-добра работа в такива ситуации им върши пяната за бръснене.
Моторно масло вместо мед и кленов сироп
Медът и кленовият сироп са капризни за снимки по няколко причини.
Първо, те никак не са евтини, особено кленовият сироп, но по-важното е, че е сложно да ги заснемеш в благоприятен вид. Поливането на храна с мед и сироп пък трябва да се случи поне няколко пъти, преди фотографът да се сдобие с нужните му кадри.
Затова се използва моторно масло, което не се разтича толкова лесно, а и е по-евтино и не е проблем да се изхаби голямо количество от него.