Към днешна дата английският език се ползва толкова масово в Европа, че приемаме за даденост възможността да се справим абсолютно навсякъде, без да владеем местната реч.
До степен, че туристите остават крайно учудени, когато все пак попаднат на продавач или шофьор на автобус, с когото не могат да се разберат за базови неща като цена или разписание. Ако ще и разговорът да се води в страни, в които традиционно английският не е толкова разпространен - като Италия, Испания или Франция.
Така ли е това наистина? Къде в Европа владеят най-добре този език и къде е България на тази карта?
Отговорите идват с последния доклад на глобалната образователна компания Education First (EF), която от 2011 г. прави глобален индекс на владеенето на английски език в страните, където той не е майчин. Това се смята за най-голямото международно проучване за уменията по английски език.
За последния индекс - за 2024 г., са ползвани резултатите от тестове на 2,1 млн. души от 116 страни, проведени миналата година.
Начело, с най-висок резултат за шеста поредна година, е Нидерландия, с 636 точки от 800 възможни. На второ място е Норвегия (610 т.), а на трето - Сингапур с 609 т. Азиатският хъб е и единствената страна извън Европа в топ 10 на най-добре владеещите английски.
В него влизат и Швеция, Хърватия, Португалия, Дания, Гърция, Австрия и Германия.
Макар да е извън челната десетка, България има с какво да се похвали.
Страната ни е на 16-то място от всички 116, и е в групата на държавите, определени от индекса с добро ниво на владеене на английски език.
Общият сбор на България е 586 точки.
Според методологията на проучването, за много добро ниво на владеене на езика, каквото е то в страните начело на индекса, се смята способността да се използва нюансиран и правилен език в социални ситуации, да се четат с лекота текстове за напреднали, да може да се преговаря с англоговорящ.
Второто ниво, където е България - на добро владеене, предполага способност да се направи презентация по работа, да се разбират телевизионни предавания и да се чете вестник.
Зад нас остават Унгария (17-то място), Словакия, Естония, Чехия, Швейцария, и, естествено, Испания, Италия и Франция.
И трите страни с романски езици попадат в по-ниското ниво на владеене на английски - средно. Франция се представя най-зле от цяла Европа, и е на 49-то място. Италия е на 46-то, като и двете страни имат по-нисък резултат от държави като Русия, Албания, Украйна, Молдова и Армения. Испания е на 36-то място, а пред нея са Грузия и Беларус.
Турция също има територия в Европа, и е единствената страна, която се представя по-зле - на 65-то място, в групата на страните със слабо владеене на английски.
Индексът изследва и нивото на английски в столиците на съответните страни, и тук София се оказва в първа група - на градовете, където езикът се владее на много добро ниво.
Сред столиците, очаквано, на първо място е Амстердам, следват Копенхаген, Виена, Хелзинки, Лисабон и Загреб. Столицата на България е на 14-то място, което дели с Букурещ.
Данните сочат и постепенно подобряване на нивото на английски в България. През 2016 г. страната ни е в групата на страните със средно ниво, но след това скача в по-горната, и държи резултата си в последните няколко години. Мъжете у нас показват малко по-добър резултат от жените, а групата с най-добро ниво на владеене на езика са хората от 21 до 25 години.
Тестът, по който се определят нивата, може да се направи от всеки онлайн, и е безплатен. Включва четене и слушане, и от EF твърдят, че резултатите от индекса им съвпадат тясно с тези от други тестове като TOEFL например.
Все пак на него се подлагат хора, които искат да учат езика или са любопитни какво е нивото им.
В огромната си част това са млади хора под 35 години. Затова и от EF уточняват, че индексът е представителен за тази група, а резултатите за общото население на съответните страни и градове може да е различен.
Индексът за 2024 г. показва, че владеенето на английски в Европа леко намалява, като в последните 4 години спадът е по-значим в страните от ЕС. Разликата между уменията на мъже и жени е най-отчетлива в полза на мъжете в Скандинавия, Чехия и България и се оценява като висока.
Владеенето на английски бележи спад и по цял свят - 60 на сто от страните показват по-лош резултат спрямо миналата година.