Какви са ученическите ви спомени от соца? Имате ли изобщо такива? И ако нямате, понеже не сте били родени, вашите разказвали ли са ви за десетките забрани в държавните училища?
Учениците бяха длъжни да ходят с униформи, а ако момичетата носеха поли, по-къси от позволените сантиметри, бяха мъмрени за нарушаване на социалистически морал и развращаване.
Строги наказания имаше и за "гамените", които хващаха да пушат в тоалетната, както и за тези, които не се подстригваха редовно, не си миеха ушите, не си режеха ноктите и носеха бижута, защото по този начин се смяташе, че подражават на упадъчната западната мода.
С изгрева на лелеяната демокрация обаче нещата се обърнаха на 180 градуса и децата от новото поколение обуха дънки, боядисаха си косите, надупчиха си носовете, а в 10-ти клас вече се опитваха да откажат цигарите, които са почнали да пушат в четвърти.
Днес учениците в светските училища по света са по-свободни от всякога и, ако искат, могат дори да отглеждат плантации от ушна кал в ушите си. Те определено не обичат да им се забранява каквото и да било, а ако това се случи, веднага надигат глас, че демокрацията е в заплаха.
И тогава може да стане страшно, какъвто е случаят с няколко датски гимназистки, които възроптаха срещу забраната да ходят с къси блузки на училище.
Сутринта на 16 август тази година ученичките и женския персонал в гимназията Firehøjskolen в южния датски град Вайле са привикани да се съберат в аудиторната зала. Представител на училищното ръководство им съобщава, че от този ден влиза в сила забрана за носене на популярните сред тийнейджърите crop tops, или тениски, които разкриват пъпа.
В мейла, разпратен до родителите, се казва, че "голият корем е, за да се показва у дома, в градината или на плажа, но не и в училище." Ответната реакция е неочаквано бурна. Възмутени са не само прогимназистките, но и техните родители. Как така тях никой не ги е питал за мнението им преди да се вземе подобно абсурдно решение?
И как изобщо на някого би му хрумнала подобна глупост! През 2021 година! И не в Йордания, а в Дания!
Мотивът
Обяснението на ръководството относно причината за налагането на подобна забрана звучи горе-долу така: Изложената на показ гола плът пречи на преливащите от хормони момчета да се концентрират в клас, а и момичетата с техните прекалено късите блузки изпращат грешни сигнали.
Дебатът
Не минават и 48 часа, преди медиите да разнесат новината за случилото се във Вайле. В страна, в която свободата на индивида е висша ценност и е издигната на пиедестал, е съвсем нормално дори една такава на пръв поглед незначителна случка да предизвика разпален обществен дебат. И, разбира се, мненията са поляризирани.
Някои застават на страната на училищното ръководство, други ги сравняват едва ли не с фашисти.
Колумнистката от официозния ежедневник Berlingske - Ан София Хермансен - е на мнение, че ролята на училището, освен да образова, е да научи младежите как да се обличат, защото в противен случай в бъдеще ще се изправят пред доста смущаващи ситуации. "Когато един ден тези същите момичета започнат работа и установят, че работодателят им има определени изисквания за облеклото им, как ли ще реагират тогава, ако сега не ги подготвим за това?," пише тя.
Обаче не са много тези, които подкрепят мнението на Хермансен.
В редакционната си статия по случая колежката ѝ от Nordjyske Катрине Йепесен заема позицията на модерна амазонка, казвайки, че "да караме жените да поемат отговорност заради сексуалните импулси на другите не е нищо ново. Обаче е жалко, че ставаме свидетели на това точно сега, когато сме в процес на прекрояване на културните представи и когато теми като срам и отговорност са поставени в центъра на обществения дебат относно социалното равенство и десексуализирането на жените."
Прецедентът
Помните ли как през октомври миналата година финландската министър-председателка Санна Марин влезе на всички в устата, след като се появи на корица на списание с блейзър с дълбоко изрязано деколте и очевидно без нищо под него?
