Те са малка група изследователи, посветила се на разкриването на сенчестите сили, които контролират света. В проект, продължаващ 30 дни, те трябва разкрият поредица от шокиращи конспирации, които само най-възприемчивите (или както някои биха казали “най-параноичните”) търсачи на скритото биха могли да открият. И ако успеят в мисията си, никой няма да повярва на думите им.
Проектът се нарича Национален месец на конспиративното писане (NaCoWriMo), неофициален дъщерен проект на дългогодишния Национален месец на писане на романи (NaNoWriMo) в САЩ.
Ако NaNoWriMo изисква от участниците да напишат роман с дължина около 50 000 думи, първият NaCoWriMo изисква от тях да създадат "дълбока, жизнеспособна и цялостна конспиративна теория". Иначе казано - да създадат теория, в която потребители в интернет да повярват.
Създателят на проекта Тим Хуанг - бивш мениджър по ИИ политиките в Google и директор на Инициативата на Харвард и МТИ по етика и регулации - се надява тези измислени сюжети да извадят на бял свят масово разпространен културен феномен и да помогнат на учените (и на обикновените наблюдатели) да открият как точно възникват конспиративните теории. Той просто се надява хората да не ги приемат много сериозно.
NaCoWriMo е базиран на идеята, че конспиративните теории са творческо усилие.
"За добро или зло (по-често за зло), жанрът на конспиративните теории включва някои от най-двусмислените от сюжетна гледна точка, успешни от меме гледна точка, и въздействащи предмети на модерното интернет "народно творчество", обяснява Хуанг в пост в Medium.
"Конспиративните теории са уникално въздействащ вид фенфикшън за реалността, чиито фенове са способни да предизвикат огромни промени. Най-добрият начин да се разберат тези истории е да създадете сами такава", коментира той.
Конспиративните теории проникват в световната политика от десетилетия, но в последните години те стават почти незаобиколим фактор.
С Доналд Тръмп в САЩ, който активно прокарва някои конспиративни идеи, през възхода на консервативните политици в Европа, лансираните от Виктор Орбан в Унгария обвинения към Брюксел, та до Изтока и филипинския държавен глава Родриго Дутерте с неговите шантави теории за пола и сексуалността.
Междувременно антиваксърските теории предизвикаха здравна криза на много места в САЩ и Европа.
С развитието на социалните медии разпространението на тези идеи стана невероятно лесно, което, на свой ред, доведе до осъзнаване при компании като Facebook и Google.
Но конспирациите са и форма на развлечение. Едно от най-големите летни интернет мемета беше идея за щурмуване на "Зона 51" - мястото, където според конспиролозите САЩ държат извънземните си.
Затова и Хуанг смята, че изследването на креативната страна на конспирологията може да ни помогне да разберем опасностите й.
"Този проект произлезе от разговор с мой приятел. Говорихме за това как сега живеем в реален свят на конспиративни теории. Мисля, че едно от най-големите предизвикателства е мисленето за това: ‘Добре, как да разберем какво са те и как се разпространяват?’ Аз винаги съм човек, който учи по непосредствен начин", казва Хуанг.
Той привлича над 20 участници в NaCoWriMo, които да създадат свои "конспиративни теории".
Всяка от тях започва с "Разкритие": документ от 10 000 думи, описващ основата на теорията и потенциално зловещите последици от нея за обществото. За да обяснят конспирацията, авторите на теорията имат нужда от "Диаграма": визуален пътеводител, който да прави тяхната теория толкова очевидна, че да е изненадващо, че никой не го е забелязал досега". За да подкрепят всичко това, те събират "Улики" - набор от "любопитни факти", които бъдещите конспиролози да изучават.
Хуанг не разкрива плановете на участниците, но казва, че те отразяват разнообразното естество на конспирациите по света, включително начина, по който те се конструират. Някои хора надграждат съществуващи теории, докато други започват директно от нулата.
Някои започват с теза като "всички световни лидери са извънземни рептили" след което намират улики, които да я подкрепят. Други намират тема и избират странни, пораждащи асоциации връзки, като чакат да се появи обща тенденция.
