Защо обвиняват Катар в тероризъм

Конфликтът, който накара Саудитска Арабия и съюзниците й от Персийския залив да изолират Катар, произлиза от обвинения, че малката, но богата на петрол държава финансира екстремистки групи, които дестабилизират Близкия Изток.

Това не е първият път, в който съседите на Катар изразяват неудовлетворението си от индивидуалистичната външна политика на страната - дипломатическите отношения с емирството бяха прекратени за 9 месеца през 2014 г.

Напрежение възниква заради подкрепата на Катар за ислямисткото "Мюсюлманско братство", заради тесните им връзки с групи като талибаните и определени организации свързани с "Ал Кайда", както и заради отношенията с Иран, което наскоро доведе до обвинения от Саудитска Арабия, че финансираната от държавата телевизия Al Jazeera подкрепя бунтовниците хути в Йемен, сражаващи се с правителствените сили, подкрепяни от Саудитска Арабия и Обединените Арабски Емирства.

Доха категорично отрича обвиненията на Рияд и твърди, че взема по-строги мерки за борба с тероризма от повечето нейни съседи.

И все пак последният конфликт подчертава особената роля, която Катар играе с огромното си богатство.

През април според някои източници управниците на Катар са платили откуп от близо $1 млрд. на бивши партньори на "Ал Кайда" в Сирия и на иранските сили за сигурност, като част от сделка, довела до освобождаването на 26 членове на кралското семейство, отвлечени от иракски паравоенни групи, подкрепяни от Иран, и десетки шиитски бойци, заловени от джихадисти в Сирия.

Поради това твърденията за продължаващо финансиране от Катар на радикални идеологии и екстремизъм са основната причина за опасения в момента.

"В правилна посока"

Подкрепата за радикални ислямисти изигра лоша шега на Катар (Getty Images)

След 11 септември 2001 г., провежданата от САЩ глобална кампания за прекратяване на финансирането за терористи продължава неуморно и досега. Бяха гласувани закони в САЩ и резолюции на Съвета за сигурност на ООН; организации и отделни лица са обект на санкции от САЩ и ООН; заподозрени във финансиране на терористи, включително компании за преводи на пари и благотворителни организации, са ликвидирани.

И все пак въпреки всичко ангажиментът с тази кампания на някои основни държави, включително Катар, редовно се подлага на съмнение.

През 2014 г. тогавашният американски зам.-министър на финансите, отговарящ за финансовото разузнаване и борбата с тероризма, Дейвид Коен отбелязва: "Катар, дългогодишен съюзник на САЩ, в продължение на много години открито финансираше "Хамас" - група, която продължава да подкопава стабилността в региона. Пресата съобщава, че катарското правителство също така подкрепя екстремистки групи, действащи в Сирия."

Той също така обръща внимание на "снизходителната" среда в Катар, която позволява на набиращите средства да осигуряват дарения за екстремистки групи като "Ал Кайда" и дори т. нар. "Ислямска държава".

През 2016 г. наследникът на Коен във финансовото министерство на САЩ - Адам Субин, констатира, че въпреки демонстрираното желание да предприеме мерки срещу финансиращите терористични организации, Катар "има да извърви още много път" и няма "необходимата политическа воля и капацитет ефективно да налага антитерористичните финансови закони срещу всички заплахи от финансиране на тероризъм".

В отговор на тези си констатации САЩ наложиха санкции срещу няколко граждани на Катар заради финансиране на тероризъм.

Подозренията към саудитите

Вашингтон и Рияд потвърдиха добрите си отношения при визитата на Тръмп (Al Jazeera)

Въпреки че е начело на опозицията на финансовите действия на Катар - и несъмнено демонстрира по-голяма смелост заради скорошната визита в Рияд на американския президент Доналд Тръмп - Саудитска Арабия не може да избегне сходни критики.

15 от 19-те терористи, отвлекли самолетите на 11 септември 2001 г., бяха саудитски граждани; дипломатически грами от 2009 г., публикувани от Wikileaks, отразяват редовни разочарования на САЩ от трудностите в убеждаването на саудитското правителство да третира като стратегически приоритет дарителите, финансиращи терористи; страната е използвала голямото си богатство от петродолари, за да разпространява фундаменталисткия си уахабитски ислям чрез школи и джамии по цял свят, за които се твърди, че са източници на екстремизъм.

Въпреки малкия брой хора и организации в Саудитска Арабия, за които се твърди, че са финансирали терористични организации, страната среща много по-голяма подкрепа от Катар, и получава признание за усилията си.

По време на визитата на Тръмп, правителствата на САЩ и Саудитска Арабия съобщиха за създаването на колективен регионален Център за борба с финансирането на тероризма. Той ще противодейства на нови и еволюиращи заплахи от финансиране на терористична дейност, отразявайки степента, в която Саудитска Арабия според Вашингтон е спряла да бъде проблем и е станала част от решението на въпроса с финансирането на тероризма в Персийския залив.

Екстремистка идеология

Радикалният ислямизъм има дълбоки корени в Близкия Изток (Sky News)

И все пак този показен ангажимент от Саудитска Арабия да се бори с финансирането на тероризма може и да не е достатъчен.

Въпреки че прякото финансиране на терористични групи не особено изненадващо е основен фокус на политици и сили за сигурност, в последно време вниманието им се е разширило, включвайки финансиране на организации и лица, които популяризират радикални или екстремистки идеологии.

През декември 2015 г. по време на дебатите в Камарата на общините по повод разширяването на британските бомбардировки срещу т. нар. "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, тогавашният премиер Дейвид Камерън се ангажира с "извършване на изчерпателен анализ с цел изкореняване на оставащи примери за финансиране на екстремизма във Великобритания... проучване на естеството, мащабите и произхода на финансирането на ислямистка екстремистка дейност във Великобритания, включително и от източници от чужбина".

Скорошни медийни публикации показват, че макар вече да е подготвен, този анализ надали ще стане публично достъпен.

Което ни връща отново към настоящата ситуация в Персийския залив.

Твърди се, че както и преди, тази криза бързо ще отмине. Но вниманието, което конфликтът предизвика към финансирането на тероризъм и екстремистки идеологии, ще продължи и занапред. Колкото и неприемливо да счита, че е това, Доха може да очаква да е обект на силни подозрения и в бъдеще.

Новините

Най-четените