Шампионът Верстапен спечели и Гран при на Катар

Шампионът Верстапен спечели и Гран при на Катар Снимка: Getty Images

Трикратният световен шампион Макс Верстепен (Нидерландия) с "Ред Бул" продължава доминацията си във Формула 1, след като спечели Гран При на Катар и записа 14-и успех за сезона.

Верстапен, който си осигури титлата след успеха в спринтовото състезание вчера, днес стартира от първа позиция, водеше от началото до края на надпреварата и финишира за 1:27:39.168 час.

Втори на 4.833 секунди се нареди австралийският новобранец Оскар Пиастри, победител в спринта от 19 обиколки в събота, а съотборникът му от "Макларън" Ландо Норис остана трети с пасив от 5.969.

Надпреварата беше изпълнена със спирания в бокса и наказания за множество нарушения на ограниченията на пистата.

Победата от полпозишън под прожекторите на "Лусаил" беше 14-а от 17 състезания и 49-а в кариерата на 26-годишния пилот на "Ред Бул" Верстапен. Така той се доближи на един успех от собствения си рекорд за най-много победи в една кампания.

С 49 победи в кариерата си той също има шанс да стане трети за всички времена, ако спечели всички останали състезания, изпреварвайки Ален Прост (51) и Себастиан Фетел (53).

В генералното класиране нидерландецът води с 433 точки, втори е Серхио Перес (Мексико) с 224, а трети Люис Хамилтън със 194.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън отпадна след катастрофа в първата обиколка. Британският пилот обвини съотборника си в "Мерцедес" Джордж Ръсел, че го е извадил от Гран При на Катар, след като двамата се сблъскаха в първия завой на първата обиколка. Ръсел продължи след спиране в бокса, но колата на Хамилтън се озова в чакъла без задно колело.

"Бях изваден от старта от собствения си съотборник", каза седемкратният световен шампион по радиото. По-късно той се извини и каза, че не е искал да обвинява Ръсел.

Хамилтън се опита да заобиколи Ръсел отвън, но задното му дясно колело влезе в контакт с предната лява част на колата на по-младия британец, като двата болида се завъртяха.

"Много съжалявам, момчета. Дори не погледнах назад. Просто бях фокусиран напред, а той просто дойде от нищото", заяви Ръсел по радиото.

Малко преди началото на състезанието стана ясно, че пилотът на "Ферари" Карлос Сайнс ще пропусне Гран При на Катар заради технически проблем на болида му.

Следващото състезание за сезона е Гран При на САЩ на 22 октомври.