Мечки, наредени на река в Аляска, стоят във водата и чакат омаломощената сьомга да им падне в устата.
Вероятно всички сме гледали документални филми за този ежегоден пир и невероятния кръговрат на живота. Родените в същите потоци риби се връщат от океана, за да приключат жизнения си път на същото място, за да хвърлят хайвера си и дадат нов живот.
Те се движат срещу течението на реките, а на определени места - като малки водопади, се налага да скачат. Там ги чакат и мечките, които си устройват пиршества с мазната и хранителна риба.
За самите мечки този период от годината е изключително важен, тъй като угояването и трупането на мазнини преди настъпването на студа е равнозначно на оцеляване. По време на зимния си сън те не ядат или пият месеци наред и може да загубят до една трета от теглото си.
Докато са в хибернация, животните разчитат на натрупаните мазнини и затова дали ще преживеят тежката зима на Аляска зависи от това, което са успели да натрупат през лятото и есента.
От 2014 г. един от националните паркове в Аляска - "Катмай", популяризира този кръговрат по любопитен начин - със състезание, наречено "Седмицата на дебелата мечка".
В рамките на 7 дни хора от цял свят гласуват коя е най-дебелата кафява мечка. Накрая се излъчва шампион, а според данните на "Катмай" надпреварата се радва на голям интерес - през 2022 г. в нея са гласували 1 милион души.
От 4 до 10 октомври тази година ще се избира между 12 мечки, които през лятото са били най-успешни при риболова на река Брукс и според наблюденията на хората от националния парк са най-едри.
Самото хранене на мечките пък може да се наблюдава и от камери, поставени край обичайните места за улов на риба по реката.
В парка "Катмай" живеят около 2200 кафяви мечки и обитателите му са сред едни от най-едрите представители на своя вид на планетата. Мъжките например тежат между 320 и 400 кг, но преди зимния си сън наддават до над 540 кг.
Самият пир със сьомга е основно преди конкурса - от края на юни до края на октомври. За конкурса хората могат да разглеждат и сравняват снимки от началото на лятото и края на септември и така да преценят коя мечка е наддала най-много. Те могат да се запознаят и с историите на самите животни и условията, при които те оцеляват.
Има няколко кръга, в които публиката гласува на сайта на състезанието - explore.org/fat-bear-week, а накрая чрез елиминации се определя и шампионът.
В конкурса участват и мъжки, и женски мечки - стига да са едри. Повечето участници не се включват за пръв път в състезанието, и макар че са обозначени с номера, някои имат и имена.
От няколко години има и отделен конкурс за малки мечета, тъй като те няма как да се състезават с огромните възрастни екземпляри.
Тази година феновете ще избират между няколко фаворита, включително и любимеца на публиката Отис - бивш четирикратен победител, който според организаторите "се движи по-малко, за да лови повече".
Участва и миналогодишният победител - мечка 747, който, пак според организаторите, рядко има конкуренция за най-добрите места за улов по реката.
Това животно е успявало да стигне тегло от 636 кг. в най-успешния си сезон, и е двоен победител - и през 2022 г., и през 2020 г.
747 обаче вече е на възраст - над 20-годишен, и победата тази година не му е гарантирана. Организаторите предричат оспорвана борба с мечка 856 и 32 Чънк, на които 474 отстъпва тази година по угояване.
Състезанието е толкова оспорвано, че миналата година дори имаше скандал за подменен вот.
Тогава победата на 747 дойде след установена измама на полуфинала, когато за мечка на име Холи са подадени подозрително много гласове в края на гласуването.
🐻 A Fat Bear Week scandal for the ages 🐻
— explore.org (@exploreorg) October 10, 2022
Someone stuffed the ballot box! The correct total after our review is:
747: 37,940
435: 30,430
That makes 747 today's winner.
Fake votes are discarded, and all the past days' votes have been reviewed.
We'll see you tomorrow! pic.twitter.com/HQcyZOWfeG
От националния парк установяват измамата и 747 получава заслужено титлата си. Тази година са взети мерки и се очаква честна и оспорвана надпревара.
Какво печели победителят? Нищо, освен достатъчно мазнини, за да оцелее за още една тежка зима. Всъщност, както казват от парка "Катмай" - макар че шампионът е един, всички мечки печелят.