Предколедно за смартфоните

Apple iOS - Хубаво и (не)евтино

"Apple (чичо Стив, лека му пръст) знае какво е добро за вас!" и ви го продава, продава, продава. На "безплатно" не се гледа с добро око, освен ако не е сиренце. Покупката на iPhone, iPad или iPod е само началото на "a beautiful commercial friendship".

Всичко, което Apple и iOS ви предлагат, вече е правено от някой друг. Но никой не го прави така красиво, толкова гладко и толкова печелившо.

Какво направи Apple с iOS за нас?

С първия iPhone преобрази телефоните - (почти всички нови) вече са с чувствителен на допир екран, вместо с копчета. За капак, Apple казаха, че Интернет е задължителен за мобилните устройства и извиха ръцете на мобилните оператори да ги продават заедно с неограничен достъп.

С iPhone 3G разгърна потенциала на магазините за мобилни приложения. iTunes беше чудесна основа за AppStore. Добро начало, след което iOS и Android навлязоха в пазара на забавления и през 2011 г. надвиха Nintendo и Sony при джобните игрови конзоли като NintendoDS и PSP.

С iPhone 3Gs преоткриха папките, като начин да се организират все повечето икони по екраните на смартфоните.

С iPhone 4 и 4s, т.е. с iOS 5 започна ерата на облака за Apple. Вашата информация става достъпна през различни устройства, от всяко място и по всяко време, тъй като се съхранява в интернет.

Накратко:
За: Apple са силни с лекотата на ползване и изобилието на платени приложения и съдържание (музика, филми, книги...).
Против: Apple iPhone не е точно за вас, ако искате апаратна клавиатура, безплатни приложения и свобода да преобразявате и настройвате своя апарат.

Google Android - Android е за всеки

Ако си спомняте, от време оно, MacOS има само на Apple компютри, а MS Windows - на всякакви. Сега при смартфоните е подобно - iOS има само на iPhone, а Google Android - на сматрфони от всякакви производители.

Android апаратите не са "еднакви" като iPhone. Има с големи, и с малки, и със средни екрани. Има лъскави, има и устойчиви на вода и удар. Има с мощни процесори и RAM колкото на приличен компютър, има и "скромни и евтини". Повечето са само с екрани, но има и с пълноценни QWERTY клавиатури. Има за всеки джоб.

Android потребители има всякакви. Ако искате - вкарвате (за предпочитане) Gmail адреса и паролата, синхронизирате и почвате да ползвате. Ако искате - ровите се в настройките, инсталирате и триете, докато си харесате "вашите програми". Ако сте смели - четете по форуми, root-вате (придобивате по-големи права върху устройството) и можете да слагате разнообразни версии на Android, които, благодарение на AOSP (Android Open Source Project) се появяват ежедневно.

Различните производители се стараят да "разкрасят" Android със свои оформления и приложения. За някои потребители това е голямо удобство. За други - не - и те поставят един след друг ROM-ове (модифицирани инсталации на операционната система) на своите смартфони.

Накратко:
За: Android са силни с многото модели и с изобилието на безплатни приложения в Android Market. Скритият им чар е в свободата да направиш от купения апарат "твоя личен и неповторим" смартфон.
Против: Android смартфоните може да разочароват със забавяне на официалните обновления, или със сложност на настройките, ако не ви се учи.

Windows Phone (WP) - "I'll be back"

Досега Microsoft винаги са опитвали да направят от смартфоните нещо подобно на мобилни компютри. Неуспешно - начините на ползване и размерите са много различни. С новата операционна система Windows Phone (WP) започват на чисто. Учат се от успехите на iOS и Android и в много посоки ги задминават. Не е изключено в Windows 8 за компютрите да се появят идеи от WP.

Всъщност, казват, че Microsoft ще предложи обща среда - еднакво ползване в различните типове устройства - смартфони, таблети, ноутбуци, стационарни компютри, Xbox (и коли, и битова техника...). С еднакви програми, с общо споделяне на данни.

WP се отличава със своя Metro изглед, съставен от "живи блокове" (англ. "Live tiles"). Целта е да се ползва смартфона с минимални усилия и действия. Във всеки блок (доста по-голям от иконите в Symbian, Android или iOS) има изображения и текст, които могат да се обновяват динамично. Блокът може да отговаря и на отделна програма, и на група от програми и съдържание. Икона, widget и папка в едно. Пълен е и с други изненади, повечето от които - приятни.

Накратко:
За: Windows Phone радикално нов, удобен по своему и се интегрира перфектно в Windows среда - като файлови формати, работа с програми, свързване с MS Exchange.
Против: Освен детските болести на растежа, иска и привикване - "няма такова животно" в досегашния ви опит. Не подлежи на "преобразяване" със собствени настройки.

BlackBerry - В ъгъла

Стереотипът, че BlackBerry-тата са корпоративни устройства, е и проклятието, и благословията на BlackBerry. Удобните клавиатури правят тези смартфони любими. Застаряващата операционна система, в чиито досегашни версии съобщенията (и имейли, и SMS, и собствените BlackBerryMessenger) са на висота, а браузенето е по-скоро зле, не спомага за широката им популярност. Приложенията (особено игрите) са малко и обикновено са по-скъпи, от аналозите им при другите системи.

Накратко:
За: Просто работят. Най-добрите клавиатури. Не разсейват с шарении. Казват "Аз съм Бизнес телефон!"
Против: Най-дългото привикване. Ако няма кой да ви покаже (и да настрои за работа), ще ви е трудно. В България остават сравнително скъпи и слабо разпространени.

#1 solaar 25.11.2011 в 10:45:14

Описанието е добро. Но къде са елементите на разсъждение?

#5 sarfios 25.11.2011 в 18:15:29

Първо печелих от youtube и харесвах google разбира се, после започнах да печеля от iOS и започнах да харесвам apple. Като цяло и двете фирми имат мотив за печалба, но това все пак означава развитие и прогрес, но на google Посланието е по лицемерно. До колкото apple са лидер който пробива с главата напред. Аз мога да кажа, че Android не е за всеки, не е например за баба ми, тя би се оправила много по лесно с iOS, до колкото iOS е за всеки, а за тези които имаш предвид, че не е си има jailbreak.

#9 d0ni 27.11.2011 в 20:38:09

липсва най-готината ОС за смартфони в момента - webos

Новините

Най-четените