Министър-председателят на Бангладеш шейх Хасина Уазед напусна страната след седмици на масови протести срещу управлението ѝ, при които загинаха огромен брой хора.
Смята се, че само в неделя жертвите са над 100 при сблъсъци със силите за сигурност.
Напрежението в столицата Дака продължи да се покачва и в понеделник, когато тълпи от хора се насочиха към резиденцията на премиера.
#Bangladesh 🇧🇩: celebrations erupt in #Dhaka following the news that PM Sheikh Hasina has resigned and possibly left the country. pic.twitter.com/sReZMpgwrX
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) August 5, 2024
В изявление по националната телевизия началникът на армията Уакер-Уз-Заман заяви, че Хасина е подала оставка и военните ще сформират временно правителство.
"Страната страда твърде много, икономиката е съсипана, много хора бяха убити − време е да спрем насилието", заяви Уакер. "Надявам се след моята реч ситуацията да се успокои."
По думите му предстоят разговори с президента на Бангладеш, както и с основните опозиционни партии и членове на гражданското общество.
Latest reports from Bangladesh indicate that Prime Minister Sheikh Hasina has left Dhaka for an undisclosed location after unprecedented nationwide violence in the country. Some suggest she could come to New Delhi as well. Developing story. (Videos and Photo viral on BD Media) pic.twitter.com/Kk5ODQZENk
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) August 5, 2024
Към момента повечето информации сочат, че Хасина е избягала с хеликоптер в посока Индия.
Междувременно в социалните мрежи се появиха множество кадри, на които се виждат празнуващи хора по улиците на Дака, както и тълпи, нахлули в двореца на Хасина.
Напрежението в Бангладеш започна преди седмици като протест на студенти срещу квотната система за работни места в страната.
Според нея 30% от държавните работни места са гарантирани за семействата на ветераните от войната за независимост от Пакистан от 1971 г.
Стигна се до размирици с десетки убити, наложен беше полицейски час, училища и университети бяха затворени, а комуникациите - временно преустановени, включително и интернет.
След това Върховният съд отмени по-голямата част от квотната система, но протестите продължиха и се превърнаха в бунт срещу управлението на Хасина.