Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обича да пуска "бомби", макар и само вербални. Не пести думи и рядко си мери приказките.
Сега обаче пусна такава "бомба" по отношение на място, което през последната година и няколко месеца усети твърде много от истинските, и може би нямаше нужда точно от тази сега.
В своя типичен стил Тръмп обяви, че има намерение да наложи американски контрол над Ивицата Газа.
Да превърне територията в "Ривиера на Близкия изток", да я възстанови, да създаде условия за икономическо развитие и неограничен брой работни места и жилища за хората.
Кои хора? Не и над 2 милиона палестинци, които в момента живеят там или се завръщат в разрушените си домове. По отношение на тях Тръмп каза, че ще подкрепи усилията за постоянното им преселване "в хубави домове, където могат да бъдат щастливи и да не бъдат застрелвани, да не бъдат убивани".
Според Тръмп съседните Египет и Йордания могат да предоставят от своите територии пространство за подобни места, докато в обновената Ивица Газа ще живеят "хора от цял свят".
Кой да знае? Току-виж се оказало, че в новата Ривиера се намерило място за някои и друг хотел от веригата на Тръмп. Разбира се, такова нещо не се спомена.
Цялото изказване се случи след среща в Белия дом между Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху, който с усмивка на лицето си наистина изглеждаше безкрайно доволен от чутото.
![Нетаняху през цялото време изглеждаше доволен, но после се наложи малко да замаже казаното от Тръмп](https://static.webcafe.bg/uploads/images/76/6776/286776/768x432.jpg?_=1738834449)
Само че то беше толкова абсурдно, че по-късно Нетаняху трябваше да пояснява, че всъщност Тръмп не е имал предвид някакво масово изселване. Всеки палестинец щял да има свободата да си остане или да иде на друго място, пък някога да се върне, ако реши.
Щом се налага самият Нетаняху да смекчава думите ти по отношение на палестинците, може би наистина си отишъл малко далеч.
По-голямата част от цялото изказване на Тръмп звучеше като презентация на крупен бизнесмен в бранша на недвижимите имоти, който представя плановете си за построяване на нов, лъскав курорт на мястото на някаква занемарена площ, чиито жители трябва да се изнесат, за да не се пречкат.
Oh, wait... Тръмп е крупен бизнесмен от бранша на недвижимите имоти! И представи идеите си, плана или каквото и да е това в главата му така, както може - като бизнесмен. Тромаво, без никакъв усет и дипломатичност.
Отново говори за сделки и отново се опитва да разрешава наслоявани с десетилетия проблеми, сякаш ще инвестира в някакъв апетитен имот.
Оставяме настрана въпроса за международна легитимност и изобщо как САЩ могат да "притежават" Ивицата Газа, без да я окупират военно. Все пак Тръмп не искаше да вкарва в нови дългосрочни ангажименти армията, пък сега е готов да го направи и си го каза.
Оставяме настрана и въпроса как по-точно "подкрепяш" усилията за изселване на такъв брой хора, ако те не искат да се изселят. Някои биха нарекли подобно нещо военно престъпление или етническо прочистване, ако вземем за стандарт Женевските конвенции.
Някога подобен тип масови преселения са стояли в идеологическите парадигми ни Сталин и Хитлер с разликата, че не са вървели с подсладени обещания за по-добър живот и хубави домове.
---
Малко по-подробно тук за начина, по който Тръмп вижда правенето на външна политика:
---
Оставяме настрана и въпроса как ще се отрази всичко това върху сигурността на държавите-домакини - внезапното приемане и интегриране на такъв брой хора, които трябва да получат обещаните нови "хубави домове".
Тръмп е чувствителен към въпросите с нелегалната имиграция що се отнася до САЩ, но не и ако се наложи да засипе Египет и Йордания с огромен брой хора, наскоро загубили кажи-речи всичко.
После чии граждани ще бъдат те, в анклави ли ще живеят, пък ако са в анклави, кой ще гарантира, че те няма да станат нови Ивици Газа?
Ами Западният бряг? Той дори не бе споменат.
Планът на Тръмп, ако изобщо може да бъде наречен план, има потенциал да създаде много повече политически, икономически, социални и всякакви други проблеми за десетилетия напред, отколкото би могъл да разреши.
Да се надяваме, че американският президент е наясно и всъщност не това е идеята му, а по-скоро има намерение да ангажира арабските държави с по-голяма отговорност към палестинския въпрос.
Това винаги е било особено емоционална тема за колективната арабска култура и в по-широк смисъл за ислямския свят.
Само че за регионалните лидери палестинският казус много по-често е представлявал единствено и само инструмент или разменна монета в политическите им игри. Самите палестинци почти навсякъде са приемани като чужденци и рядко са получавали еднакви права с гражданите на държавите-домакини, което в исторически план е ставало повод за остри социално-политически разделения и тежки конфликти.
---
Арабските държави имат своите съображения да отказват или ограничават приемането на палестинци:
---
През последната година монархиите в Персийския залив, Египет и Йордания дадоха ясно да се разбере, че за тях Хамас и Иран са по-голямата заплаха, отколкото е Израел.
Доказателство е, че нито едно от Авраамическите споразумения не беше суспендирано. Затова и откакто Тръмп влезе отново в Белия дом усилено се работи към продължаване на този процес на нормализиране на отношенията с Израел, който логично би кулминирал в споразумение със Саудитска Арабия.
Рияд обеща стотици милиарди долари инвестиции в Америка, а пък Тръмп върна обратно в списъка с терористични организации иранските съюзници в Йемен, които от години са в открита война със Саудитска Арабия.
Сега от кралството реагираха остро срещу изказването на Тръмп и подчертаха в официална позиция, че няма да има установяване на официални отношения с Израел без създаване на Палестинска държава със столица Източен Йерусалим. Египет, Йордания и другите държави в региона с отношение също изказаха остри позиции, наред с ООН, Европейски съюз и по-голямата част от международната общност.
Наистина ли Тръмп ще се опита да притисне така арабските държави? Като създаде условия техните общества да окажат натиск върху лидерите си да поемат отговорност за Газа и палестинския въпрос?
В момента единственото, което постига, е да стабилизира правителството на Нетаняху и да зарадва крайнодесните му ултранационалистически коалиционни партньори.
---
Досега поне преговорите вървяха добре:
---
В изявлението си Тръмп съзнателно или не обвърза Иран и Хамас с общата палестинска кауза. Това са два отделни проблема.
Нито Иран, нито Хамас, нито Палестински ислямски джихад представляват целокупния палестинския народ, колкото и надълбоко да са проникнали пипалата на двете терористични организации.
Впрочем "планът" на американския президент само допълнително би създал условия за радикализация на всички, чиито домове бяха изравнени със земята, и на нация, чийто националноформиращ елемент е конкретно парче земя.
Това, което се случва е, че с думите си Тръмп де факто дава картбланш на израелския премиер и съюзниците му да се разправят с палестинците в Газа.
Не с Хамас или Палестински ислямски джихад - с палестинците изобщо.