Измамни мании по упражненията излизат на мода и отминават от повече от 3000 години.
Животът вероятно е бил по-лесен за нашите предтечи, макар и по-кратък, по-мръсен и лишен от базови удобства като електрически тостери. Физическите упражнения са нещо, което ранните хора просто са правели, не нещо, за което са размишлявали.
В търбуха на тигъра...
Нещата са ставали просто, на принципа "Бързо, да гоним тази антилопа!" или "Гледай, това е онова голямо, зъбато, ивичесто нещо, за което още не сме измислили дума!". И всички, които са стояли наоколо и са казвали "Да бе, тичането е нещо много добро, но всъщност е необходимо да работиш върху базовата ти стабилност", в крайна сметка са се озовавали в търбуха на тигъра.
Как тогава сме стигнали до сегашната вбесяваща ситуация, когато поддържането на форма като че ли включва цял чувал екипировка и услугите на поне един личен треньор? Как Amazon - които започнаха с продажбата на книги, ако си спомняте - сега продават гребни тренажори, кростренажори и велоергометри - да не говорим за тонизиращи колани за коремна мускулатура Slendertone System ("с достъпни модели за мъже и жени")?
Корените на манията тръгват от Олимп
Нека започнем, като първо обвиним древните гърци. Създавайки преди близо 3000 години недостижимия идеал, който представлява олимпийският атлет, по този начин те са дали на света идеята за спортното оборудване.
Техните алтири - парчета камък с полукръгла форма с дупка, която улеснява вдигането им - по-късно служат за вдъхновение за създаването на дъмбелите и сега модната гира, още известна като "руската топка за боулинг с дръжка отгоре".
Да прескочим към началото на XIX век - и вече би трябвало да кълнем германците: и конкретно Фридрих Лудвиг Ян, "бащата на гимнастиката", изобретателят на сега превърнало се в стандартно оборудване от рода на успоредка, халки и греда. Той се радва на такава популярност, че властите забраняват гимнастиката в продължение на повече от 20 години.
Би било чудесно да смятаме, че това е било заслужено възмездие за Ян и опитите му да се прави на такъв умник. Всъщност обаче те се притеснявали, че неговият национализъм ще развали младежта.
Източноевропейската обсесия - политика и лицеви опори
В крайна сметка обаче Ян разваля цял регион. Движението "Сокол" в Източна Европа, с опиянение съчетаващо политика и лицеви опори, е толкова популярно, че поражда серия от фестивали, наричани "сльотове". Най-голямото "панславянско" мероприятие от този род през 1912 г. събира 30 000 активисти за художествена гимнастика на открито. Както заявява един от делегатите: "Не бихте предположили, като ме гледате сега, но някога бях слабо хилаво хлапе, което тежеше само 45 кг."
Пардон, цитатите нещо са се объркали. Тази фраза всъщност е на американската бодибилдинг звезда Чарлз Атлас. Той обича да твърди, че вдъхновението му е дошло в зоопарка, догато е гледал как лъвът се протяга. "Няма ли този стар джентълмен гири, някакви уреди за упражнения?" си помислил той. "И след това осъзнах... Той противопоставя един мускул на друг!"
Това, което върши работа за една котка, би трябвало да е подходящо и за хората, решава Атлас, така че неговият план не включва никакво скъпо оборудване.
Като изключим, разбира се, курсът му от 13 урока, илюстриран със снимки на "най-перфектно развития мъж в света". Милиони се охарчват за тези курсове през 20-те години и... все още методът си е популярен и сега. Пък и защо да не бъде, когато ЕДИНСТВЕНОТО, КОЕТО ИЗИСКВА, СА САМО 15 МИНУТИ НА ДЕН?
Изглежда не твърде рисково предложение хипотезата, че много от клиентите на Атлас също така купуват Bullworker, гигантско пълно с пружини бутало, което е можело да се свива (само) по 26 начина. Девет милиона такива устройства са продадени през 60-те и 70-те години, преди да настъпи
Следващият бум
Който естествено е тичането и подскачането наоколо. Трябва да признаем дължимото на фитнес-индустрията: те имат дарба за ребрендинг на най-банални действия. В ръцете на Джим Фикс и Джейн Фонда, "джогингът" и "аеробиката" превземат света, предлагайки нова надежда на хората с увиснали търбуси и тези на средна възраст.
"Пълната книга на тичането" на Фикс е продадена в милион екземпляра, въпреки че това изглежда като смешна цифра в сравнение с първата видеокасета на Джейн Фонда с физически упражнения, която в крайна сметка е купена от 17 млн. души.
Ако не можете да бъдете световноизвестен актьор, помага да сте някакъв вид модел. Питайте Синди Крофърд, звездата на "Синди Крофърд: оформете тялото си с упражнения" (1992), "Синди Крофърд: упражнения за следващото предизвикателство" (1993) и "Синди Крофърд: Ново измерение" (2000).
Ако се чудите само американци ли пробиват в този бранш, да не би случайно да сте забравили упражненията, лансирани през 2005 г. от Кейти Прайс, известна още като Джордан?
Съвременният човек тренира на дивана
А сега? Сега вече потопът от продукти е безкраен. Игровата конзола Wii, лансирана през 2006 г., придаде популярност на бранша, известен като "лаундж фитнес". Wii Fit бе продаден в 23 милиона копия. Според големия британски супермаркет Tesco, "хула-хоп обръчите с тежести са следващият голям хит!", което вероятно е вбесяващо, ако в момента практикувате смесицата от танци, аеробика и латиноритми, известна като "зумба" (сама по себе си съвременна преработка на друг феномен от 70-те години - Jazzercise).
За тези, които предпочитат балансирането върху клатушкаща се дъска, са налице фитнес-продукти като T-Bow и Indo Board. Шията ви има нужда от упражнения? За вас имаме Face Bra! А кой би живял в свят без Shake Weight, революционния нов начин да... СТИГА! Това е достатъчно. Слава богу, че никой всъщност реално няма нужда от всичко това.