Историята е категорична: Реал ще вдигне титлата. Барса с най-слаб старт от 18 години

16-ият кръг на испанската Ла Лига доближи много сериозно Реал Мадрид до шампионската титла.

След победата с 2:0 над Реал Сосиедад, "белите" увеличиха на 8 т. преднината си на върха в класирането.

Тимът на Карло Анчелоти вече има 39 т. срещу 31 за втория Севиля. Все пак андалусийците са и с мач по-малко.

На третата позиция остава Бетис с 30 т.

Преднината на Реал изглежда много солидна и защото отборът победи всички съперници от челото на таблицата, с които игра до момента.

В същото време, от първото място изостана шампионът Атлетико Мадрид, който водеше с 1:0 на Майорка 10 минути преди края на мача, но допусна пълен обрат и отстъпи с 1:2.

Едва за четвърти път в историята си, "дюшекчиите" водят в резултата до 80-ата минута като домакини и допускат такъв срив, за да си тръгнат победени.

Историята на Ла Лига пък категорично показва, че Реал Мадрид ще стане шампион през този сезон.

До момента се е случвало 4 пъти мадридчани да имат 8 или повече точки преднина пред втория след като са изиграли 16 мача от шампионата - и във всеки от случаите са запазвали първата позиция до края.

На три пъти това се е случвало и на Барселона (през 2004/2005, 2008/2009 и 2012/2013), веднъж и на Депортиво Ла Коруня (1999/2000).

Настроението в Барселона е на другия полюс.

След първата загуба на Шави начело на тима, каталунците отчетоха най-слабото начало на сезон от 18 години насам.

Барселона загуби с 0:1 от Бетис и има само 23 т. след 15 изиграни двубоя.

За последно грандът е започвал толкова посредствено през сезон 2002/2003, когато имаше 22 т. след 15 кръга.

Тогава Луис ван Гаал беше отстранен от поста през януари и заменен от Радомир Антич, а в края на сезона Барса достигна шестото място и се класира за Купата на УЕФА.

В момента "блаугранас" изостават на 16 точки от лидера Реал Мадрид и на 7 от топ 4.

Мястото в Шампионската лига през следващия сезон определено е под въпрос, а играчите на Шави са изправени и пред друга опасност.

Следващият им мач е гостуване на Байерн Мюнхен в Шампионската лига и ако не победят, те могат да отпаднат още в групите на турнира за първи път от 21 г.