Малко неща от любимите ни уеб браузъри са толкова легендарни, колкото е Incognito Mode в Google Chrome.
Режимът на един от най-използваните браузъри е и сред най-популярните функции за много хора, които не искат да оставят следи за това кога, къде и какво точно са гледали в интернет.
Изглежда обаче, че функцията за пълна анонимност не е много сигурна.
В началото на тази седмица американски съдия отхвърли искане на Google за прекратяване на съдебно дело, в което се твърди, че технологичният гигант е нарушил неприкосновеността на личния живот на милиони хора и тайно е проследявал тяхното поведение в интернет.
Става въпрос за изключително тежък съдебен иск на стойност 5 милиарда долара, според който анализите, "бисквитките" и приложенията на Google позволяват на компанията да проследява дейност, дори когато потребителят е в "Инкогнито" или друг поверителен режим на сърфиране на различен браузър.
Според съдия Ивон Гонзалес Роджърс не може да се потвърди, че потребителите са дали съгласието си на Google да събира информация за това, което гледат онлайн
Освен това технологичният гигант не уведомява изрично, че ще събира данни през Условията за поверителност, началната страница на "Инкогнито" режима и страницата "Помощ за поверително сърфиране и търсене".
"Взети заедно, текстовете водят до подлежащ на спорове въпрос дали създават изпълнимо обещание, че Google няма да събира данни на потребителите, докато те сърфират в ограничени режими", пише Роджърс.
От компанията категорично отхвърлят решението на съдията.
"Режимът "Инкогнито" в Chrome ви дава избор за сърфиране в интернет, без активността ви да се запази в историята на браузъра или устройството ви", обяснява Хосе Кастанеда, говорител на Google.
"Както ясно заявяваме, всеки път, когато отворите нов поверителен прозорец, сайтовете, които посещавате, могат да събират информация за вашата активност при сърфиране", казва още Кастанеда.
Според ищците обаче компанията умишлено и целенасочено събира и съхранява данните за активността на потребителите, за да научава детайли за техните приятели, хобита, любими храни и дейности, навици за пазаруване и "потенциално смущаващи неща", които търсят онлайн.
Целта е да се събират данни за изпращане на персонализирани реклами, а дори да сърфира в режим "Инкогнито", отделен потребител пак може да бъде идентифициран с голяма точност.
В съдебното решение от 36 страници се твърди, че ищците имат доказателства за наличието на пазар за лични данни и предполагаемото тайно събиране на информация от Google възпрепятства възможността им да участват справедливо в този пазар.
Искът не е нов и е заведен още през 2020 г.
Сегашното решение на Роджърс обаче се счита за голяма стъпка в подкрепа на потребителите.
Оттук насетне следва извънсъдебно споразумение или съдебен процес и битка за 5 милиарда долара.