Как Илон Мъск намали сметките за ток на "Отчаяните съпруги"

Петък привечер, слънцето почти залязва над старите декори на сериала "Отчаяни съпруги" в Холивуд.

Илон Мъск излиза на импровизирана сцена между къщите на "Уистерия Лейн", като започва презентацията си по темата за климатичните промени.

Ситуацията изглежда доста странна: стотици технологични журналисти са се сбутали в средата на бутафорен квартал в измислено калифорнийско предградие.

Само една минута по-късно, някак между другото, Илон Мъск разкрива голямата тайна на Tesla.

"Интересното нещо е, че къщите, които виждате наоколо, са соларни къщи. Обърнахте ли внимание?", пита той.

Отговорът, разбира се, е "не". Никой от присъстващите на презентацията не подозира, че пред очите му стои новият "соларен покрив" на Мъск, каквото и да означава той. Но колкото и да се вглеждате в декорите, няма начин да ви хрумне, че някой от тях произвежда електрическа енергия.

"Това е бъдещето на слънчевата енергия", обявява гордо Мъск, "Когато ги видите, ще ви се прииска да извикате съседите си и да им се похвалите "колко готин покрив" имате. И това не е реплика, която чуваме всеки ден".

Оказва се, че всички "керемиди" по къщите на Отчаяните съпруги са произведени от текстурирано стъкло. Откъдето и да ги погледнете, изглеждат като най-обикновени покриви. В същото време, те са произведени така, че да позволяват на светлината да преминава през стъклото и да попада върху вградена слънчева батерия.

Panasonic ще произвежда слънчевите батерии, а Tesla ще сглобява стъклените плочки заедно със системата за производство на ток.

Всичко това ще може да се случи, ако акционерите одобрят придобиването на SolarCity (най-голямата компания за инсталиране на фотоволтаици за жилищни нужди в САЩ). Сделката се оценява на 2,2 млрд. долара и би трябвало да стане факт на 17 ноември.

От Tesla твърдят, че закаленото стъкло е "здраво като стомана" и може да преживее десетилетия под влиянието на слънце, вятър и вода. Може да се инсталира в комплект с отоплителна система, така че покривът да разтопява снежната покривка в при по-студен климат.

"Никога няма да се амортизира. Създадено е от кварц и има почти безкраен живот", твърди Илон Мъск.

Соларният покрив на Tesla се съизмерва с фотоволтаичните панели с най-висока производителност, твърди Мъск. Прототипите, по които инженерите на Tesla работят в момента, намаляват ефективността на подложената слънчева батерия само с 2%.

Когато технологията се усъвършенства, плочките ще могат да се използват за увеличаване на ефективността на стандартната батерия.

Цялата сцена в студиото на Юнивърсал в Лос Анджелис представлява съвкупността от идеите на Мъск за чиста енергия.

Хората можеха да се потопят в бъдещето, захранвано изцяло от Tesla: къщата е покрита със соларни керемиди, електричеството за нощта се съхранява в две елегантни батерии Powerwall, вградени в стената, а прототипът на новия електромобил Model 3 стои в гаража на една ръка разстояние от домашната станция за зареждане.

Според Tesla, масовото производство на соларния покрив би трябвало да започне след 9 месеца. След 2 години, плочките би трябвало да заемат 5% от петте милиона фотоволтаични покрива, които се монтират в САЩ всяка година.

Колкото до цената - въпросът остава отворен. Мъск твърди, че инвестицията в покрива на Tesla ще доведе до такива спестявания от сметките за ток, които го правят по-ефективен от домакинствата с традиционно електрозахранване.

#1 Bai Hoi 01.11.2016 в 16:58:53

Измислил го руснака!

#4 stm 01.11.2016 в 23:10:00

Щом са ти ясни тия неща и всичко е измислено отдавна, защо ТИ не направиш нещо ново и различно каквото са направили всички изброени от теб хора, защото не можеш моето момче, не можеш нищо друго освен да драскаш под статиите.

#7 Ghost_Preacher 03.11.2016 в 00:55:52

Nikkor На марс има минерали. Много минерали. Хич не е прост човека.

#9 Ghost_Preacher 05.11.2016 в 00:02:40

Nikkor С разликата, че на Марс няма правозащитни организации, няма ПЕТА, няма Грийнпийс, няма кой да пречи да се добиват, и вероятно има нещо което го няма тук ( без значение какво е точно).

Новините

Най-четените