На 47 години, 25 от които е прекарал като фронтмен на групата Coldplay, на Крис Мартин му е пределно ясно, че не влиза в шаблона за рок звезда.
Никога не е безчинствал в хотелски стаи, не е разбивал китарата си на сцената, никога не е бил в клиника за лечение на зависимости и в цялата дискография на бандата му няма нито една песен, подстрекаваща насилието.
Точно обратното песните на Coldplay са знаме на вселенската любов, единство и значимостта на човек независимо от расата му и условията, в които е израснал.
Зад лиричната осанка на Крис Мартин, а оттам и на Coldplay, стои и личната история на вокалиста. Неговите травми и миналото, в което е бил, както самият той се описва - фанатичен евангелист.
Израснал в свръхрелигиозния Девън, Великобритания, Крис е възпитан от родителите си, че няма по-сигурно нещо на този свят от Рая и Ада. Ако си праведен и живееш според написаното от Библията, те чака блаженство на Небесното царство.
Но ако нарушил дори и една от повелите на Бог, ще прекараш вечността в пламъците на Ада.
Години наред Мартин е живял с това убеждение, като не се е съмнявал нито за миг, че казаното от родителите му и църквата може да е невярно.
Не е имало и откъде да се появи съмнение. Като дете Крис е гледал само християнска телевизия, посещавал е само християнски музикални фестивали и е пеел само християнска музика в църковния хор.
Това се променя, когато Мартин навършва 13 г. и родителите му го изпращат в интернат, спазвайки най-старата образователна традиция в Англия.
Също като много деца, посещавали подобни институции, вокалистът е бил жестоко тормозен от по-нахаканите си съученици.
Религиозната му отдаденост често е повод за подигравки, но на момчетата в класа на музиканта им прави впечатление и че е "по-нежен" от останалите, заради което поставят сексуалната му ориентация под въпрос.
"Бях тромав, непохватен и ми казваха, че приличам на фея. Бях изключително женствен за момчетата в пансиона. Усещаха слабостите ми и неспособността да се защитавам и ме нападаха. При това доста брутално", разказва Мартин пред The Rolling Stone.
В отговор музикантът открива клуб на феновете на Стинг, започва да свири в група и се заема със задачата да докаже на хулиганите в интерната, че в него има повече талант, отколкото те виждат.
За вписването сред връстниците му не помагал и фактът, че Крис продължил да гледа на Рая и Ада като на абсолюти.
Музикантът се страхувал да изпее някоя от песните на The Rolling Stones и неволно потръпвал, когато чуе музиката им по радиото, защото вярвал, че тези парчета ще обрекат душата му на вечни мъки.
След време страхът му от Божието наказание започнал да се отразява и на романтичните му връзки. Възможността да бъде интимен с жена докарвала Мартин до паника, понеже за него плътските удоволствия били равни на грях.
"Изпитвах ужас, когато мисля за цици. Изпитвах ужас и когато не мисля за тях, защото обратното щеше да означава, че съм гей. Известно време вярвах, че може би харесвам момчета", споделя Мартин.
Но после осъзнава, че просто се страхува от секса заради възпитанието си.
"Цялата тази догма да се казва на 6-годишни, че са грешници, е доста странна и отнема години, за да се преодолее", споделя Мартин.
Първите си стъпки извън религиозните си убеждения музикантът прави в 20-те си години, когато общува по-свободно с противоположния пол, но среща големи трудности в намирането на приятелка.
"Попадах в капана на приятелската зона много, много пъти. Не бях рок звезда, а бях типа мъже, които всички жени харесват, но не искат да правят секс с тях. Религиозните ми убеждения все още ме спираха и продължавах да имам доста проблеми с момичетата, но се справях малко по-добре от преди", разказва Мартин пред The Sunday Times.
Звездата никога не крие, че е изгубил девствеността си късно - на 22 г., а първата му сериозна връзка е с първата му съпруга Гуинет Полтроу.
Двамата се запознават през 2002 г., а в интервю пред Хауърд Стърн вокалистът на Coldplay е признавал, че е бил толкова уплашен от уговорената им първа среща, че е отишъл в "Музея на Мадам Тюсо" и е изрепетирал поведението си пред восъчната фигура на актрисата.
"Беше добро упражнение и мисля, че това би било много смешна сцена за филм, ако някой реши да я използва. Но ме разберете, излизах на среща с филмова звездата, чийто последен партньор е бил Брад Пит, а аз бях неуверен, странен и непохватен англичанин", разказва Крис Мартин.
Днес старият му страх от "по-женствената му аура" отдавна го няма. Мартин е спрял да се обижда и на коментарите, че песните на Coldplay са гейски и че "правят музика за подмокрящите леглото".
Понася с достойнството и критиката на "Ню Йорк Таймс", които през 2005 г. нарекоха Coldplay "най-непоносимата група на десетилетието".
"Мога да понеса малко критика и хейт. А и с бандата сме доказали, че сме много лесна и безопасна мишена - няма да ви захапем в отговор. Ние сме четирима бели мъже от Англия, заслужаваме да понесем малко гадости за това, което предците ни са направили. Но е важно да е знае, че има причина толкова хора по света да ни слушат и тази причина е, че ние агитираме за любовта", посочва Крис Мартин.