- Тази къща е на футболист.
- Кой футболист?
- Ако ви кажа, ще трябва да ви убия.
Този диалог се разказва като шега, но всъщност отразява добре атмосферата на потайност, която заобикаля Загалета, най-ексклузивния квартал на Испания.
Районът някога е бил собственост на бизнесмена от саудитски произход Аднан Хашоги, който го е използвал като ловно стопанство. Згалета е разположена близо до селцето Бенаавис, на минути път от южния испански град Марбея, където луксозните партита на магната все още се помнят.
Сега Загалета е жилищен комплекс, запазен за едни от най-богатите хора в света.
Дискретността тук е всичко. Същата сдържаност, която ловците някога са използвали, за да се прокрадват към елените в имението от 900 хектара, трябва да се проявява и от работещите тук, ако искат да продължат да привличат мултимилионери в квартала.
Парцел земя в жилищния комплекс се продава за най-малко 1 млн. евро. Най-скъпите парцели могат да струват до 6 млн. евро - прекият достъп до едното от двете голф-игрища с 18 дупки и гледката през Средиземно море към Африка вдигат доста цената. Ако купувачът предпочита имот с вече построена къща в него, цената може да достигне 50 млн. евро, въпреки че пазарните цени в Испания в момента са между 4 и 16 млн. евро.
Тези цени правят Загалета най-скъпия жилищен комплекс в Испания. Според платформата за имоти Idealista, средната цена на къща там е 6,7 млн. евро - с близо 1 млн. повече от дворците и именията на улица "Тибидабо" в Барселона, втория най-скъп квартал в Испания. Основната разлика между двете обаче е, че не е лесно да влезете в Загалета.
"El Pais" успява да влезе със специална покана, като екипът на изданието се разхожда из квартала с директора на отдела по комуникации.
И дума не може да става за снимане на конкретни хора в жилищния комплекс.
Членовете на обслужващия персонал, който е около 100 души, също се очаква да уважават личното пространство на собствениците. Оттам идва и шегата за неназования футболист. Но за разлика от футболните звезди, средностатистическите жители на Загалета всячески се стремят да не бият на очи.
Първите жители на района са били германоезични швейцарци, които изграждат модела на живот в района, коментира Оскар Нието, директор по маркетинга на Загалета. Той отхвърля всякакви предположения, че футболната звезда Кристиано Роналдо има къща тук.
Португалския нападател е бил в квартала за няколко дни миналото лято и съпругата му Джорджина Родригес публикува снимки от посещението в социалните мрежи. Това привлича тип внимание, който не се посреща особено позитивно в този район.
Кой живее там тогава?
Това са хора с много отговорни позиции, обикновено свързани с мултинационални компании, коментира Нието, и допълва, че освен обичайните индустриални мениджъри, вече има и по-млади хора от Силициевата долина. По думите му идват хора на възраст от 28 до 35 години, които са пожънали успехи в бизнеса или стартъп средата.
Бизнес-профилът е предпочитан в Загалета и хората, които отговарят за мениджмънта на жилищния комплекс обикновено разкриват едни и същи имена, ако настоятелно бъдат разпитвани. Едното е Ханс Снух - основател на британския мобилен оператор Orange, и лорд Стенли Финк, бившия ковчежник на британската Консервативна партия.
В селцето Бенаавис, което е на 20 минути път, се носят безброй слухове. Испанският певец Хулио Иглесиас? Казват, че не го искат там, защото е медийна знаменитост. Повечето от хората, които живеят в Бенаавис, споделят, че има твърде малко връзки между двете общности. Жителите на Загалета не харчат много пари в селцето, повечето предпочитат да отидат в Марбея.
Пазаруването е точно нещото, което жителите на Загалета могат да си позволят да избягват.
Има компании, които го правят вместо тях. Когато планират да дойдат, те изпращат списък с продукти и неща, които ще са им необходими като пристигнат, казва Моника Мансер, швейцарска бизнесдама с майка-испанка, която е мениджър на Zagaleta Service.
Компанията й има 50-членен екип и много други хора, които редовно им сътрудничат, тъй като компанията поема и ремонтите и поддръжката. Цялостното обслужване, което включва и лично банкиране, струва поне 70 хил. евро годишно.
Историята на квартала датира от 1989 г., когато Хашоги губи състоянието си, защото е арестуван в САЩ за укриване на средства. По-късно е оправдан, но междувременно продава на търг имота. Там има място за 4000 къщи, но основателите на комплекса - група от международни инвеститори начело с банкера Енрике Перес Флорес - ограничават потенциала за застрояване до 400 парцела.
В момента има 230 имения, 120 от които използват услугите на Zagaleta Service. Мансер коментира, че те не искат екстравагантни неща, но искат някои трудни за намиране продукти, тъй като през август Марбея е пълна. Нейният екип организира всичко от партита за детски рождени дни до частни визити в двореца Алхамбра в Гранада. Отговаря и за резервациите в модните ресторанти в района.
Вътре в комплекса има частен кънтри клуб, запазен само за жителите и дори не е достъпен за всички от тях.
За да бъде приет, кандидатът трябва да бъде одобрен от настоящите членове. Вече има и отхвърлени кандидатури. Също така има такса за присъединяване от 100 хил. евро извън ежегодната такса от 11 хил. евро. Втори член на семейството плаща 3500 евро годишно, а останалите членове могат да получат достъп само срещу 500 евро.
Таксата включва куверт на стойност 1000 евро за харчене в ресторанта, който има и гурме магазин на входа си.
Няма нужда да питате кои са най-популярните продукти там - помощник в магазина реже шунка, докато петлитрова бутилка шампанско се охлажда в хладилника.
Безопасността е направо фикс идея в Загалета. Пазачи и камери постоянно следят 50-километровите улици на комплекса, които са защитени от външния свят с бариери и пропускателни пунктове.
Членският внос, който варира от 7000 до 12000 евро годишно, покрива почистването на улиците, извозването на боклука и пощенските услуги - наети са частни компании, за да се избегне нуждата от общински служители.
Кметът на Бенаавис, Хосе Антонио Мена, който е от консервативната Народна партия, настоява, че има "перфектни отношения" между местните власти и жилищния комплекс.
Имотният данък от Загалета осигурява 80% от бюджета на града, според съветника от Испанската социалистическа работническа партия Луис Феито, който изтъква, че трудностите при влизане в района предизвикват известна антипатия между Загалета и местната общност.
Бариерите обаче са най-ценното нещо, според жителите на елитния квартал. "Фактът, че не можете да влезете, е най-цененото нещо тук", заявява Якобо Честино, управляващ директор на Загалета.