Става все по-трудно да бъде обособена каквато и да е селекция с най-качествените музикални албуми.
Всяка година новите издания са хиляди и качество може да бъде намерено на много места - включително на съвсем неочаквани такива.
Дори да се ограничим единствено до рок и метъл стиловете, ще открием изобилие от талант и стойност, а сред морето от изпълнители и песни, много от постиженията остават недооценени.
В световен мащаб се забелязва по-сериозно навлизане на сравнително млади изпълнители като хедлайнери на големи фестивали, но не бива да подценяваме и ветераните - защото за поредна година част от тях издадоха забележителен нов материал.
Именно ветераните са начело в тази селекция от най-значими рок и метъл албуми, появили се през 2024 г.
Седемте издания тук далеч не могат да изчерпят темата, но са добра отправна точка за случилото се в тежката музика през отиващата си година.
The Cure - Songs of a Lost World
16 дълги години изминаха, откакто една от най-значимите пост-пънк групи не беше издавала нов албум.
Но тази есен Робърт Смит и компания най-сетне ни дариха със Songs of a Lost World и направиха фурор.
Албумът се превърна в един от най-бързо продаващите се на 2024-та, стигна до №1 във Великобритания и събра изключително високи оценки от критиката.
The Cure все още успяват да създадат уникална атмосфера с мрачното си звучене, а Смит остава все толкова въздействащ като вокалист и композитор. Songs of a Lost World е може би най-личният му албум с неговите емоционални, интроспективни и изстрадани лирики.
Очакванията след тези 16 години бяха високи, но може да се каже, че The Cure дори ги надминаха.
Кери Кинг - From Hell I Rise
Метъл поклонниците все още се надяват, че Slayer не са приключили и ще продължат да правят концерти и след предстоящото им шоу на фестивала Louder Than Life.
Но китаристът Кери Кинг не крие, че самостоятелната му кариера вече е негов основен приоритет - и това е логично, защото той определено потегли силно с албума From Hell I Rise.
Дебютното му издание като солов артист беше осъществено с една същинска супергрупа, състояща се от певеца Мак Осегеда (Death Angel), втория китарист Фил Демъл (някога от Machine Head), басиста Кайл Сандърс (Hellyeah) и Пол Бостаф, бивш барабанист на Slayer и Forbidden.
С такъв състав не е учудващо, че това се оказа един от най-силните траш метъл албуми на годината.
Музиката на Кери Кинг се вписва добре в това, което биха очаквали феновете на Slayer, но и добавя достатъчно елементи, които не биха проработили в легендарната група.
Judas Priest - Invincible Shield
Рутинираните хеви метъл бойци все още са във великолепна форма.
След над 50 години кариера и с 19 албума зад гърба си, Judas не са се изчерпали и с този албум показаха на какво продължават да бъдат способни.
73-годишният Роб Халфорд разгръща широкия диапазон във вокалите си, а музикантите около него звучат все толкова стегнато и безкомпромисно.
С песни като Trial by Fire и Panic Attack, албумът Invincible Shield напомни за класическите години на Judas Priest, но добави и достатъчно модерни нотки, за да се превърне в едно от най-впечатляващите метъл издания на годината.
Брус Дикинсън - The Mandrake Project
Заслужаваше ли си чакането?
Близо 20 години след миналия си самостоятелен албум, Брус Дикинсън отново се впусна в солов проект без Iron Maiden.
И произведе нещо много интригуващо и мащабно - концептуален албум, придружен от комиксова поредица в 12 епизода.
Легендарният вокалист успя да достигне нови висоти с този проект. А през лятото представи The Mandrake Project и в България, за да покаже колко силен остава в шоутата на живо.
Дикинсън определено е величина и без останалите от Maiden.
Linkin Park - From Zero
Едно от завръщанията на годината беше това на Linkin Park, които продължиха в смела посока седем години след смъртта на непрежалимия Честър Бенингтън.
Новата певица Емили Армстронг се включи мощно и с нея бандата звучи достатъчно свежо, но същевременно е запазила всичките си достойнства от началните години.
Албумът From Zero съдържа така важната динамика между двата водещи гласа - Майк Шинода се допълва с Емили толкова добре, колкото и с Честър. А певицата притежава силата и плътността в гласа си, за да изпее най-тежките вокали, с които Бенингтън беше прочут.
The Emptiness Machine се оказа перфектният сингъл, с който Linkin Park да се завърнат в мейнстрийма, а те го допълниха с предизвикващи носталгия песни като Cut the Bridge, Heavy Is the Crown и Two-Faced.
From Zero съдържа и по-тежки от обичайните песни като Casualty и IGYEIH, показали склонността на Linkin Park да се развиват и да разширяват границите си.
Opeth - The Last Will and Testament
Фамозен концептуален албум на шведската метъл група, която поставя нови стандарти в своето прогресив метъл звучене.
Opeth имат вече 14 албума в дискографията си, а в този се завърнаха към някои дет метъл елементи като типичното ръмжене, което бяха изоставили още от Watershed (2008) насам.
Всъщност The Last Will and Testament представлява една цялостна композиция, разделена на осем части.
От нея се получават осемте отделни песни, написани от гледната точка на наскоро умрял човек, който оставя своя последен завет за членовете на семейството си.
Докато чете завещанието си, персонажът разкрива шокиращи семейни тайни, а сюжетът се разкрива и чрез речитативи, дело на певеца на Jethro Tull Иън Андерсън.
Албумът получи доста хвалебствия и беше признат за завръщане към най-добрите времена на Opeth - една група, която продължава да бъде истинско богатство за ценителите.
Дейвид Гилмор - Luck and Strange
Легендата от Pink Floyd показа, че и на 78 години изобщо не смята да почива на стари лаври и далеч не се е изчерпал.
Неговият пети самостоятелен албум е до голяма степен семейно дело, тъй като повечето текстове са написани от съпругата на музиканта Поли Самсън, а техните деца също допринасят вокално и инструментално.
Дъщерята на Дейвид - Романи Гилмор - демонстрира красивия си глас в сингъла Between Two Points и разбира се, нямаше как да не се включи и в турнето по албума.
Luck and Strange достигна първото място в британските класации и беше оценен високо от критиката.
Впечатление прави най-вече способността на великия китарист, певец и композитор да продължава да се развива, но без да забравя миналото си.
Затова феновете на Pink Floyd ще открият множество специални моменти като солото на Scattered и като едноименната песен Luck and Strage с нейните синтезатори, изсвирени от покойния Ричард Райт.