Топ 10 на спортните суеверия

Номер 1 - Никакъв секс

Твърдо решен да върне световната купа на ФИФА в Англия, мениджърът на островитяните Фабио Капело забрани на съпругите и приятелките на звездите да прекарват нощта в хотела на отбора. По този начин италианецът наложи мораториум върху секса.

Дълго време се смяташе, че креватната гимнастика отнема енергията на спортистите, въпреки че няма никакви научни доказателства в полза на тази теория и всъщност тя си е чисто суеверие. В най-лошия случай сексът ще съкрати времето за сън на атлетите - фактор, която може да се отрази на представянето им на терена.

Но как да наложиш целомъдрие на 20-годишни футболисти? Като ги принудиш да носят девствени пояси? Не. В стила на „Големия брат" Големия Фабио ще следи звездите си чрез високотехнологичните телевизионни приемници в стаите им.

За щастие, не всички отбори на световното са въвели подобни драконови мерки. Аржентинците например са свободни да правят секс колкото си искат, освен в дните, когато имат мач.

Номер 2 - Проклятието на Бамбино

Бейзболът не помни ярост като тази на измамения Бейб. Когато продадеш звезда, почти никога не получаваш истинско удовлетворение от сделката, но с продажбата на Бейб Рут на „Янките" през 1919 г. "Ред Сокс" едва ли са очаквали, че заедно с тлъстия чек ще се обзаведат и с проклятие.

След като спечели 5 от първите 15 световни серии в професионалния бейзбол, отборът от "Фенуей" трябваше да чака 86 години за следващия си трофей!

"Янките" от своя страна се сдобиха с 26 титли от сериите за същия период. В спортните среди и до днес се шири поверието, че продажбата на любима звезда ще навлече на отбора кармично възмездие.

Номер 3 - Брада за плейофите

Вероятно в търсене на единство с природата някои спортисти оставят косите и брадите си да растат на воля, за да внушат суеверен страх у противника. Тази практика е въведена първо в НХЛ, но по-късно се разпространява и в други спортове.

И ако хокеистите са си страшнички и без лицеви окосмявания, то в аристократичен спорт като тениса пещерняшкият имидж изглежда направо нелепо. Първи тази традиция въвежда Бьорн Борг, който си пусна брада за късмет по време на "Уимбълдън". В "резултат" на това спечели 5 последователни титли от турнира - между 1976 и 1980 г. Как да не опиташ?

Номер 4 - Късметлийските шорти

Тайната на успехите на Майкъл Джордан в баскетбола не е в аеродинамиката на гладко обръсната му глава, нито в маратонките Air Jordan, станали негова запазена марка. Всичко е в шортите.

Като студент по география в Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил Джордан отвежда своя отбор "Тар Хийлс" ("Насмолените пети") до колежанската титла през 1982 г. И за да не изпусне добрата карма, Негово въздушно величество винаги носи шортите на колежа под по-широките шорти на "Булс" в мачовете от НБА.

Номер 5 - Корицата на Sports Illustrated

Който е казал, че малко слава не е навредила никому, явно не е бил на корицата на списание Sports Illustrated. Много спортисти са ставали жертва на необясними нещастия, след като са позирали за корицата на списанието от прословутия брой от август 1954 г. насам.

Непосредствено след като се появява на снимка в прокълнатото издание, играчът на трета база Еди Матюс контузва ръката си и пропуска 7 мача. Съвсем наскоро надеждата за златен медал от зимните олимпийски игри във Ванкувър Линдзи Вон навехна пищяла си след като позира за корицата през февруари тази година.

Проклятието дори е засягало няколко души едновременно. Трима от четиримата ключови играчи на „Янките" (Мариано Ривера, Анди Петит и Хорхе Посада) бяха на априлската корица на Sports Illustrated тази година и в рамките на една седмица и тримата претърпяха контузии, стоварвайки цялата тежест на финалите на капитана Дерек Джетър.

Списанието се опита да обясни феномена в януарския си брой през 2002 г. Спортният психолог Джим Льор нарече проклятието „неспособност ефективно да се усвоят завишените очаквания". В превод това означава, че позиралите за корицата са се огънали под напора на славата, придобита благодарение на същата тази снимка.

