Тони Блеър е фен на Хитлер и други големи гаври в Wikipedia

Wikipedia е онова мистериозно място в Интернет, в което можеш да влезеш, за да прочетеш биографията на някой известен актьор, а половин час по-късно да четеш за един от най-отровните паяци. Тя е като магистрала с множество взаимосвързани разклонения - уж тръгваш в една ясна посока, а неусетно се озоваваш на съвсем друго място, чешеш главата си и се питаш "Защо, по дяволите, чета това?!?".

Сайтът се заражда като издънка от идеята за създаването на безплатна енциклопедия, наречена Nupedia.

Първата статия в Wikipedia, както е кръстено това райско чудо за всеки гимназист, е публикувана на 10 януари 2001 г., а 5 дни след това се появява и домейнът wikipedia.com.

Днес Wikipedia е едно от любимите интернет места на много хора - от любознателните, които обичат да научават нещо ново; през тези, които търсят конкретна информация, а се загубват в хилядите свързани с нея статии на съвсем различна тематика; до ученици и студенти, които смело и без да се замислят преписват от нея за своите есета, доклади, курсови работи и пр.

Но едно нещо Wikipedia със сигурност не е - абсолютно достоверна.

Все пак говорим за проект, в който всеки може да редактира почти всяка статия. А хората често са злонамерени, така че не трябва да ни учудва защо някой би се възползвал от възможността с 2 минути работа да заблуди хиляди други читатели.

Такива случаи има много. Не става дума само за страници за измислени лица или събития, но и за онези много внимателно направени и дребни промени, които са лъжа, но са описани достатъчно добре, за да подведат читателя.

В нашата галерия събрахме някои от най-големите гаври, лъжи и шеги в Wikipedia.

Някои от тях са явно хумористични и могат да предизвикат само смях. Други обаче са подвели потребителите на свободната енциклопедия, а дори и някои медии. Днес всички те са оправени, но подобни безумни редакции се появяват отново и отново.

Според проучване от Public Relations Journal през 2012 г. е възможно всяка шеста статия в Wikipedia да съдържа фактически грешки или подвеждаща информация. Още по-любопитното е, че в самата Wikipedia има цяла страница, посветена на измамите и шегите в нея. В списъка място намират случаите, при които умишлено е въведена невярна информация в някоя от страниците като тя е стояла в сайта повече от месец или е била обсъждана в медиите.

Стряскащото обаче е, че повечето от шегите са се задържали за повече от 4 години. Така че нищо чудно при мързеливото подготвяне на някоя курсова работа да сте вмъкнали вътре и част от плодовете на нечия развинтена фантазия.

Новините

Най-четените