Хората са по-богати от когато и да било

Хората в света са по-богати от когато и да било, но богатството е неравномерно разпределено. Това сочи изследване на германския застраховател Алианц (Allianz), цитирано от световните медии.

Швейцарците са най-богати в света, изпреварвайки значително САЩ и Япония. Растежът на богатството е бил най-силен в страните с нововъзникващи икономики, където все повече хора влизат в средната класа.

През 2010 г. швейцарците са натрупали брутни финансови активи от 207 393 евро на жител, което е увеличение от 4,6 на сто. САЩ се нареждат на второ място с брутни активи от 111 897 евро на човек, а Япония е трета със 111 598 евро, сочи класацията, включваща 53 държави.

Франция е чак на 15-о място с 63 774 евро, но е преди Германия, която заема 17-а позиция с брутни активи на човек от 60 123 евро.

На световно равнище миналата година брутните финансови активи са нараснали с 6,2 на сто до 95,3 трилиона евро, превишавайки за първи път нивото, отчетено преди финансовата криза от 2007 г.

Любопитното е, че държавите с нововъзникващи икономики са отчели двуцифрен растеж на авоарите си. Все повече домакинства в Азия, Латинска Америка и Източна Европа успяват да се присъединят към средната класа. Т.нар. средна класа сега държи 17% от глобалните активи, което е повишение от 10% от предходната година.

Стимулирани от повишените спестявания на домакинствата, глобалните частни активи преминаха бариерата от 100 трилиона евро за първи път, съобщи още Алианц. Нетното лично богатство на домакинствата е нараснало с 8.1% през миналата година, според анализаторите на финансовата компания.

Дълговете на домакинствата също са се увеличили – с 4,3% до 35,2 трлн. евро през миналата година. Брутните финансови активи се изчисляват като сбор от банковите депозити, ценните книжа, застраховките и пенсионните фондове.

Главният икономист на Алианц – Майкъл Хейзе, предупреди, че пестенето не трябва да спира. "Политиците не трябва да се опитват да ограничават икономиите, а да намират нови начини и стимули за насърчаване на търсенето на капитал", казва Хейзе.

"Няма липса на възможности за инвестиции, защото предизвикателствата, които ни очакват, са огромни: климатичните промени, бедността и миграцията, цифровата революция, остарялата инфраструктура – това са само някои от тях", допълни той.

В Германия, най-голямата европейска икономика, частните ликвидни активи са нараснали с по-бавен темп от 4,2 процента. Застрахователното дружество Алианц отбелязва, че германските домакинства продължават да избягват рискове, боравейки със спестяванията си.

Въпреки крайно ниските лихви германците продължават да заделят пари, сочат най-новите данни на централната банка Bundesbank.

Световното богатство остава неравномерно разпределено. По-бедното население в 53-те страни от проучването на „Алианц" държи едва около 5% от него.

#1 Harry 30.09.2015 в 09:29:47

Едни трупат спестявания, други - дългове, означава че кредитирането е измама, че кредиторите поредварително са знаели и/или са нагласили условията, че длъжниците да не могат да върнат кредитите, означава и че парите са измама, защото ако парите са натрупани в "спестителите", то обществата биха останали без пари за купуване и кономиката би се сринала, и тогава ще се окаже че богатите всъщност нямат нищо. И т.н. Тоест богатите са богати, само защото са измилсили дълга не като временна помощ, а като инструмент за ДЪЛГОВО ЗАРОБВАНЕ, за вечни времена.

#2 vanko 30.09.2015 в 13:23:08

Корпоративната наглост няма граници...

#4 deowin 30.09.2015 в 18:08:51

Първите двама коментирали - може би ако обърнете внимание на първата дума от заглавието на статията, ще забележите, че явно не се отнася за вас. Тоест, негодуванието ви, макар и разбираемо, не е предмет на този текст.

#5 vanko 30.09.2015 в 20:15:13

С първосигналната си реакция, четвъртият коментирал показва/доказва съвсем недвусмислено, че не е наясно със смисъла и причината за написването на коментар 2. Следователно, с цел избягване на подобни конфузни ситуации (случващи му се постоянно) е редно да си припомни как наричаме човек, коментиращ нещо, което не разбира... Или просто да не вре, където не му е работа

Новините

Най-четените