Замисляли ли сте се колко интернет използвате на ден? От скролване в социалните медии, гледане на клипове, филми и сериали, като нищо да стигате по над половин, а защо не и цял гигабайт.
Все пак всичко е в интернет и на една ръка разстояние...
А можете ли да се справите с 3 гб, но на седмица? Това е идеята на бившия френски министър на образованието Нажа Вало-Белкасем, която тя лансира в своя коментарна статия за водещия френски ежедневник "Фигаро".
Статията, озаглавена "Да се освободим от екраните! Да ограничим интернета", предлага радикалната идея потреблението на интернет за гражданите да бъде ограничено само до 3 гигабайта на седмица.
"Бих искала да видя малко практическо мислене по въпроса с начините за регулиране на интернет, например чрез ограничаване на броя гигабайти, които човек може да използва всеки ден", пише Вало-Белкасем в коментара си.
Според нея в момента глобалната мрежа все по-рядко дава решения, а вместо това се превръща в "утежняващ фактор" за съществуващи проблеми като климатичните промени, неравенството между хората, дискриминацията, тормоза, и неравния достъп до образование, знания и култура.
"Недостигът изисква определена мъдрост. Ако знаем, че имаме само три гигабайта интернет, които да използваме на седмица, вероятно няма да ги хабим за публикуване на пълни с омраза коментари или правене на deepfake фалшификати", коментира още бившата френска министърка.
Нейната позиция предизвика вълна от реакции и критики.
Настоящият министър на дигиталните технологии на Франция Марина Ферари в своя публикация в социалната платформа X определи предложението за ограничаване на интернета като "вероятно най-лошият начин да се подходи към дебата за връзката ни с екраните".
"Справянето с рисковете заслужава много по-добро решение от манихейския, нереалистичен подход към дигиталното пространство, където има толкова приложения, колкото и потребители", допълва още тя.
Според статистиките на Френската телекомуникационна федерация средно потребителите използват около 3,5 гигабайта мобилни данни на седмица, докато при фиксираните интернет услуги средно едно френско домакинство използва около 55 гигабайта на седмица.
Данните са близки до средното за Европа.
Според експертите обаче ръстът в потреблението на интернет данни остоянно расте, като прогнозите са, че този ръст достига между 20% и 25% на годишна база.
Причината за това е, че хората гледат все повече клипове, а самите видеа имат все по-висока разделителна способност. Повишава се и използването на приложения с добавена реалност и на виртуална реалност. Скок има и заради използването на изкуствен интелект, показва още анализ на консултантската компания Arthur D Little.
Какво всъщност човек може да свърши с 3 гигабайта интернет на седмица?
Според данните на Netflix гледането на 1 час в платформата при стандартно качество на картината средно консумира по 1 гигабайт интернет. С други думи с предлаганото от Вало-Белкасем ограничение на седмица един човек би могъл да гледа 1-2 филма, в зависимост от тяхната дължина.
Относно видеата, подобни изчисления на YouTube показват, че час гледане на клипове в платформата води до консумация на около 360 мегабайта при стандартно качество на клиповете. Ако гледате обаче във високо качество - 720p (както повечето хора правят в днешно време - б.р.) - консумацията се вдига на 720 мегабайта на час. При Full HD - 1080p - на час гледането консумира около 1,5 гигабайта.
Социалните медии също консумират доволно количество интернет. Facebook например изчислява, че скролването из нюзфийда отнема около 1,5 мегабайта на минута (90 мегабайта на час). Ако гледаме обаче клипчета, консумацията се вдига до 2,6 мегабайта на минута (156 мегабайта на час).
По-сериозна е ситуацията с другото водещо приложение на Meta - Instagram, където изчисленията показват, че платформата консумира по около 400 мегабайта на час.
В TikTok средно едно видео от около 15 секунди изисква 4 мегабайта, като това може да падне до 2 мегабайта при ниска резолюция на видеото и да скочи до 6 мегабайта при висока.
При настройките по подразбиране на приложението, то отнема 70 мегабайта данни за пет минути, което означава, че един час непрекъсната употреба ще изстиска около 840 мегабайта от мобилния ви план.
За финал идва и старомодното сърфиране в интернет, което също изисква консумация на данни.
Всичко това означава, че при въвеждане на предлаганото ограничение, тези 3 гигабайта интернет на седмица ще бъдат доста строго ограничение в сравнение със сегашното потребление.
Може би един филм, няколко клипчета в YouTube и по час на ден в социалните медии, като на всички тези места ще трябва човек да си персонализира настройките за минимална консумация на интернет данни.
Самата Вало-Белкасем не предлага решение как да се въведе подобно ограничение, нито дава яснота как точно вижда то да се налага.
Идеята за ограничаването на интернет е свързана с онлайн цензура, налагана от държави като Северна Корея, Русия или Иран, които блокират достъпа на своите граждани до определени услуги.
Миналата година например Китай предложи ограничение на достъпа до интернет до два часа на ден за потребители под 18 години. Пекин също така искаше да попречи на непълнолетни да имат достъп до интернет на мобилни устройства между 22:00 часа вечерта и 6:00 сутринта.
През 2021 г. Китай наложи и "полицейски час" за видеоигри, като на непълнолетни се разрешаваше да играят за по един час в петък, събота и неделя.