NaCoWriMo е замислен да изследва момента, в който логиката отива на кино, така че много от тези връзки ще са доста "екзотични" - Хуанг например възнамерява да разкрие мистериозни връзки между американската политика и Wrestlemania (едно от големите кеч мероприятия). Като се има предвид историята и връзките на Тръмп с професионалния кеч, това не е толкова абсурдно, колкото звучи, но все пак.
Междувременно проектът също поражда и една странна възможност: ами ако някой разкрие реална конспирация?
"Мисля, че има една широка "сива зона", която изследвате, след като наистина навлезете в работата по това. Надявам се да имаме конспирации във всякакви насоки — от такива, които са очевидно абсурдни, до такива, които са на ръба. Това е типът ‘Хей, направих известно проучване и това изглежда като странна връзка... но ако продължиш да ровиш, някак изглежда като да се окаже истина", казва Хуанг.
Има и по-мрачна алтернатива: ами ако фалшива NaCoWriMo теория придобие реални последователи? Хуанг шеговито признава риска за "ситуация като Махалото на Фуко" - като визира романа от 1988 г. на Умберто Еко, където шепа окултни ентусиасти изграждат на шега история за тайни общества, след което виждат техния измислен сюжет да се превръща в реалност. Всъщност някои реални конспиративни групи, от рода на поддръжниците на идеята за плоската земя, размиват границата между шега, искрено движение и странен развлекателен феномен. Много хора дори твърдят, че крайно сериозната теория QAnon (обвиняваща голяма част от политическия и развлекателен елит в трафик на деца с цел сексуална експлоатация) всъщност е започнала като шега.
Целта на NaCoWriMo е да направи анализ на сюжетните трикове от “конспиративния жанр” и това как те подвеждат оналайн потребителите.
“Едно от интересните интелектуални предизвикателства във всичко това е "Как можете да направите това по начин, който изглежда достоверен?". Конспиративните теории имат много мрачни цели и са мотивирали много негативни действия. Мисля, че има хора, които се интересуват от научаването повече за конспирологията - като начин да преборят конспиративните теории", коментира Хуанг.
Както обаче коментира социологът Тед Гьорцел, една от целите на реалните конспиролози е да “докажат, че нищо не подлежи на доказване, че всички твърдения са произволни”. Създаването на произволна конспиративна теория не подрива само по себе си тази цел. И хората често не вярват на конспиративни теории поради рационални причини - те просто искат да усетят, че има смисъл от случващото се в света наоколо.
Професорите по политология Ръсел Муирхед и Нанси Розенблум дори твърдят, че “класическият” конспиративен модел, с диаграмите и маниакалните разследвания, почти не може да се прилага за съвременни теории като QAnon и "Пицагейт". В тяхната скорошна книга "Много хора говорят", Муирхед и Розенблум описват “нов конспирационизъм”, който разчита на инсинуации и сбъдване на вътрешни желания - с други думи "конспирация без никаква теория".
Това няма да свърши работа по време на NaCoWriMo. “В някои аспекти може да сме много старомодни, доколкото се надяваме, че има известна доза усилия и проучвания, които да се вложат в този случай,” коментира Хуанг. “Когато стигнете до средата на месеца, би трябвало да си кажете ‘Ох, не знам дали мога да продължавам с това нещо’.”
Каквито и да са последиците в реалността, NaCoWriMo е интересно предизвикателство от гледна точка на художествена литература. Хуанг приветства хора, които искат да напишат NaNoWriMo роман за конспиративния си набор - или дори да пишат код, който да генерира конспиративна теория, вярна на духа на дъщерното движение NaNoGenMo.
В крайна сметка Хуанг приема конспирациите за допълнение на нашите естествени стремежи към намиране на модели — не само политическо начинание, а част от същите базови човешки пориви, които пораждат парейдолия и теории на фенове на тв предавания и сериали.
“Мисля, че всъщност интересното е, че произходът на конспирациите е разследване, опитът да свържете отделните елементи. В много случаи се възхищаваме на хора, които са способни да откриват връзки между неща, които други хора не са забелязали до този момент”, заявява той.
“‘Конспиративните теории имат определен тип политически багаж, свързан със зловещи събития, измами и тайни сбирки за вземане на решения. В някои аспекти мисля, че когнитивното упражнение в тази насока води до много паралели с много неща.”