Номер 6 - Вълшебното пиле

Бейзболистите са известни с обсесивно-компулсивните си ритуали, вариращи от нагласяне на ръкавицата преди всеки удар, до методично трениране на „питчърски" поглед. Може би най-прочутият ритуал обаче е този на третия бейзмън Уейд Богс, който си поръчвал ястие с пилешко преди всеки мач.

Традицията се родила след като забелязал връзка между добрите си изяви и консумацията на птиче месо. „Логичното" обяснение на Богс е, че пилешкото било като пашкул, който го предпазвал от странични смущения по време на мач, нещо като кармична „изолаци" срещу провокации. Допълнителните протеини изглежда не са навредили - Богс има над 3000 удара в кариерата си и запазено място в Залата на славата.

Остава само един въпрос: Печено или пържено?

Номер 7 - Ритуалът

Разтягането и стрелбата към коша са най-обикновена тренировка. Истинският крал на баскета трябва да загрее със стил. Леброн Джеймс (известен като Крал Джеймс) изпълнява сложен ритуал от звуци и движения преди всеки мач. Той включва точна последователност от действия като се започне от поставянето на гумата в устата по определен начин и се завърши със серия от ръкостискания. Най-забележителната част от ритуала обаче е хвърлянето на талк във въздуха. По този начин Джеймс извършва своеобразно „кръщение" с белия прах.

Номер 8 - Съвършена тишина

В игра, регулирана от сложен комплекс от неписани правила, може би най-важното правило е тишината. Бейзболен мач без нито един удар е рядко явление, а тъй наречените „перфектни игри" са още по-голяма рядкост (едва 20 до този момент).

Когато питчърът е на път да постигне една от тези изключителни гледки в спорта, неговите съотборници дават обет за мълчание и не организират залагания, за да не урочасат звездата.

Не може да се отрече, че това е практично, тъй като позволява на питчъра да поддържа ритъма си на игра, без да се разсейва, вместо да се парализира от напрежението на огромните очаквания.

Номер 9 - Кървав спорт

Боксовият мач между Флойд Мейуедър-младши и Мани Пакиао можеше да влезе в историята, ако не беше малък спор заради... кръвта. Мейуедър настоя двамата да бъдат подложени на кръвен тест от Американската антидопинг агенция, а Пакиао отказа да му бъде взета кръв 30 дни преди мача.

Двете страни така и не постигнаха споразумение и промотьорът на Пакиао Боб Аръм отмени двубоя. За да обясни позицията си, Пакиао направи изявление, в което се казва: „Истината е, че не ми се струва естествено да бъде вземана кръв от тялото ми и съм уверен, че това ще ме лиши от сили на ринга."

По-късно боксьорът неохотно се съгласи да му бъдат правени кръвни тестове 14 дни преди мач, но вероятно никога няма да разберем как щеше да бъде разрешен „кървавият спор" между двамата.

Номер 10 - Номера на фланелките

Спортът е пълен с езотерични статистики, които измерват таланта на атлета, но за самите спортисти няма по-важна цифра от тази, която носят на гърба си. Хората избират номерата си по различни причини като имитация (Леброн Джеймс и Дейвид Бекъм избраха номер 23 заради Майкъл Джордан) и израз на почит (Робинсън Кано носи номер 24 - разменените цифри от номера на Джаки Робинсън).

Когато обаче играчите не са доволни от номера си, резултатите са тревожни. След като Майкъл Джордан се отказа от баскетбола, за да преследва кариера в бейзбола, „Булс" решиха да оставят фланелката с номер 23 в музея.

След завръщането си от пенсия Въздушния реши да играе с номер 45 (тъй като 23 вече беше изтеглен от обръщение), но просто не беше същото. Критиците не пропуснаха да отбележат разликата в играта на шампиона и той много скоро си върна стария номер. Дали е съвпадение или не, но заедно с номера Джордан като че ли си върна и предишната форма.

Новините

Най-четените