Ако сте почитатели на бойните спортове, най-вероятно сте чували това твърдение.
След смъртта на Тим Хаг, който почина от мозъчен кръвоизлив, след като бе пратен пет пъти в нокдаун още в първите два рунда на боксов мач в Канада, дебатът за това кой спорт е по-опасен отново започна.
Истината е, че няма категоричен отговор на този въпрос. И причините за това са много.
Основната е, че смесените бойни изкуства са сравнително млад спорт, поради което все още нямаме данни за дълготрайните последствия върху спортистите.
Най-елементарното обяснение, което се дава от специалистите по двата спорта, е, че ММА може да се смята за по-безопасен заради различните начини, по който може да завърши мачът – не само след нокаут или ТКО, но и след ключ (на крак, на ръка) или чрез предаване.
Както и фактът, че в ММА загубата на съзнание дори за секунда означава прекратяване на мача в огромна част от случаите (тук идва и ролята на съдиите). Докато боксьорите имат отброяване от осем при нокдаун, в което имат време да се възстановят и да се изправят, след което да поемат още удари в главата.
ММА не разчита и само на удари. Не малка част от двубоите преминават в борба на земята.
Едно изследване от 2015 година на д-р Шелби Карпман от университета в Албърта, Канада ни дава малко повече подробности около травмите, които се получават в двата спорта.
Изследването е проведено в период от 2000 до 2013 година и обхваща 1181 спортисти в ММА и 550 боксьори от мачове, проведени в Едмънтън, Канада.
Данните, според докладите на лекарите от прегледите след двубоите, показват, че участниците в ММА мачове са изложени на по-голям риск от контузии, като цяло (49,8% в бокса срещу 59,4% в ММА).
Боксьорите обаче страдат много повече от тежки травми в главата, сътресение на мозъка (7,1% в бокса срещу 4,2% в ММА) и контузии на очите, включително отлепване на ретината (1,1% в бокса срещу 0,3% в ММА), докато най-честите контузии в ММА са охлузвания, натъртвания, счупени носове и по-малки външни кръвоизлизви по лицето.
Друг аспект от изследването е продължителността на медицинската забрана за практикуване на спорта след края на двубоите. Лекарите определят степента на получените контузии и насрочват период, в който състезателят да почива от всякакъв вид натоварвания и спортна активност.
Средната продължителност на медицинската забрана при боксьорите е била 26 дни, докато за състезателите в ММА – 20 дни.
„Ако практикувате смесени бойни изкуства, има по-голяма опасност да получите контузия. Голяма част от кръвта, която виждате в ММА обаче, е от разкървавени носове и аркади по лицето, които изглеждат по-лоши, отколкото са всъщност“, казва д-р Карпман.
Извод: ММА мачовете може и да са по-кървави, но изглежда, че смесените бойни изкуства са малко по-безопасни от бокса за самите състезатели.
Докато не бъдат проведени повече задълбочени изследвания по тази тема и нямаме данни за дълготрайните последици от ММА двубоите обаче, няма да имаме категоричен отговор кой от спортовете е по-опасен.