Независимо дали живеете, за да работите, или работите, за да живеете, почивката е важна.
В първия случай - за да можете да заредите батериите за още по-високо темпо, а във втория - за да изкарате по-леко работния период до следващите празници или уикенд.
Всички гледаме с надежда и копнеж към задаващите се празници и многото свободни дни, но нека си признаем - колко пъти те са "минавали неусетно" до степен да се върнете на работа без капка желание и дори направо скапани?
Да умееш да си почиваш ефективно е изкуство, при което всеки намира точния за самия него баланс между двете крайности - или пълно размазване, или наваксване с работа на светлината на лампичките на коледната елха.
Тук се фокусираме върху това как да използваме поредицата почивни дни, за да се откъснем напълно, но и да си осигурим релакс и презареждане - и за ума, и за тялото.
Според Harvard Business Review пасивната почивка не е напълно ефективна и по-добре е човек да си поставя цели, но не работни, а лични.
Това значи да планираме очертаващите се свободни дни - да бъдем с близките и приятелите си, да отделим време на хобито си и дори да свършим нещо вкъщи, като да си подредим гардероба или да поправим нещо.
Тоест съзнателно да се настроим да направим желани неща, които обаче обикновено отлагаме, защото ни мързи, диванът е по-интересен и сме адски уморени.
Да планираш и свършиш лични задачи също е форма на проактивна почивка и се смята, че дава повече усещане за удовлетвореност, отколкото напълно пасивната почивка, в която не вършим почти нищо.
Това дори е потвърдено от проучване на списанието - тези, които си поставят цели за празничните дни са с 8% по-удовлетворени от тези, които не го правят.
Тези хора, естествено, са имали и 24% по-малко време за пасивни удоволствия като телевизия, филми, дневна дрямка или чисто нищонеправене.
Общата платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерни съвети, която свързва талантите с бизнеса.
Те обаче са отделили близо една трета повече време за близки, семейство и приятели, което отдавна е прието за един от факторите за по-добра удовлетвореност и щастлив живот.
Естествено, под поставяне на цели за почивните дни не се има предвид съставяне на препълнен списък с неща за правене, които да се отметнат под формата на гъст график, с точен ден и час и абсолютно задължително. Това ще има точно обратния на търсения ефект и ще убие насладата от почивката, тъй като ще заприлича на работен график.
По-скоро идеята е да се имат наум и планират по-свободно активности и неща за разнообразяване на времето.
Важното е да не влезем в празниците без идея как да ги оползотворим, и да посветим всички свободни дни единствено на безпаметно взиране в екрана с купа чипс под ръка.
Все пак целта на проактивната почивка, и на свободните дни по празниците е да презаредим, да намерим време да зарадваме самите себе си и да редуцираме стреса - и от работата, и от самите празници.
Освен да посветим време на близките си и да се порадваме на компанията на приятели, можем да оползотворим времето и по други зареждащи начини.
Един от основните съвети за релаксация, които психолозите дават, е да си дадем ментална почивка и да занимаем съзнанието си с нещо различно - медитация, музика, рисуване, настолни игри, хобита. Всичко, което ни е приятно и ни разтоварва.
За успокоение на съзнанието особено помага "изключването" от новини и социални медии, съветват и от Университета "Вашингтон" в Сейнт Луис, САЩ.
Излизането от обичайната рутина също помага за ментално отпускане и разтоварване.
Това може да е пътуване - дори еднодневно, опитване на нещо ново - от храна през спорт до нов парти клуб, или дори просто стоене у дома - за тези, които иначе не се задържат много вкъщи.
Ако се чудите какво толкова да правите у дома - книгата е страхотен начин да забравим за часове нещата, които обикновено превземат съзнанието ни.
Сънят е от изключителна важност за добрата почивка. Кога, ако не по време на толкова много почивни дни, да си осигурим достатъчно сън, че и отгоре?
Добре е обаче да не прекаляваме с промените в режима на сън - да лягаме прекалено късно и да спим до следобед, защото преди да се усетим, ще се наложи да се връщаме към работен график.
Храната е най-щекотливият момент по време на коледните празници, и е желателна да намерим баланса между гузните удоволствия, без които не може, и прекаляването с тежки, мазни и нездравословни трапези. По същия начин стои и въпросът с алкохола.
Не се лишавайте от това, което обичате, просто опитайте да поставите някаква приемлива граница.
Моментът например е добър да опитате нови рецепти, включително и здравословните им варианти, особено когато вече на всички им е дошло в повече от трапези. Това е и част от излизането от рутината и нов вид преживяване.
Физическата активност е ключова за ефективната почивка, редуцирането на стреса и зареждането с енергия. Не е нужно да се престаравате, но и не е добре да се залежавате прекалено.
Разходки сред природата или в парка са чудесен начин за активна почивка, при която тялото се зарежда, а мозъкът релаксира.
Друг вариант пък - за разтоварващо излизане от познатото, е да опитате нов спорт или активност.
И най-важното - нищо от това не значи, че не можете да убиете малко време в пасивна почивка, излежаване и угаждане. Дори напротив - без тях празниците губят очарованието си.
Просто не позволявайте на скуката да превземе дълго чаканите свободни дни.
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.