Пуританите побързаха да я обвинят в неприличие и неспазване политическия дрескод, обаче моментално ги помля вълна на възмущение. Знайни и незнайни хора, мъже и жени, стари и млади заляха социалните мрежи със свои снимки на протеста, облечени по подобен начин. Посланието на протеста беше повече от ясно: Не е приемливо да налагате на когото и да е как да се облича.
Същото се случи и след скандалната забрана в датското училище. Някои от датските жени политици моментално реагираха с постове във Facebook профилите си.
Депутатката Шарлоте Мьолбек например публикува своя снимка, на която е с черни джинси и къса бяла блузка, а текстът към нея гласи: "През 50-те мереха дължината на полите. Сега са тръгнали да мерят дължината на блузите. За мен е абсолютно недопустимо едно светско училище да налага подобна забрана, базираща се на остарели социални стереотипи. (...) Телата ни не са греховни и не бива да бъдат стигматизирани като такива."
Междувременно ученици от все повече училища се включиха в протестните демонстрации, публикувайки видеа, на които не само момичетата, но и момчетата са облечени по "забранения" начин. Изобщо, положението е girl power отвсякъде!
"Свободата, Санчо, свободата..."
Наложих си да изчета сума ти коментари под различни публикации по темата и общото ми впечатление е, че датчаните държат на свободата на личностна изява и когато захапят някого, задето я нарушава, стискат зъби като питбул около врата му.
Не че няма такива, които са "За" връщане на униформите в училище, понеже "ехо, това да не ви е нощен клуб!"
Но повечето граждани са "За" свобода на пъпа. Според тях малко гола плът между колана на джинсите и ръба на тениската не е сексуално предизвикателство. Сексът не бил в дрехите, а в главата на човека, и такава забрана е унизителна и приравняваща страната им с Афганистан.
Само че ходи да обясняваш на 15-годишен, пъпчасал младеж, че не бива да получава ерекция от подобна гледка, защото по този начин нарушава правата на жените в Дания!
Различното мнение
Родената в Кабул общественичка и защитник правата на жените Гети Амири измества фокуса на дебата, който самата тя смята за повърхностен и лицемерен, и го насочва към много по-значима според нея тема - тази за младите момичета от религиозните малцинства в страната, които са заставяни от консервативните си семейства да носят хиджаб още от най-ранна възраст.
На задния план на тази смехотворна според нея борба на момичетата да ходят на училище, облечени като за дискотека, се води една друга, тиха, но крайно напрегната битка, за която обществото предпочита да си затваря очите. Равенството, казва тя, е като сочна хапка, вкусът на която всички превъзнасят, но само докато не стане въпрос за културни и религиозни права и свободи.
"Вместо да заявят очевидното, а именно, че носенето на хиджаб не е свободен избор за голяма част от неетническите датчанки, а начин за принизяване на жената, така наречените феминистки се обявяват в защита на този вид облекло. Това, което не им е ясно обаче, е, че на жените в тази култура им е внушавано, че така се предпазват от погледите на мъжете, които може да се възбудят от косата върху главите им. За каква свобода говорим тук?! Не приемам сериозно учениците, които призовават към бойкотиране на забраната за носене на къси топове, докато междувременно главите на техни съученички са покрити с шамии", казва Амири.
#Товаесамокорем
След като дебатът с хаштаг #deterbaremaver беше раздухан по социалните медии, а ръководството на Firehøjskolen беше остро критикувано на всички обществени нива, то се видя принудено да преразгледа решението си.
И само пет дни след като беше наложена забраната за носене на crop tops, както се наричат късите блузи, тя беше отменена. Ефектът от целия този панаир беше такъв, че модата с късите тениски заля всички училища в страната и дори тези, които преди скандала не биха и помислили да се облекат така, сега гордо разголват коремчета в класните стаи и училищни дворове. Но и това е отмине, мисля си аз.
Най-малкото заради хладното есенно време, което в Дания ще настъпи съвсем скоро. А и, нали знаете, всяко чудо за три дни.