Измина една седмица от смъртоносните трусове в Турция и Сирия и докато стотици хора все още се надяват да намерят близките си под руините, на преден план изплуват и все повече въпроси.
Сеизмолозите са категорични, че земетресение от 7,8 по Рихтер няма как да не доведе след себе си опустошение.
Междувременно обаче в Турция се питат не можеше ли поне част от трагедията да бъде избегната с по-качествено строителство, което издържа повече на силни трусове.
В Турция вече има издадени 113 заповеди за арест, свързани с некачествено строителство, като последното обяснява как някои сгради падат като къщи от карти.
Халисе Сен, ръководител на камарата на архитектите в турския град Османие, дава пример с блок, в който е израснала и който е паднал отведнъж.
В разговор за The Economist тя посочва, че в носещите стени на кооперацията няма стомана, която да подсилва конструкцията. Така с времето бетонът губи своята гъвкавост, става ронлив и крехък.
Затова секунди след началото на земетресението този и още много блокове се сриват заедно с колоните и подовете и от тях не остават дори стърчащи основи.
Почти никоя от жилищните кооперации в Османие няма мазета, а снимки на срутените сгради показват, че на места вкопаните в земята основи са престъпно малки. Така сградите са обречени на разруха при силно земетресение още от построяването си. Към това се прибавят и опасни икономии и неспазване на строителните норми.
Сен обяснява, че ако за строежа на един блок са необходими 100 тона бетон и желязо, то строителите ще се опитат да използват само 90 тона.
"Отдавна знаем, че живеем на ръба на катастрофа", категорична е архитектката. Урбанистът Мурат Гювенч е съгласен, че всеки по веригата има пръст в трагедията.
Затрупването под отломките на сградите е причина номер едно за смъртта на жертвите и Гювенч уточнява, че неглижиране стандартите за строителство се е случвало както в контролираните от партията на Ердоган общини, така и в общините с опозиционни лидери.
Причината е, че на теория сградите в Турция трябва да отговарят на редица изисквания за сеизмична устойчивост, но на практика се шири корупция и безхаберие. Придобиването на разрешително за строеж е лесно и при започването на строителството идва инспектор, който да следи дейностите.
След като инспекторът си тръгне, качеството на материалите веднага се подменя с по-компромисно.
Некачественото строителство се извършва не без благословията на турската държава и на президента Ердоган. В началото на новия век правителството му приема няколко строителни амнистии, които позволява да се регистрират нелицензирани имоти и такива под стандартите за качество.
През 2018 г., точно преди серията от местни избори, отново Ердоган предприема нова серия такива амнистии с аргумента, че така ще реши жилищната криза на Турция.
Опозицията критикува президента за необмисления ход, а турската строителна агенция изчислява, че след амнистиите повече от половината жилищни сгради остават под стандартите за безопасност и сеизмична устойчивост.
Ердоган описва земетресението от 6 февруари като природно бедствие, което не е можело да бъде избегнато по какъвто и да било начин, само че това е само частичната истина. Халисе Сен припомня, че Япония също е силно сеизмична зона, но там жертвите на мощни земетресения са чувствително по-малко.
Подсигуряването на сградите срещу трудсове в Япония е от първостепенна важност и е невъзможно регулациите в областта да бъдат заобиколени. Строителите също не са склонни да поемат излишни рискове, защото могат да бъдат осъдени до живот.
В Турция обаче не само, че разпоредбите могат да не бъдат спазвани, но и според турските закони строителите са тези, които наемат и плащат на строителните инспектори, което води до вредни корупционни практики.
Кметове като този на Антакия, също тежко засегнат от земетресението град, казват, че са предупреждавали институциите десетки пъти, обикновено без отговор.
За "Шпигел" кметът Лютфю Саваш допълва, че в някои от случаите дори не е получавал номер за входиране на сигнала.
Институтът по геофизично инженерство на Турция също е предупреждавал Ердоган, че редица от блоковете в най-сеизмичните райони не са надеждни и при земетресение ще се превърнат в гробници.
И тук властите са игнорирали информацията и са предпочели да си затворят очите.
"Ако някой истински отговорен за случилото се, това е Ердоган", заявява опозиционният лидер Кемал Кълъчдаролу. Неговите думи доказват, че земетресението и справянето с щетите от него ще са в основата на предизборната кампания преди изборите през юни тази година.
Гледката в засегнатите от бедствието населени места се определя без преувеличение като апокалиптична и специалистите предупреждават, че ако властите не вземат спешни мерки, до десет години трагедията ще се повтори.
"Политиците трябва да се държат настрана от урбанизацията и строителните планове", категорична е Халисе Сен.