"Всички настръхнахме", казва Себастиан Цвибел, докато разказва за момента, в който екипът му официално затваря Hydra - един от най-големите пазари за нелегални стоки в даркнет.
Руският сайт години наред е бастион на киберпрестъпността. Място, където се продават широка гама от незаконни продукти - от всевъзможни видове наркотици и лекарства с рецепта, през вируси, та до информация за кредитни и дебитни карти.
След подаден сигнал и сериозно разследване германската полиция направи мащабна акция в началото на април т.г., при която конфискува сървърите на Hydra, както и биткойни на стойност 23 милиона евро.
Цвибел обяснява как той и колегите му са работили месеци наред, докато най-накрая дойде време за акцията. Той описва усещането от това да видят този нелегален магазин в даркнет разбит като "нещо наистина голямо".
При акцията е задържан и един от предполагаемите оператори на сайта, като срещу него вече има повдигнати обвинения в заговор за разпространение на наркотици и за пране на пари.
От германската полиция посочват, че тепърва ще започне работата по по-нататъшното им разследване. Властите разполагат с данни за над 17 млн. клиенти на Hydra и още поне 19 хил. акаунта на продавачи, като сега трябва да се опитат да установят самоличностите зад тези профили.
Малко след като германските действия бяха обявени, Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу Hydra "в координирани международни усилия да се наруши разпространението на злонамерени услуги за киберпрестъпления, опасни наркотици и други незаконни оферти, достъпни чрез базирания в Русия сайт".
Стартиран през 2015 г., Hydra е най-известният руски онлайн пазар в тъмната страна на интернет и вероятно най-големият даркнет пазар в света. По произход сайтът е руски, като обслужва държави като Русия, Украйна, Беларус, Казахстан, Азербайджан, Армения, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан и Молдова.
Пазарът е използван и от хора от други държави, тъй като предлага нелегални стоки на много по-ниски цени от обичайното в другите подобни нелегални платформи.
За да достигне доскорошните си огромни размери, при които за 2020 г. успява да достигне общ размер на продажбите от най-малко 1,23 млрд. евро, Hydra провежда мащабна кампания, в която атакува преките си конкуренти и предлага на клиентите си възможности, които другаде не биха намерили.
Пътят към възхода за Hydra се отваря през 2017 г., когато водещата към онзи момент платформа RAMP (Russian Anonymous Marketplace) затваря. Така новият нелегален пазар в даркнет се впуска да запълни нишата с агресивна рекламна кампания в YouTube и други водещи сайтове, извършвайки същевременно с това сериозни DDoS атаки срещу преките си конкуренти.
По този начин Hydra смазва конкуренцията и същевременно с това успява да привлече милиони потребители. Веднъж поел позицията на най-голям пазар в даркнет, сайтът се старае систематично да потиска всякаква съпротива и конкуренция.
По този начин, според данни на американското министерство на правосъдието, за 2021 г. през Hydra са преминали 80% от всички транзакции с криптовалути в даркнет, което прави платформата най-значимата в това отношение.
Hydra става известна с това, че се отклонява от традиционния начин на поръчка в пазарите на даркнет - физическите стоки да се изпращат от продавача до купувача чрез пощата. Вместо това руският сайт залага на система, използвана от шпионите през Студената война, при която стоките се скриват на конкретно място - заровени или скрити по някакъв начин, докато купувачът или куриер ги взима оттам незабелязан.
По този начин покупките в Hydra стават по два начина - с директна поръчка или предварителна поръчка. При първия начин стоката вече е скрита на дадените координати, докато при втория продавачът тепърва трябва да постави стоката на определеното място.
В цялата тази схема ролята на Hydra и операторите ѝ е да координират цялата верига за доставки, за което получават процент от транзакциите.
През 2019 г. сайтът обяви плановете си за експанзия на Запад и разширяване на дейността си извън рускоговорящите страни. До това обаче така и не се стигна, а сега акцията на германските власти разби и съществуващата система на Hydra.
До операцията се стига, след като властите във Федералната република са получили сигнал, според който е възможно инфраструктурата на нелегалния даркнет пазар да се хоства в Германия.
"Получихме някои намеци за това от американски агенти, занимаващи се с мониторинг на активността в даркнет. Така че започнахме през юли или август миналата година да копаем по-дълбоко и да разследваме тази област", обяснява Цвайбел.
Най-голямото предизвикателство пред германската полиция по разследването е да открие коя точно фирма предоставя интернет хостинг на Hydra в Германия.
В крайна сметка се оказва, че платформата е използвала услугите на компания за "подсигурен" хостинг, която не поддържа база данни за своите клиенти и не преглежда съдържанието, което се качва на сървърите ѝ.
След като тази по-сложна задача е изпълнена, Цвайбел казва, че неговите следователи са отнесли доказателствата си пред федерален съдия, за да получат разрешение да се обърнат към сървърната компания и да издадат известие за сваляне.
В крайна сметка компанията е принудена да съдейства, тъй като в противен случай ги заплашва арест за съучастие.
А това, от своя страна, е довело и до операцията и конфискуването на сървърите. В момента сайтът на Hydra е празен, ако не се брои съобщението на германската полиция, с което се обявява, че "платформата и криминалното съдържание са иззети".
Въпреки че празнуват успеха си, германските власти се опасяват, че това най-вероятно няма да е краят на групата, стояща зад нелегалния онлайн пазар, освен ако не успеят да ги намерят и арестуват.
"Знаем, че ще намерят друг начин да продължат бизнеса си. Вероятно ще се опитат да изградят нова платформа и ще трябва да я следим. Не познаваме извършителите, така че това е следващата стъпка", казва Цвайбел.
Новината идва на фона на продължаващата турбуленция за пазарите в даркнет. През последните месеци много от тях затвориха - доброволно или заради полицейски акции.
Първите случаи са особено интересни, тъй като при тях собствениците на платформите просто завличат парите от транзакциите, направени в пазарите, и изчезват с тях.