"Александър-Арнолд е като Дейвид Бекъм; Жота се превърна в топ нападател в Ливърпул" Снимка: Getty Images

През миналата седмица Ливърпул не успя да се справи с Арсенал на "Анфийлд", въпреки че игра с човек повече над 30 минути заради изгонването на Гранит Джака.

Реваншът от полуфиналите за Купата на лигата на "Емирейтс" започна с натиск на домакините. Удар на Александре Лаказет срещна напречната греда, но след първите десетина минути Ливърпул се окопити и започна да диктува темпото.

Така след само 19 минути Трент Александър-Арнолд намери Диого Жота след халфовата линия, португалецът си поигра с Томиясо и дори го просна на земята с финтовете си, след което наказа и Аарън Рамсдейл с удар от границата на наказателното поле - 1:0 за Ливърпул.

Голът успокои действията на терена до началото на втората част. Тогава лондончани отново натиснаха и отвориха играта и в двете фази. Арсенал търсеше изравнителното попадение, но се оголи отзад и бе наказан.

В 77-ата минута Александър-Арнолд прати великолепен извеждащ пас по диагонала, Жота се измъкна от засадата, овладя прекрасно топката, сле което прехвърли Рамсдейл, за да сложи точка на спора.

Абсолютно всичко в мача беше ясно, но остана време за поредната "арсеналска" постъпка. Томас Партей се завърна от Купата на африканските нации след слабото представяне на Гана на турнира, но само за да си изкара два бързи жълти картона в рамките на три минути.

Партей се появи като резерва за последните 15 минути от мача, а в последните три направи две глупости, за което бе изгонен. И така Арсенал отново, както и в първия мач, трябваше да доиграе срещата в намален състав.

След двубоя Юрген Клоп не спести суперлативите по адрес на ТАА и Жота.

"Само Трент можеше да види Жота при втория гол - каза германецът. - Страхотен мач. В рамките на сезон и половина при нас Диого се превърна в нападател от световна класа, което е много важно за нас. А и не сме се съмнявали в него още когато го привличахме."

Снимка: Getty Images

И добрите думи от Клоп са заслужени. Александър Арнолд е участвал в 13 гола в последните 14 мача за Ливърпул, в които се включват четири асистенции в три мача срещу Арсенал. От началото на сезон 2018/19 ТАА има 43 асистенции във Висшата лига, като само Лионел Меси (47) и Томас Мюлер (64) имат повече в Топ 5 първенствата на Европа.

Трент бе сравнен и с английската легенда Дейвид Бекъм, на когото самият той неведнъж е признавал, че се е възхищавал като малък.

"Статистиките му са просто феноменални. Пасовете, които дава, начинът, по който разпределя топката, спокойствието, с което играе, всички в играта му е преценено до секунда - хвали го и легендата на Арсенал Пол Мърсън.

Тази топка (подаването за втория гол - б.а.) беше с марка "Дейвид Бекъм". Ако наблюдавате само краката, нищо повече, ще си помислите, че това е самият Дейвид Бекъм."

Диого Жота пък вече има пет гола срещу Арсенал с фланелката на Ливърпул. Да, за сезон и половина. Португалецът е и вторият топ реализатор във Висшата лига с десет попадения, като единствено Мохамед Салах има повече - 16. Докато египтянинът се подвизава на Купата на африканските нации, Жота ще има свободата да скъси дистанцията до голямата звезда на мърсисайдци.

Клоп също има с какво да се похвали. Германецът продължи с феноменалното си представяне, когато става въпрос за полуфинали. Специалистът е загубил само един от общо седемте, които е играл с Ливърпул - срещу Саутхемптън за Купата на лигата през 2017-а. Във всички останали случаи неизменно е стигал до финала.

В битката за титлата Ливърпул ще се изправи срещу Челси. Със сигурност германски мениджър ще вдигне купата. Ще разберем дали това ще е Клоп, или Томас Тухел на 27 февруари на "Уембли".