Трудно можем да си представим деликатната ситуация, в която към момента се намира канадският премиер Джъстин Трюдо.
От началото на годината той трябва да се справя със сериозни нападки, че правителството му умишлено е реагирало твърде мудно в разследването на потенциални опити на Китай да се намеси в изборите от 2019 и 2021 година, а сега започна дипломатическа война с Индия в най-неподходящия момент.
Точно преди седмица Трюдо обяви на заседание в парламента, че канадските разузнавателни служби разследват "достоверни информации" за прякото участие на "агенти на правителството на Индия" в убийството на сикхския религиозен лидер Хардип Сингх Ниджар, който през юни бе разстрелян в автомобила си пред религиозен храм в Британска Колумбия.
Убитият бе смятан за особено влиятелна личност в рамките на сикхската диаспора. Канада е дом на най-голямата тяхна общност извън Индия, като се смята, че в северноамериканската страна живеят около 800 000 сикхи - приблизително 2% от нейното население.
Затова и не е странно, че имат сериозна роля в определянето на политиките в Индия и Канада, а убийството на религиозен и общностен лидер като Ниджар води до сътресения в международните отношения.
Приживе той е един от шумните гласове на сикхския национализъм, желанието за отделяне от Индия и създаване на собствена държава - Халистан.
Свързан е с базираната в САЩ организация за защита на човешките права "Сикхи за справедливост", а според Ню Делхи е лидер на въоръжената групировка "Тигри на Халистан", която е считана за терористична организация от правителството на Нарендра Моди.
🔍 Who Was Hardeep Singh Nijjar? Unveiling the Story 🔍
— Norbert Elikes (@NorbertElikes) September 18, 2023
📜 Hardeep Singh Nijjar: A name that made headlines. On June 19, around 8:30 PM, he was attacked near the Guru Nanak Sikh Gurdwara in Surrey, Vancouver. He had a complex background.
Contd. pic.twitter.com/RlD58MlY9G
Досега няма ясни доказателства за пряко участие на Ниджар в терористични дейности. Поне публично, той винаги е отричал насилието и е призовавал към мирна съпротива срещу Индия, определяйки обвиненията в тероризъм като "сценарии на лош боливудски филм."
Неведнъж е бил причина за напрежение между Канада и Индия заради отказите на Отава да го екстрадира и сега по всичко изглежда, че демонстративното му убийство ще стане повод за много сериозен дипломатически скандал.
В случая изненадващото е не толкова самата смърт на Ниджар, колкото това, че премиерът Трюдо директно обвини Индия, без да разполага с официални заключения от разследващите органи и без да има нито един задържан по случая.
Външният министър Мелани Жоли отиде дори по-далеч - тя изгодни от страната дипломат, когото определи като ръководител на индийското разузнаване в Канада и който се предполага, че е бил наясно с плановете Ниджар да бъде ликвидиран.
Очаквано отговорът на Ню Делхи бе остър.
От там също изгониха канадски дипломат, замразиха преговорите за обширно търговско споразумение, предупредиха гражданите си да не пътуват за Канада и дори спряха издаването на визи за канадски граждани.
До момента все още не са показани каквито и да е доказателства с мотивите за необходимост от защита на чувствителни източници и методи на разузнаване, а според американския посланик в Канада Дейвид Коен информацията е предоставена от партньорски разузнавателни служби.
"Мога да потвърдя, че е имало споделена разузнавателна информация между държавите от "Пет очи", която е използвана от министър-председателя на Канада, за да направи изявлението си", заяви Коен през уикенда в интервю за CTV Question Period.
"Пет очи" е една от най-дълго просъществувалите и успешни разузнавателни инициативи в света. Тя представлява пакт за координация и споделяне на информация между Съединените щати, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия.
От няколко години насам съвместните действия са насочени най-вече към Китай в контекста на агресивната експанзия в Южнокитайско море и по-широкия Индо-тихоокеански регион.
Именно там обаче Ню Делхи се разглежда като основна противотежест на влиянието на Пекин.
Това се случва един път през формата на четиристранно сътрудничество заедно със САЩ, Австралия и Япония и втори път през наскоро обявената амбициозна инициатива за търговско-икономически коридори от Индия до Европа през Близкия изток, които заобикалят китайския "Един пояс, един път".
Разгледано от тази перспектива, едва ли е изненада, че съюзниците на Канада от "Петте очи" все още избягват да подкрепят решително Трюдо и реагират най-вече с шаблонни и неясни изявления на неговото остро обвинение.
Още по-странното е, че само преди седмици правителството му обяви нова стратегия за Индо-тихоокеанския регион, в която Китай се определя като "деструктивна сила", а Индия - като стратегически партньор.
"Канада и Индия имат споделени традиции на демокрация и плурализъм, общ ангажимент към поддържането на международна система, основана на правото, както и взаимен интерес за разширяване на нашите търговски отношения", пише в текста на стратегията.
Сега всичко това е поставено под въпрос.
***
Коментар по темата
Автор: Венцислав Божев
Без съмнение политическо убийство на канадска територия, поръчано от правителството на държава-партньор, би представлявало много сериозен удар срещу имиджа на Трюдо и Канада като страна, която винаги е била сред водещите защитници на човешките права в световен мащаб.
Проблемът в случая е, че премиерът по-скоро е избрал грешен тайминг, за да отправи своето обвинение или най-малкото е надценил готовността на САЩ и останалите да го подкрепят решително.
Последното няма как да се случи единствено с голи обвинения, без доказателства.
Геополитическата реалност към момента е такава, че отношенията с Нарендра Моди и противопоставянето на Китай имат далеч по-голям приоритет от етиката и човешките права.