В много части на света правозащитните организации срещат сериозни предизвикателства да предпазят жените от психическо и физическо малтретиране, отвличане и убийство, ако има съмнения за изневяра.
В ЮАР обаче отбелязват малка победа в усилията си да осигурят на жените равни права с тези на мъжете в държавата.
Южноафриканското правителство даде "зелена светлина" на проучванията, които трябва да установят дали може да се гласува закон, който разрешава на жените в ЮАР да имат повече от един съпруг.
Предложението вече предизвика сериозна вълна на недоволство от страна на консерваторите в страната, но правителството явно е решено да преразгледа брачната си политика. По тази причина то започва серия от консултации както със застъпници на общоприетите, традиционно ориентирани семейни ценности, така и с активисти, които настояват, че "равенството в ЮАР изисква полиандрия".
Допускането на полиандрията е част от правителствен документ, чието намерение е да направи брака в Южна Африка по-свободен. В страната е разрешено мъжете да се женят повече от веднъж, но по отношение на жените властите никак не са толкова либерални и и не позволяват на дамите да имат повече от един брак.
"Южна Африка наследи брачен режим, основан на калвинистките и западнохристиянските традиции", се отбелязва в документа и се добавя, че действащите закони за брака "не са в съответствие с глобална политика, която се основава на конституционни ценности и разбирането за динамиката на съвместното съжителство в модерното общество".
Същият закон позволява на непълнолетни да сключват брак, но не включва смяната на пола на един от партньорите сред основателните мотиви за развод. По тази причина правозащитниците настояват законите в страната да включват различни форми на брак, като и неутралният пол бъде включен в законовата рамка.
"Южна Африка може да прекрати категоризацията на браковете въз основа на раса, сексуална ориентация, религия и култура. Това означава, че страната би могла да приеме двойна система от моногамни или полигамни бракове. Тази опция би се прилагала както за мъжете, така и за жените, ако стане закон", се твърди още в предложението на активистите.
Консерваторите в ЮАР обаче не гледат с добро око на възможността и жените да сключват брак повече от веднъж, а най-върлият критик на потенциалната промяна е риалити звездата Муса Мселеку, който има четири съпруги и не може да си представи, че един ден дъщерите му ще сключат повече от един брак.
"Аз съм поддръжник на равенството, но полиандрията би поставила под съмнение бащинството на децата. Към какво семейство ще принадлежи това дете тогава?", пита той в социалните мрежи.
Мселеку допълва и че полиандрията при жените е чужда на южноафриканския манталитет и традиции, а нарушаването им няма да се отрази позитивно на бъдещите поколения.
Идеята, че полиандрията не е автентично африканска, е широко разпространена сред религиозните лидери. Министерството на вътрешните работи отбелязва, че по време на разговори с консервативните лидери е става ясно, че те вярват, че "само на мъжете е позволено да имат множество съпруги".
Преподобният Кенет Мешо, лидер на Африканската християндемократическа партия, също се противопостави на предложението. В интервю за южноафриканския телевизионен оператор eNCA, Мешо казва, че докато полигамията е "приета практика", полиандрията е табу сред южноафриканските общества.
"Мъжете са ревниви и притежаващи", каза Мешо и така обяснява защо бракът с множество съпрузи няма да работи.
По ирония на съдбата, активистите за право на многоженството сред жените в ЮАР не получиха подкрепа от кръговете, които иначе защитават полигамията в страната, и сега им остава да търсят съмишленици на други места, защото без сериозна обществена подкрепа предложението за промяна на закона за многобрачие ще остане само на хартия.