Apple представиха своя услуга за поточна музика под името iTunes Radio, както и най-сериозните подобрения в мобилната си операционна система iOS от появата й през 2007 г. насам, предаде Ройтерс.
iOS 7 направи дебют на конференцията за разработчици, която компанията организира в Сан Франциско. Тя е видимо различна от предшествениците си, като залага на минималистичен дизайн, различна плътност на прозорците, нова цветова гама и анимация в приложенията.
„Под капака" се крие възможност за многозадачна работа с всички приложения. „Това е най-голямата промяна в iOS от първия iPhone насам", коментира изпълнителният директор Тим Кук. Редизайнът на операционната система идва, след като ветеранът в изграждането на софтуер Скот Форстал беше уволнен от Apple през ноември и творческият директор Джонатън Айв получи по-голяма свобода на действие.
Виртуалният асистент Siri има нов гласов модул, а освен това вече по подразбиране ще търси информация в Интернет чрез Bing на Microsoft, а не с Google. За борба с крадците вече има по-сложна система, която изисква уникална потребителска идентификация след дистанционно изтриване на съдържанието на iPhone-a.
iTunes Radio е интегрирана в операционната система и е безплатна (но и с реклами), като услугата ще се предлага от есента както в iPhone, така и в iPad и Apple TV. Подобно на конкурентите си като Pandora и Google All Access, "радиото" на Apple позволява на слушателите да създават свои собствени „станции" според жанра, да прескачат песни или просто да се потопят в един от 200-те избрани канала.
През миналата година Apple са водили преговори със звукозаписните компании, за да осигурят жизненоважната подкрепа за новата си услуга.
Apple и Тим Кук са под натиск да покажат добри резултати, след като цената на акциите на компанията непрекъснато спада, а приходите спадат. Причина за това е доминацията на Google и Samsung на пазара на смартфони и таблети.
На конференцията бяха представени новата версия на OSX Mavericks и актуалните лаптопи от серията Macbook Air, както и цилиндричен Mac Pro, който все още е в разработка.