Netflix може и да изкараха много силна година, но едно е сигурно - на платформата хич не ѝ върви, когато става въпрос за исторически документални сериали.
Не особено добре посрещнати бяха "The Age of Samurai" и "The Lost Pirate Kingdom", които бяха обявени за меко казано "недостоверни".
Последва фиаското с "Queen Cleopatra", което доведе до завеждането на съдебен иск от египетското правителство спрямо създателите на поредицата, от няколко седмици насам в стрийминг платформата се върти документалната поредица за Александър Македонски.
И тя също не се размина с недоволство, критики и скандали.
"Alexander: The Making of a God" е дело на британския историк Луси ван Бийк, която зад гърба си има няколко награди "Еми" и БАФТА и редица филми за "Би Би Си", засягащи от гробницата на Александър Велики, през сватбата на принц Чалрз и принцеса Даяна, та до "Тайният живот на кученцата".
Новата продукция, в която тя е ексклузивен продуцент, а шоурънър е Тони Мичъл ("The Bible" от 2015 г., "Planet of the Apemen: Battle for Earth" от 2011 г. и "Grace and Goliath" от 2018 г.) се сблъсква с вълна от ревюта, които обвиняват сериала в исторически неточности и подвеждащи моменти.
Един от водещите проблеми е, че сюжетът се фокусира много повече върху личната драма, отколкото върху реалните военни достижения, оставяйки на заден план множество важни моменти.
Когато се обръща внимание върху битките му, идеята за тактическия гений на младия пълководец пък остава забравена някъде назад.
Едно от ревютата на сериала посочва, че е най-добре зрителите, които решат да дадат шанс на "Alexander: The Making of a God", да се настроят за художествена интерпретация, а не за реална документалистика, за да не останат съвсем разочаровани.
Но ако обикновените почитатели на история се дразнят на това свободно интерпретиране на жанра на документалния сериал, то в съседна Гърция шоуто предизвика истински скандал.
Министърът на културата Лина Мендони стигна дотам да определи продукцията на Netflix като "изключително некачествена", а съдържанието ѝ - като "изпълнено с исторически неточности".
Основна причина за гнева на гръцките управляващи спрямо "Alexander: The Making of a God" идват по повод представянето на отношенията на младия владетел с неговия най-близък сподвижник и приятел - Хефестион.
Сериалът показва едни откровено романтични отношения между двамата, докато според културния министър Мендони източниците не споменавали между тях двамата да е имало нещо повече от приятелство.
Все пак тя посочи, че властите в страната няма да предприемат съдебни действия срещу Netflix, по подобие на колегите си в Египет, които съдят платформата заради сериала за Клеопатра.
Според нея подобни действия биха били противоконституционни, тъй като основният закон на страната защитава свободата на изкуството още от началото на XIX век.
Отношение по казуса взе и лидерът на крайнодясната и силно православна политическа партия "Ники" Димитрис Нациу, според когото новият сериал за Александър Македонски е "жалък, неприемлив и неисторически".
По думите му поредицата има за цел "подсъзнателно да внуши идеята, че хомосексуалността е била приемлива в древността - елемент, който няма никакво основание".
Според Нациу понятието за любов в древността е било много широко и с различни измерения.
"Не можем да тълкуваме нито практиките, нито лицата, действали преди 2300 години, по нашите собствени мерки, по нашите собствени норми и предположения", посочва той.
"В продължение на 2300 години Александър Велики никога не се е нуждаел, нито пък сега се нуждае, от намесата на някой непоискан защитник на историческата му памет или още повече - на неговата личност и морален авторитет", категоричен е политикът.
От години насам сексуалността на Александър Македонски е обект на дебати в средите на историците, занимаващи се с този период, като няма консенсус дали той е бил хетеросексуален, гей, или бисексуален.
Прието е да се смята, че древните гърци не са имали подобни етикети за сексуалност, като еднополовите връзки са били срещани често.
Затова и мнозина са тези, които смятат, че Александър и Хефестион са били нещо повече от приятели, макар че други казват, че тяхната връзка може да е била само платонична.
Все пак се знае, че Александър е имал връзки с множество жени, едната от които му ражда син.
"Alexander: The Making of a God" определено не достига до дънното ниво, което "Queen Cleopatra" наложи по отношение на изкривяванията на история.
Той обаче със сигурност не е нещо, което да гледате, ако искате да научите нещо повече за историята.
Но ако хомосексуалните отношения, показвани на екран, обиждат зрителите по принцип, то най-добре за всеки случай продуцентите цялостно да избягват периода на Древна Гърция.
Нашата оценка за сериала на Netflix: