Пернишка авиокомедия

Делегация от Перник, начело със заместник-кмета на града, спретнала истинско пиянско VIP изпълнение в самолета на връщане от Брюксел, каквото досега само Волен Сидеров можеше да прави.

След отказ на екипажа на националния авиопревозвач да сервира алкохол и забележка да спрат с хитовете на Фики, Азис и Галена, пускани от мобилен телефон, последвал лют скандал със стюардесите и останалите пътници.

И още един голям проблем имала свитата на зам.-кмета - нямало лед в самолета.

Напълно нормално е част от пътниците да пийнат по едно преди полет. Алкохол се сервира и в бизнес салоните, и в бордна зала. Повечето авиокомпании предлагат спиртни напитки и на борда. Едно обаче е да пийнеш чашка за кураж, съвсем друго да се напиеш като "у центъро на Перник".

Освен неприятни за останалите пътници, пиянските скандали на борда се третират и като заплаха за безопасността на полета. Неведнъж пийнали пътници са се опивали да отворят аварийните изходи или вратите на самолета по време на полет. Други стават агресивни и нападат пасажери и екипаж. По тази причина наземният персонал може да откаже качване в самолета, ако прецени. На борда се консумира само алкохол сервиран от екипажа, а отварянето на бутилка уиски от "дютифри-то" е забранено.

Правилото е, че пиянските изцепки се търпят само до най-близкото възможно за кацане летище.

Преди няколко месеца пиян поляк приземи в Бургас полет на "Small Planet", пътуващ за египетски курорт.

Полет от Рига за Дъблин се приземи в Дания заради стриптийз на алкохолно разгорещен пътник.

Полет на Ryanair от Ливърпул до Аликанте кацна във френския град Лимож и двама пътници в нетрезво състояние бяха арестувани след скандал със стюардесите.

Само от началото на годината буйни и почерпени пътници струват над 200 хиляди долара на американските авиокомпании, а европейските превозвачи отчитат загуби от над половин милион евро за 2015.

Често веселбата на борда струва солено за развеселилите се - от забрана за полети на авиокомпанията до съд и затвор, ако инцидентът е застрашил сигурността на пътниците. Съдебното дело се води в страната, в която е свален и арестуван пътника, а в някои държави като Испания, Италия, Франция, САЩ и Канада - по члена за тероризъм от Наказателния кодекс.

В Малта, Кипър, Чехия, Сърбия и България компанията се ограничава само с подаването на сигнал до полицията. Според очевидци, оказали се на полета и в нашата пернишка комедия, полицията е била подготвена за посрещането на VIP - командата.

По всичко личи, че пернишките общинари ще се разминат само с тридневна известност и вероятно това няма да е последния път, когато поздравяват пасажерите до Брюксел с "Хабиби, спиш ли добре?".

За възпитание няма да говорим, "издигналите се" до пост заместник-кмет рядко знаят какво е това, а и потупването по рамото в Брюксел смесено със sky-че уиски, често вади най-лошото от родния политик или бизнесмен.

Можем само да се надяваме никой никога да не реши, че трябва да пусне малко въздух, че салфетките да се завъртят по-добре в кабината. Защото от отворена врата по време на полет до самолетна катастрофа в повечето случаи ни делят около 90 секунди и бърза реакция и огромен професионализъм от пилотите. За всеки случай внимателно се ослушвайте за Милко Калйджиев Акбар!

Новините

Най-четените