Социалната мрежа TikTok планира да ограничи времето, в което потребителите ѝ под 18-годишна възраст я ползват, до един час на ден. Мярката беше обявена на 1 март и ще бъде въведена в идните седмици.
Ограничението обаче идва с редица условности, които в немалка степен го обезсмислят, поне докато не бъдат намесени родителите.
На първо време 60-минутният лимит за непълнолетните потребители на TikTok не е задължителен и те ще могат да го пренебрегват.
Когато бъде достигнат един час, потребителите под 18 години ще трябва да въведат парола, т.е. да вземат активно решение, че искат да прекарат още време в скролване из клиповете в приложението.
Ако тийнейджър реши да изключи ограничението от един час и прекара повече от 100 минути в TikTok дневно, ще бъде приканен сам да настрои собствен дневен лимит. С други думи, всичко ще зависи от самия него или нея.
Според Кормак Кийнън, ръководител по доверието и безопасността в приложението, тези нови ограничения дават резултат.
"В първия ни тестови месец този подход увеличи използването на инструментите ни за управление на времето пред екрана с 234%", пише той в блог публикация. Въпросът е, че тествалите функцията просто може да са използвали инструментите, за да си дадат по-голям времеви прозорец за дневно ползване.
Но нововъведенията не са напълно безсмислени, когато в уравнението бъдат добавени и родителите.
Обновления предстоят във Family Pairing функцията, дава възможност на родител да свърже своя профил в TikTok с този на детето си и да направи определени настройки.
Родителите ще могат да филтрират видеа с определени думи и хаштагове, които не искат да се появяват във фийда на наследника си.
Освен това самите родители ще могат да определят колко минути дневно детето им може да ползва TikTok и кога да получава известия от приложението.
Едва в това отношение новите функции започват да приличат на реална загриженост, вместо на PR ход, с който от ByteDance - компанията, която стои зад TikTok - да демонстрират, че полагат някакви усилия да ограничат времето на хората под 18-години пред екраните.