Футбол с апетит за самоунищожение

Английският футбол си търси нов лидер, след като изпълнителният директор на Футболната асоциация (ФА) Йън Уотмор стана последната жертва на необяснимия апетит за самоунищожение, което демонстрира този популярен спорт.

Поредица противоречия с някои от основните фигури в борда на директорите на ФА - най-вече с президента на Висшата лига сър Дейвид Ричардс - успяха да убедят Уотмор, че въпреки постоянното повтаряне, че промяната е наложителна, ФА си остава трудно функциониращ орган, раздиран от вътрешни сблъсъци и стари вражди.

Напускането му, само девет месеца, след като зае поста, ще нанесе сериозни поражения на спорта, тъй като Уотмор беше успял да постигне добро взаимодействие с най-влиятелната фигура в британския футбол - изпълнителният шеф на Висшата лига Ричард Скъдамор, но преди това Йън вече беше развалил отношенията си с президента на ФА лорд Дейвид Трисман.

Точно отношенията с Ричардс са довели Уотмор до решението му. А Ричардс е важна фигура - президент на Висшата лига, както стана въпрос, освен това е вицепрезидент на ФА и председател на международния комитет на ФА.

Конкретната причина за разрива с Ричардс все още остава неясна - въпреки че според някои източници става въпрос за спор относно разходите и заплащането на служителите в централата на ФА на "Уембли". Но това изглежда твърде дребна тема за такова решение.

Ричардс призна, че е останал изненадан от ролята си в напускането на Уотмор. Той допълни, че двамата са имали различия по определени теми, дори са спорили сериозно, но според Ричардс такива неща са нормални във футболната политика.

Но каквато и да е истинската причина, ясно е че Уотмор е гледал на Ричардс като на пречка пред осъществяването на реформите във ФА. А за човек, който е свикнал да взима бързо решения на предишните си постове, това се оказа сериозна трудност. И в петък Уотмор подаде оставка.

Лорс Трисман, който заяви в понеделник, че дълбоко съжалява за оставката на Уотмор, призна, че се е надявал да го убеди през уикенда да промени решението си.

В събота сутринта обаче в пресата изтече един интересен имейл - информация за брифинга на борда на директорите и другите старши служители на ФА относно назначаването на новия директор маркетинг и комуникации Джулиън Екълс. В това писмо се цитират указания как да се отговаря на евентуални запитвания от страна на медиите за кариерата на бившия специален съветник на Министерството на културата. Той, подобно на Тисман и Уотмор се смята за назначен във ФА по политическа линия.

Източници близки до Уотмор обясниха, че той е бил бесен заради изтеклия в пресата мейл, като е заявил, че това е направено, за да бъде той унижен и да се създаде напрежение между него и Тисман. Уотмор е пратил гневни мейли до всички членове на борда на директорите на ФА, като отхвърля възможността за разцепление във ФА и обещава, че ще накаже този, който е виновен за "изтичането" на информацията.

ВВС разполага с повече информация за мейла, който Уотмор е изпратил в 17,10 часа местно време в събота.

Уотмор пише: "Не знам кой тъжен човек се е заел с разпращането на информация вчера, но знаем, че е някой, който ни има в списъка си с хора, с които общува, тъй като вие сте единствените, които се получили този мейл.

Имам да ви казвам три неща: Няма никакви проблеми и напрежение между мен и президента, който е етичен човек с характер и смелост, човек, какъвто съм срещал рядко в живота си.

Ако намеря човека, който е отговорен за изтичането на тази информация, ще направя така, че този човек никога повече да не може да възстанови репутацията си. Това е последният път, в който споделям информация предварително."

Тонът на това писмо, който е изключително конфронтационен и необичаен за всеки изпълнителен директор, който се обръща към борда на директорите, предизвика бърз и гневен отговор първо от президента на Болтън Фил Гартсайд, който е и член на борда на директорите на ФА. Той приканва за среща на борда, на която да се обсъди позицията на Уотмор. Но реакцията му е закъсняла, Уотмор вече е решил да напусне.

Подобни битки и разправии във ФА няма как да помогнат на британския футбол. До началото на световното първенство остават малко над 3 месеца и спортът определено можеше да мине без този скандал, въпреки че от ФА официално заявиха, че тези бъркотии, включително и оставката на Уотмор, няма да се отразят на работата или плановете на селекционера на Англия Фабио Капело за ЮАР.

По-сериозни ще са пораженията за кандидатурата на Англия за домакин на световното първенство през 2018 година. Уотмор може и да нямаше пряка роля в тази камапния, но съперниците на Англия сигурно се забавляват с този домашен скандал, породил толкова много "приятелски огън".

Може би, най-важното е, че оставката на Уотмор е индикатор за това, че политиците вече загряват сериозно за изборите, като сега ще имат повод да предизвикат сериозни промени в органа, който управлява английския футбол.

Вече е известно, че министър-председателят Гордън Браун изрази притесненията си за нивото на дълговете на отборите във Висшата лига, както и за това, че там липсват финансови регулации. Според него, спортът трябва да се върне към корените си.

Но докато ФА няма нов лидер, който да се справи с проблемите на самата организация, как можем да очакваме, че точно този орган ще ни представи визия за бъдещето на спорта?

Новините

Най-четените