Кой иска да живее вечно?
Ние може би не, но някои милиардери на драго сърце се разделят със сериозни суми от богатството си с цел да удължат живота си, а защо не и да станат безсмъртни.
Сред богаташите, които инвестират в технологии срещу стареенето, са имена като Марк Зукърбърг, Бил Гейтс и най-вече - Джеф Безос.
Всички те дават пари за проучвания, които искат да препрограмират човешките клетки.
Така например още през 2021 г. Безос инвестира в лаборатория, наречена Altos - биотехнологичен стартъп в САЩ, който е насочил всичките си усилия към технологии за подмладяване и спиране на времето за човешкия организъм.
Процесите, които Altos разработва, целят цялостно "обновяване" на клетките в човешкото тяло.
“ Jeff Bezos reportedly invests in Altos Labs, the latest startup trying to extend human life” pic.twitter.com/PzO8y0IZgx
— John Cebollero (@John_Cebollero) September 8, 2021
За момента лабораторията се опитва да подмлади най-вече кожата, мозъка и мускулните тъкани. Експериментите се провеждат на опитни мишки и вече дават първите обнадеждаващи за специалистите резултати.
Процедурите върху животните се извършват чрез инжекции, които използват генна терапия. Тя съумява да накара клетките да забързат деленето си и, евентуално, по този начин да възобновяват цели органи. Една от мишките, на които е приложена инжекцията, е била на възраст, еквивалент на 77 човешки години.
След терапията животното успява да изкара феноменалните за него още 18 седмици. Продължителност на живота с до 7-8 процента се наблюдава и при останалите лабораторни мишки. Един от рисковете обаче е, че подобно рязко деление на клетките може да доведе до рак.
Фокусът на експериментите далеч не е само обновяване на органите с цел по-дълъг живот. Вечната младост се корени и в кожата, която изглежда недокосната от времето.
Опити за подмладяване на кожата текат например в Кеймбридж с финансиране от една от фондациите на Марк Зукърбърг и съпругата му Присила Чан. Експериментите се ръководят от д-р Джил, който се стреми да репрограмира клетките на кожата така, че най-големият орган в човешкото тяло сам да се възобновява.
Той използва проби от кожата на възрастен човек и върху тях прилага терапия, която се стреми да превърне възрастните клетки в стволови клетки. Това е своеобразен вид рестарт, при който деленето на клетките започва от абсолютна нула.
Пред "Гардиън" Джил е категоричен, че огромна част от пробите му след терапията изглеждат не по-възрастни от тези на 25-годишен човек. Той подчертава, че неговите амбиции не са хората да живеят по хиляда години, а да изживеят залеза на своя живот здрави и с удоволствие.
А в технологии против стареенето инвестира и милиардерът Питър Тийл, съосновател на PayPal и Palantir. Бизнесменът признава, че гледа на забавянето на процеса на стареене като на отстраняване на бъгове от компютърна програма.
"90 ще е новото 50. Всички човешки органи могат да бъдат възобновени. Смъртта ще се превърне в решим проблем", убеден е Тийл. Но в думите му има нещо обезпокоително.
Засега едно е ясно - ако в скоро време бъде открит изворът на младостта и безсмъртието, то той ще бъде запазен само за най-богатите на планетата. Безсмъртни или поне впечатляващо дълголетни ще станат милиардери на средна възраст като Джеф Безос, за които безумно скъпите терапии ще се достъпни.
И в момента повечето технологии, които на теория носят подмладяване на тялото, струват хиляди долари. Добър пример е трансфузията на кръвта, при която тя се източва известно количество кръв и се прелива такава от по-млад човек.
Питър Тийл се кълне в тази интервенция и смята, че тя сериозно обновява клетките на мозъка, сърцето и кожата. Едно подобно кръвопреливане обаче в САЩ започва от 2 хил. долара, а в Европа, ако въобще е позволено - от 3 хил. евро.
При това не е доказано дали подобен тип кръвопреливане има ефект, защото учените все още не са напълно сигурни кои клетки в кръвта биха помогнали и кои - не.
Дотук казаното е достатъчно, за ни напомни за антиутопии като "Дилъри на време", в които богатите разполагат с векове живот, а бедните - едва с по няколко дена.
Тук идват и други два морални казуса, като първият е, че много милиардери не инвестират в проучвания, които да лекуват смъртоносни болести, и вместо това скришно се надяват да достигнат до собственото си безсмъртие.
Именно по тази причина Бил Гейтс се отказа да дава от парите си за изследвания за забавянето на стареенето и се насочва към по-филантропски инициативи като ваксини и иновативни лекарства.
По негово мнение, споделено пред "Си Ен Ен", да търсиш собственото си подмладяване е "егоистично".
От психологическа гледна точка пък безсмъртието може би ще донесе повече тъга, отколкото радост.
"Нищо не те кара да осъзнаеш по-добре необходимостта от смъртта, както напредналата възраст. Мисля, че опитите да живееш колкото се може повече крият нещо истински притеснително", убедена е психоложката Лорна Харис пред "Гардиън".