Мисля, че сме мързеливи, защото ежедневието няма навика да ни предлага сложни ситуации много-много. Затова се чувствайте предупредени - този текст засяга сложни теми.
Изкуственият интелект е научна дисциплина, която се занимава, чисто и просто, със създаването на интелект. Интелектът е способността за разсъждаване, анализ и образуване на инстинкти, на предразсъдъци, ако щете.
Знам, че започваме сухо, но сега следва веселата част.
За какво ни е изкуствен интелект, след като си имаме наш си, съвсем реален интелект, а и можем да създаваме интелект чрез "магията на зачатието".
Трябва ни, за да съкратим робството и вместо хора да заробим машини, което би било супер.
Оптималният изкуствен интелект ще може сам да разбира кое какво е, сам да се ориентира в нови, непознати ситуации, ще може да се учи. Върхът на сладоледа ще е, ако е способен да различава хумор, да твори изкуство, да има самосъзнание и несъзнавано и дори сам да създаде свой изкуствен интелект.
Общо взето, искаме да направим машина-човек, което от своя страна ще ни даде някаква теистична идентичност - ще бъдем богове на нещо значимо. Има, разбира се, вероятност тези машини-хора да си направят някаква форма на синдикат, а защо не и държава, с която да искат равни права. Това ще означава парадоксално, че сме богове на нещо (или някого), което е равно на нас, и така всъщност ще станем просто родители.
В медицината и на световните финансови пазари вече се използва изкуствен интелект, но той се базира на предварително зададени параметри.
Практически става въпрос за електронна механика - като в "Този див, див запад" с Уил Смит, само че в много малки, нищожни мащаби. Но в университета в Билефелд (Германия) учени правят робот, който се казва Хектор и който ще има самосъзнание - ще е наясно, че съществува и че е нещо, точно както ние с вас.
Доктор Холк Круз казва, че роботът им Хектор ще може да вижда себе си, както другите го виждат. Също така малкият Хектор може и да развие по-високи степени на разум като някакви зачатъци на разсъдък, на самостоятелна мисъл, единствено заради тази архитектура, без това да му е заложено предварително по някакъв начин.
Изкуствен интелект е възможен, но ще е необходимо много повече от знанието, което компютърните науки, неврологията и биологията ни дават, за да развием машини, които мислят човешки.
Това идва да ни каже, че ни трябва устойчива философска представа за това какво е съзнание, разсъдък и производните им. Иначе няма да можем да построим нищо, защо няма да знаем какво да строим. Следва въпросът дали въобще съществува съзнанието. Може просто да е като миризмата - впечатление, което имаме; мисъл, която само се усеща, но не подлежи на научен разрез.
Да речем, че има съзнание, защото иначе трябва да зарежем всичко и да се приберем по домовете. От там следва да разберем как работи то или по-важно - как работи несъзнаваното. Някой може да се запита също така как се изследва това несъзнавано щом като е несъзнавано. Това не би трябвало да е голям проблем при условие, че можем да изследваме субатомни частици. Като си вкъщи и гледаш как дърветата се клатушкат навън, знаеш, че духа вятър дори да не виждаш вятъра.
Вероятно до 2040-45 някъде машините ще могат да вършат, ако не всичко, което хората вършат, то поне една значителна част. До няколкостотин години пък ще се появят машини, които в интелектуален аспект са за нас, каквото сме ние за мравките. А тези машини от своя страна ще могат да построят още по-умни машини.
Тук идва въпросът какво ще правят тези машини с нас.
Един вариант е да ни сметнат за излишни и съответно - край с човечеството. От друга страна, щом са толкова интелигентни, едва ли ще пропилеят ресурсът, който представляваме.
Затова е по-вероятно да ни впрегнат в някаква дейност, най-лесно като отговорят на мъчния човешки въпрос "Какъв е смисълът на живота?" и така ни дадат стимул да работим с някаква полза.
Нищо чудно да убият част от човечеството, защото така или иначе сме прекалено много, или просто да спрат част от човечеството да се размножава и така да се намали населението по естествен, хуманен начин. Тази част със сигурност ще бъде определена по някакъв критерий и този критерий най-вероятно ще е интелектуален, защото каква полза от глупав човек.
И все пак не можем да направим нищо повече от предположения.
За да дадем достоверен отговор трябва да мислим като по-интелигентни от самите себе си същества, а това по дефиниция е напреки възможностите ни. Може машините просто да решат, че няма какво да правят на Земята, да си построят космически кораби и да си бият камшика към други планети и/или цивилизации - това звучи съвсем правдоподобно; това бих направил и аз, ако бях толкова умен.
Такава акция ще е най-великият и черен шамар, който човечеството някога е получавало. Интелигентни машини, обаче, не стават от днес за утре . Процесът отнема време и през това време машините 100% ще бъдат използвани за военни цели.
Ние, като хора разумни, нямаме търпение да чуем новината "Изкуствен интелект отказа да се сражава във война." Това ще бъде прелюдия към напускането им, заплюване в лицето преди шамара.
Има и други интересни и сложни неща - телепортация, пътуване по-бързо от скоростта на светлината, откриване на паралелни вселени... Само нека не бъдем хората, които седят на полето при братята Райт и си викат: "Това е невъзможно, но ще е супер, ако успеят."