Предполагам, че на тази планета има и хора, за които да извъртят една баница, само и само за да имат обяд за офиса, не е чак толкова откачена.
Аз обаче не съм от тези хора.
Даже и да се възползвам от удобството на готовите кори, за мен баницата си остава ястие, което задължително се сервира на Нова година с късмети и извън това е по-подходящо за лежерен уикенд, в който имам повече време да се въртя в кухнята.
Докато не открих как се прави баница на тиган.
В първия момент си помислих, че е абсурд да се получи нещо, което става за ядене. После, четейки рецептите из кулинарните блогове, реших, че корите ще се изпекат, но отвътре плънката със сигурност ще е сурова.
Накрая реших да пробвам с риск да похабя продуктите. И, изненадващо дори и за самата мен, се получи чудна бърза баница на тиган с хрупкава коричка и богат пълнеж.
Посочените по-долу продукти са за тиган с размери 26-28 сантиметра и една такава баница е достатъчна за двама много гладни души или трима по-скромни.
Необходими са:
- 6 фини кори за баница
- 2 яйца
- 100-150 грама сирене
- Няколко слайса шунка/ бекон/ колбас по избор
- Супена лъжица кисело мляко
- 50 грама масло
- Малко олио
Начин на приготвяне:
В голяма купа, в която ни е удобно да бъркаме смело, смесваме яйцата, натрошеното сирене, шунката - на кубчета, и киселото мляко. Разбъркваме до получаване на хомогенна смес, като внимаваме да не направим все пак сиренето на каша.
Оставяме купата настрана и започваме да редим баницата.
Дъното на тигана се намаслява с малко олио и се нареждат три кори така, че краищата им да стърчат отстрани. Последната кора се намазва с половината от маслото (между корите няма нужда да се маже, защото баницата ще стане тежка и прекалено мазна).
След това изсипваме половината от сместа със сирене и шунка. Върху нея накъсваме и леко натрошаваме две от корите, за да се образува пухкав среден слой.
Изсипваме другата половина от сместа и от маслото. Ако маслото е студено или нямате време да го разтопявате, може да се нареже на кубчета - ще се стопят при печенето.
Отгоре слагаме последната кора и захлупваме със стърчащите краища. Мажем с малко олио и поставяме тигана на котлона на средна степен (при мен - 4 от 6).
Запичаме баницата от едната страна до хубаво покафеняване, отнема около 5 до 10 минути в зависимост от котлона.
Обръщаме с помощта на чиния и запичаме и от другата страна.
Добре е баницата да се остави да изстине малко, преди да се нареже на удобни за кутията за обяд парчета.
С останалите кори могат да се приготвят малки банички, кашкавал пане или рулца, поръсени със захар и запечени във фурната.