В днешно време е модерно слънчевите очила да се носят навсякъде - на планина, на разходка в парка, както и дори при шофиране.
Но как да сме сигурни, че тези аксесоари, освен да внасят стил във визията, също и предпазват очите ни от вредните UV лъчи?
В тази статия ще разгледаме какво трябва да притежават и как може да разберем дали действително осигуряват необходимата защита.
Основни показатели за защита на слънчевите очила
Те не са просто моден аксесоар. Те имат важна функция и тя е да предпазват очите ни от вредните UVA и UVB лъчи. Ето някои ключови показатели, на които трябва да обърнете внимание при избор:
- поляризация - поляризираните стъкла са обработени по специален химически метод, като намаляват отблясъците, което прави гледането през тях по-ясно, особено при ярка светлина или при наличие на водни отблясъци;
- UVA и UVB защита - тези лъчи са вредни не само за очите, но и за кожата. Докато UVA успяват да проникнат дълбоко в кожата, UVB са по-къси и обикновено причиняват повърхностни изгаряния. И двата типа обаче може да причинят увреждане на роговицата на очите и да доведат до различни заболявания. Добрите модели трябва да може да блокират 99% или 100% от UVA и UVB лъчите;
- етикети - проверете етикета или лепенката на артикула. Те често показват какво е нивото на UV протекция. Оригиналните предложения от доказани марки обикновено предоставят повече информация за това.
При избор на слънчеви очила е важно да се внимава спрямо посочените показатели, защото именно те гарантират оптималната защита на очите.
Какви са изискванията към слънчевите очила според сезоните?
Много хора живеят с грешната представа, че слънчевите очила е необходимо да се използват единствено през лятото. Зимното слънце, особено в планините или при снежни условия, също е доста вредно.
През лятото то е по-силно и налага да се носят модели с висока степен на UV защита. Поляризацията е идеална за плаж или водни спортове, където отблясъците са проблем, споделят специалистите от Скайоптик.
Въпреки че през зимата Слънцето не е толкова силно, снегът може да отразява до 80% от UV лъчите, което увеличава риска от изгаряне. Затова, предложенията със силна протекция срещу тях и поляризация са препоръчителни и през зимата.
Практически методи за тестване на защитата на слънчевите очила
Понякога не е сигурно дали тези аксесоари действително предлагат посочената защита. Ето няколко прости метода, които да изпробвате:
- тест с монитор - това е един доста достъпен експеримент, позволяващ да се проведе в домашни условия. Насочете ги към LCD монитор или телевизор и ги завъртете на 90 градуса, тъй като поляризираните стъкла работят чрез блокиране на хоризонталния ъгъл на светлината. Остава да наблюдавате какви промени ще настъпят - в случай че в тази позиция екранът изглежда тъмен, значи стъклата са поляризирани;
- проверка с UV фенер - може да използвате специални фенерчета, излъчващи ултравиолетова светлина. За да проверите дали вашия аксесоар блокира вредните лъчи - просто включете фенера и насочете светлината към стъклата. Ако не пропуска ултравиолетова светлина през тях, значи успешно блокира вредните лъчи;
- използване на банкнота - за целта трябва да вземете банкнота, която има защитен воден знак. Той е видим само при излагане на специална UV светлина. Използвайте такава, за да осветите банкнотата и я гледайте през слънчевите очила. Ако успеете да видите защитния воден знак, това означава, че не предпазват както трябва.
Въпреки че много брандове твърдят, че предлагат необходимата защита, не всички на практика я осигуряват. Затова, за да сте сигурни, че очите ви ще бъдат добре защитени независимо от сезона, при избора на слънчеви очила не бива да правите компромис с качеството и защитата.