Кои са най-апетитните български разядки?
Всеки на нашите 111 хил. квадратни километра територия ще каже нещо различно. За сметка на това чужденците, които каним у нас и запознаваме с родните предястия, си имат ясно изразени фаворити.
Те упорито гласуват за любимите си рецепти в кулинарната енциклопедия Taste Atlas и отбелязват, че заедно с тях доста са харесали и българската ракия.
А ето и фаворитите:
Кьопоолу
Както подсказва името му, кьопоолуто е арабско творение, минало през Турската империя и дошло в България. Тук то се настанява комфортно на трапезата ни, защото включва продукти, които обожаваме - печен патладжан, печени чушки и доста чесън.
Най-вкусното кьопоолу става с патладжани и чушки, изпечени на жар или на тенекия, а в градски условия ги изпичаме на много силна фурна, поне 200 градуса.
Патладжаните (син домат, както казват в някои краища) задължително се дупчат на няколко места, за да не се пръснат.
След това зеленчуците се обелват и почистват и се мачкат на не много фино. Съотношението патладжан-чушка е на вкус, както и количеството чесън.
Някои слагат само червени чушки за сладост, други слагат и по една-две зелени чушки, трети добавят и люти чушки. Любопитен факт е, че в на някои места в Южна България кьопоолу казват на разядка без чушки, която се приготвя от печен патладжан, кисело мляко и чесън.
Катък
Тук нещата стават малко по-сложни.
Taste Atlas описва катъка като комбинация между намачкано сирене с кисело мляко, чесън, олио, сол и пипер. "Катък" обаче използваме и за подобна разядка, в която слагаме и нарязани на ситно печени червени чушки и/ или орехи.
Подправките и гъстотата също могат да варират. В зависимост от рецептата някои слагат магданоз, други - копър, трети - микс от зелени подправки. Най-важното е да се запази характерният за катъка вкус, смес между солено и кисело.
Майсторите на катъка от Родопите и Стара планина пък го приготвят отлежал и подчертават, че той се прави само две седмици в годината - от 15 до 30 август. След това катъкът се насипва в глинени съдове и се оставя да "узрее".
Независимо от рецептата катъкът, както и кьопоолуто, се сервират с хляб.
Тарама хайвер
Разбира се, това не е изконно български специалитет.
И все пак е високо оценен - и от нас, и от гостите на България и Българското Черноморие. Тарама хайверът може и да изисква известно време, докато му хванем цаката, защото при неопитните с него лесно се пресича и става на неапетитна попара.
Добрата новина тук е, че суров хайвер за тарама се намира вече на много места, както в специализираните рибни магазини, така и в някои от големите хипермаркети.
Правилото гласи, че на две препълнени супени лъжици суров хайвер се падат около 600 милилитра олио и средата на 2 дебели филии бял хляб. Заедно с това задължително се прибавят и поне две глави лук на много ситно и щедро лимонов сок.
Тарама хайверът се приготвя на принципа на майонезата с много бавно прибавяне на олиото. Чак след хомогенизиране се добавят подправките.