Защо хората се самоубиват? Отговорът на този въпрос е в основата на превенцията на самоубийствата: ако знаем обстоятелствата, които тласкат хората да посягат на живота си, тогава може да ги спрем.
Един мит, например, е, че самоубийството не е импулсивен акт, а е въпрос на подбиране на смъртоносни методи и средства, на планиране.
Джил Харкави - Фридман, вицепрезидент на фондация за превенцията на самоубийствата в САЩ, цитира последни проучвания, според които самоубийците са склонни да действат прибързано в момент на криза, а много от факторите за това зависят от детайли и дългосрочни фактори, известни само на най-близките им хора или само на самите тях.
Изследвания от Израел показват, че хората, които искат да сложат край на своя живот, изпадат в състояние на временно упорство, на умопомрачение, което лесно може да преобърне, ако не открият пистолет, например, или смъртоносното средство, което са си представяли. Както се досещате, между самоубийствата и притежанието на оръжие има пряка връзка, а специално в Израел имат проблем със самоубийствата на военни.
Джил Харкави - Фридман смята, че е нужно да погледнем на времето като фактор. Изпаднали в криза, самоубийците не си дават сметка, че тя няма да продължи вечно. Всяка минута забавяне може да е спасителна, така че липсата на пистолет в гардеробите им определено има значение, докато на място пристигнат психолози и близки, които да разколебаят фаталните намерения.
Тя твърди, че самоубийството е сложен личностен проблем и синтезира събраната информация по темата.
Импулсивност
Самоубийците не стават такива за секунди. Това е сложен процес, в който влияят дългосрочни и скрити фактори, например психически или физически заболявания, травматично увреждане на мозъка, насилие в детството... Те не водят директно до желание за самоубийство. Има обаче по-остри фактори с катализиращ ефект (уволнение, тормоз, прием на психоактивни вещества) които носят усещането за безизходица и отчаяние, замъгляват трезвата преценка.
Ако човек има склонност към суицидно поведение, всичко може да се случи много бързо. Решението може да дойде след 5 минути, час, 3, 5 или 10 часа. Мнозинството от хората мислят три часа. Има случаи, в които оцелели признават, че са съжалявали дори в момента на самия опит за самоубийство - тогава осъзнават, че всъщност искат да живеят.
Внимание
Т.нар. психологическа аутопсия обикновено установява суицидни признаци, дори и загиналият сам да не ги е забелязал. Всъщност, доста хора не са диагностицирани изобщо. Други преживяват сами проблемите и стреса, без да казват на никого.
Има нужда да образоваме хората да бъдат по-внимателни, когато забележат у околните смяна на настроението и апетита, употреба на наркотици, нарушен сън, загуба на тегло и т.н. Всичко това може да бъдат знаци. Няма една единствена причина за самоубийството. Тук действат много биологически и психически причини.
Важно е да запомните, че дори когато имате криза и се почувствате по-добре, за известно време чувствителността ви ще продължи да бъде изострена. Като счупване на кост.