Нима има хладилник, в който няма яйца?
Те са чудесното решение за бързо и лесно похапване. Приготвят се за броени минути, засищащи са и са идеални за "обери хладилник" ястия с поизостанали колбаси, месо, зеленчуци и сирена.
Яйцата са и в основата на повечето здравословни хранителни режими.
Затова е жалко, когато съсипваме качествата им и ги готвим по начини, които ги правят по-скоро вредни.
Ето 4 неща, които да не правим с яйцата:
Пържене
Пържените храни са вредни и яйцата не правят изключение от правилото.
Да, вкусът им е превъзходен, особено хрупкавите крайчета, само че пърженето прави яйцата мазни, тежки и калорични. Освен това отнема от хранителната им стойност според проучване на Международния журнал за хранителни науки и диететика.
Оттам са установили, че наличието на витамин А в яйцата спада с поне 20% при пърженето им в мазнина с висока температура.
Затова съветът е да запичаме яйцата в горещ сух тиган или плоча без никаква мазнина - те имат в себе си достатъчно и то полезни мазнини.
Прекалено рохко варене
Причината е, че много рохкият жълтък носи със себе си риск от салмонела.
Варенето на яйцата за около 4-5 минути, което води до мек, но не съвсем течен жълтък, се приема за по-безопасна алтернатива. Изданието Healthline посочва, че най-лесно можем да се ориентираме по белтъка на яйцето.
Ако при варене той не е напълно втвърден и със снежнобял цвят - по-добре е да не ядем толкова рохко яйце.
Кулинарните гурута пък смятат, че яйцата с прекалено течен жълтък не развиват пълния набор от вкусове за разлика от по-добре сварените яйца.
Прекомерно варене
Тук говорим за яйцата, които не са просто твърдо сварени, а жълтъкът им чак е посинял от варене.
Както при пърженето в силно сгорещена мазнина, така и при прекомерното варене ценните свойства на яйцата и особено антиоксидантите в тях избледняват. С прекалено дългото варене се губи и вкусът на жълтъка, а белтъкът става "гумен".
Според насоките на готвачи като Джейми Оливър е най-добре да варим яйцата, като засичаме времето с таймер, може и този на смартфона ни.
Така ще сме сигурни, че ще получим прецизно сварени яйца.
Пълнени яйца
Вината не е в самите яйца и начина им на готвене този път.
Проблемът е, че когато приготвяме пълнени яйца, сме склонни да добавяме много продукти с много калории. Слагаме малко майонеза за по-хомогенна смес, малко сметана за по-плътен вкус, малко горчица за пикантност, сол, подправки...
Резултатът е невероятно вкусно предястие, от което не можем да спрем да похапваме.
С всяка половинка от пълнените яйца обаче неусетно поглъщаме калории и никак не е изключено да се усетим, чак когато ни стане тежко и нямаме място за основното ястие.
Затова, колкото и да са вкусни пълнените яйца, разумно е да се ограничим до 2-3 половинки.
Тогава кои са най-здравословните начини да си приготвим яйца?
Десетки са, като за най-здравословни се приемат умерено сварените яйца - нито рохки, нито твърди, пошираните яйца, омлетите без прекалено много добавки и бърканите яйца с малко мазнина.
Полезен и вкусен е и японският омлет, при който жълтъци и белтъци често се разбиват отделно, след което се смесват и се готвят на омлет с мек център.
Важното условие е в никакъв случай да не пресготвяме яйцата и да не прекаляваме с продукти и подправки към тях - те са достатъчно вкусни и сами по себе си.