Коронавирусът малко по малко се отдръпва от Европа като държавите на континента започват да отпускат мерки и да отварят граници. Този процес обаче доведе до засилването на един стар проблем за страните от Европейския съюз (ЕС) - миграцията.
Според Европейската агенция за граничен контрол Frontex през последния месец се наблюдава сериозно увеличение в броя на мигрантите, влизащи на територията на ЕС. Данните на агенцията показват, че за май в страни от евросъюза нелегално са влезли близо 4300 души спрямо около 900 през април.
От агенцията коментират, че броят от април е най-ниският регистриран досега, откакто Frontex започва работа през 2009 г.
Общо през първите пет месеца на годината е имало 31 600 засечени души, преминали нелегално външните граници на ЕС - с 6% по-малко в сравнение със същия период на 2019 г.
И сега Източното Средиземноморие остава основният път на миграция, въпреки че броят на бежанците, търсещи път към ЕС през Централното Средиземноморие и Западните Балкани, намалява в сравнение с миналата година.
В Източното Средиземноморие има 1250 засечени нелегални преминавания за май - главно на мигранти от Афганистан. В сравнение с миналата година обаче това остава малко. Ако до май 2020 г. оттам са минали 12 700 души, през 2019-а за същия период броят им е бил с 28% по-висок.
В Централното Средиземноморие броят на мигрантите през май се е повишил с 40% спрямо предходния месец и достига около 1000 души. През първите пет месеца на годината броят им е 5500 - три пъти повече, отколкото за същия период на 2019 г. Този път главно е използван от бегълци от Бангладеш, Кот д'Ивоар и Судан.
В Западните Балкани през май са регистрирани над 900 мигранти - 10 пъти повече от броя през април. През първите пет месеца на 2020 г. общият брой на мигрантите по този маршрут нараства с 50% в сравнение със същия период година по-рано.
Според доклад на Европейската агенция за подкрепа на бежанците от миналия месец коронавирусът е създал сериозен риск за дестабилизиране на ситуацията с търсене на убежища и може да повлияе на тенденциите в тази посока.
Една от причините за притеснение идва от факта, че самите европейски държави в момента са крайно неподготвени да посрещнат още мигранти заради цялата ситуация, създала се покрай COVID-19 - икономиките са изтощени, а напрежението в страните расте.
Същевременно с това обаче е напълно възможно да се засили натискът от прииждащите мигранти, особено от страни в Африка и в Близкия изток, където има действащи военни конфликти, заради повишаващия се глад и недостиг на храни.
Друг възможен усложняващ фактор може да дойде от отношенията между Турция и Гърция. В началото на годината, преди избухването на вируса, двете страни бяха в доста напрегнати отношения именно заради мигрантите. Тогава хиляди души бяха блокирани на турско-гръцката граница, след като турският президент Реджеп Таип Ердоган обяви, че се оттегля от сделката с ЕС за мигрантите.
Това беше последвано от пренасочването на хиляди бежанци от страни в Близкия изток и Африка към Гърция, откъдето минава един от основните пътища към Централна и Западна Европа. Сега притесненията са, че властите в Анкара може отново да решат да пуснат мигрантите към гръцката граница заради продължаващи спорове с ЕС.
"През последните месеци турската гранична полиция стреля най-малко пет пъти в посока Гърция към Еврос, макар никой да не беше ранен", коментира Фабрис Легер, ръководител на Frontex, по отношение на нарастващото напрежение.
Той допълва, че ако се развие "кризисна ситуация", агенцията може да изпрати до 1500 служители в Гърция - с 900 повече, отколкото вече са разположени на терен.
Междувременно проблемите с преминаващите през Западните Балкани бежанци отново започнаха. Ситуацията стигна дотам, че Европейската комисия обяви, че възнамерява да разпореди мониторинг върху границата на Хърватия заради множеството случаи на побои и дори мъчения над мигрантите.
Според плановете мониторингът трябва да гарантира, че "дейностите на хърватските гранични служители остават изцяло съобразени с спазването на основните човешки права".
Според разкази на потърпевши от Афганистан и Пакистан те били пресрещнати от група маскирани в черно мъже, които ги били тежко. След побоя размазали кетчуп и майонеза върху раните на пострадалите, замърсявайки ги допълнително.
В неделя папа Франциск призова за по-добра защита на мигрантите и по-специално на тези, заседнали в Либия в Северна Африка. По думите му "има жестокост", за което "всички носят отговорност". Това обаче не е първият подобен призив на папата, а почти по всяка вероятност няма и да е последният. Поне не и докато причините за миграцията по принцип остават.
Много от държавите, откъдето идват бежанците, са изключително бедни, а в някои се водят и активни военни действия и/или има действащи терористични групировки. Двата основни региона, откъдето идват мигрантите, трябва да бъдат омиротворени, иначе всички действия на ЕС за защита на границите и хуманитарните акции ще останат просто лепене на пробит кораб с тиксо.