На фона на епидемията от новия коронавирус в Китай посрещат Китайската нова година (Лунната нова година) - най-големият и най-шумният празник в страната. Вирусът помрачи донякъде празненствата, но те все пак се отличават с пищност.
По традиция Новата година се нарича там още и "Празникът на пролетта" и според китайците с него се дава началото на пролетта. На празника по улиците и в домовете задължително се закачат фенери, отгатват се гатанки, ядат се сладки от лепкав ориз и се посещават храмови панаири.
Червеният цвят винаги присъства в изобилие за празника, защото се свързва с огъня и се смята, че предпазва от зли духове.
Държавната телевизия излъчи традиционната си многочасова забавна програма на фона, този път обаче на фона на новинарските емисии за разрастването на заразата на вируса.
Освен увеличаващия се броя случаи в Китай, за първите трима заразени в Европа съобщи френското здравно министерство. Случай на заразен с коронавирус беше потвърден преди часове и в Австралия.
Въпреки това празненствата в Китай ще продължат до 8 февруари, когато се отбелязва Празника на фенерите.
В България живеят близо 2000 китайци. Повечето от тях се прибират за празника в родината си, но някои от тях ще посрещнат празника у нас, съобщава bTV.
Част от тях обаче ще останат, а в София се предоставя възможност всеки да се включи в празненствата за Китайската нова година, като стане част от събитията на инициативата "Бъди китаец за един ден".
Специално за Китайската Нова година и Празника на фенерите ще гостуват артисти от Китай със специален спектакъл, а посетителите ще могат да опитат характерна храна или да си направят фотосесия в традиционно облекло.