Планът на Солскяер и младите "дяволи" направиха подвига възможен: 5 извода след ПСЖ - Юнайтед 1:3

Юнайтед успя да навакса двата гола пасив в крайно осакатен състав, попълнен от таланти от академията като Тахит Чонг и Мейсън Грийнууд Снимка: Getty Images
Лукаку има вече 6 гола в последните си 3 мача за Юнайтед и доказа, че може да бъде важна фигура в новия Юнайтед на Солскяер Снимка: Getty Images
Ди Мария подразни феновете на Юнайтед в първия двубой, но в реванша той и съотборниците му показаха твърде лабилна психика пред собствена публика и пуснаха три гола на свой терен в мач, който привидно контролираха Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед направи немислимото и осъществи велик обрат срещу Пари Сен Жермен в Шампионската лига.

Победата с 3:1 на "Парк де Пренс" заличи загубата с 0:2 на "Олд Трафорд" и подари велика нощ на феновете на "червените дяволи" с върховна радост за тях в 94-ата минута.

Маркъс Рашфорд отбеляза дузпата накрая, с която Юнайтед елиминира съперника, а наказателният удар беше отсъден със съдействието на ВАР заради игра с ръка на Преснел Кимпембе.

Преди това ПСЖ владееше мача и пропусна да реши всичко много по-рано, докато гостите бяха без цели 10 отсъстващи футболисти и Оле Гунар Солскяер беше принуден да попълва състава с младоци.

През първата част френският шампион пусна два гола след много груби грешки. Още във 2-ата минута Керер сгреши при връщането на една топка, Ромелу Лукаку пресече паса, преодоля Буфон и откри.

ПСЖ бързо натисна и изравни чрез Хуан Бернат след асистенция на Мбапе, но в 30-ата минута дойде нова грешка - Буфон изпусна топката при далечен шут на Рашфорд и я сервира на Лукаку, който отбеляза втория си гол.

През второто полувреме не се виждаше как Юнайтед ще отбележи необходимото трето попадение, но това стана дълбоко в добавеното време. Така ПСЖ записа още един грандиозен провал в приоритетния си турнир и за трета поредна година приключва още на осминафиналите.

Манчестър Юнайтед се класира заради повече голове на чужд терен и ще играе на четвъртфинал в Шампионската лига за пръв път от 2014 г.

Какво научихме от тази изключителна нощ в Лигата, защо ПСЖ отново се провали и как експерименталният състав на Юнайтед успя да изненада домакините?

Вижте в петте извода от Пари Сен Жермен - Манчестър Юнайтед 1:3:

1. Не беше въпрос само на характер - Солскяер имаше план и той проработи

Големият обрат на "червените дяволи" не е плод единствено на случайност, на отборен дух или на грубите грешки на противника. Мениджърът Оле Гунар Солскяер се прояви и като тактик, който се съобразява със съперника и с възможностите на своите футболисти.

"Планът ни не включваше идеята да се надиграваме с ПСЖ, защото ако дадеш твърде много пространство на този тим, той може да те накаже. Видяхте какво стана на няколко пъти през първото полувреме, когато направихме някои грешки в защита. Планът ни беше да останем в играта до последните минути и той проработи", разкри Солскяер.

Качествата, които норвежецът продължава да показва като временен мениджър на Юнайтед изненадват приятно и най-големите оптимисти. Каквото и да се случи оттук нататък на отбора през този сезон, феновете няма да забравят, че Солскяер отстрани ПСЖ при 0:2 в първия мач и без наказания Пол Погба и контузените Марсиал, Лингард, Мата, Ерера, Матич, Валенсия, Санчес, Фил Джоунс и Дармиан.

2. ПСЖ сам си вкара два гола и допусна пореден психологически срив

Разбира се, ПСЖ беше без своя талисман Неймар, а невъзстановените Единсон Кавани и Тома Мюние се появиха като резерви в последната фаза от срещата. Но това не е оправдание за един все още поразително слаб психически отбор и за още един негов треньор, който губи тактическите сблъсъци на най-високо ниво.

Томас Тухел явно не е успял да овладее напрежението сред футболистите, защото всичко положително в играта при победата на "Олд Трафорд" се беше изпарило на реванша. Освен това треньорът беше подведен от някои от най-опитните като Джанлуиджи Буфон и Дани Алвеш, от които се очаква да придават манталитета на победители в такива сблъсъци. Факт е, че парижани почти самостоятелно си вкараха първите два гола, а Лукаку просто се възползва от получените подаръци. Домакините контролираха мача, но за пореден път проявиха наивност на най-голямата футболна сцена и бяха наказани от един съперник, който съвсем спокойно можеха да отстранят.

По-рано в груповата фаза ПСЖ беше показал признаци на израстване, за да излезе от групата на смъртта, но вчерашният удар по психиката на играчите няма как да не бъде сравняван с онова 1:6 от Барселона преди две години.

Сега гарантираната титла на Франция няма да стопли никого в отбора и сезонът ще бъде приет като разочарование. Няма и как да е друго, когато хегемонът в страната мечтае единствено за Шампионската лига.

3. Идентичността на Юнайтед се завръща с налагането на младите

При толкова много кадрови проблеми, Солскяер нямаше друг избор, освен да заложи на младите. Важното е обаче, че те не го подведоха. 22-годишният Скот Мактоминей изнесе много силен мач в центъра при отсъствието на всички титулярни халфове на Юнайтед. 19-годишният Диого Далот влезе в игра още през първото полувреме вместо трагичния Ерик Баи, който беше на път да провали мача на отбора си.

А когато в края мениджърът трябваше да търси промяна, той се обърна към двама тийнейджъри от академията на клуба, Тахит Чонг и Мейсън Грийнууд. За Грийнууд това беше абсолютен дебют за мъжкия отбор. Чонг изигра своята роля в атаката, която доведе до дузпата накрая, спринтът на Грийнууд отвори пространство за Далот, който изстреля топката, за да се стигне до играта с ръка на Кимпембе в наказателното поле.

Когато дойде време да бъде поета най-голямата отговорност, със задачата се зае друг продукт на школата, 21-годишният Маркъс Рашфорд, който се превръща в един от лидерите на този отбор. С железни нерви, той се изправи срещу Джанлуиджи Буфон (легендата, направил своя дебют в Шампионската лига преди Рашфорд да се роди) и изпълни абсолютно безапелационно.

4. Лукаку доказа, че има място в състава

След пристигането на Оле Гунар Солскяер, Ромелу Лукаку се превърна в твърда резерва на Рашфорд и започваше да изглежда излишен при обновения стил на игра, който разчита най-вече на скоростта в атака. Контузиите на почти всички атакуващи играчи обаче върнаха белгиеца сред титулярите и той изригна с по два гола във всеки от последните си три мача.

Лукаку е в основата на последните няколко победи на Юнайтед и ще бъде запомнен като героя от вчерашната вечер в Париж. А от Кристиано Роналдо насам никой футболист на "червените дяволи" не е отбелязвал по два или повече гола в три поредни срещи.

5. Това ли беше краят на Буфон за големия футбол?

Джанлуиджи Буфон беше взет в Пари Сен Жермен на 40 г., за да допринесе именно в Шампионската лига. Нищо чудно обаче грешката на вратаря при втория гол на Юнайтед да причини неговото оттегляне от големия футбол.

Ще бъде тъжно той да се превърне в резерва и да довършва кариерата си като втора цигулка на Алфонс Ареола, затова най-логичното е да се оттегли след края на сезона. Още от загубения финал на турнира в Кардиф през 2017-а Буфон изглежда все по-несигурен и чуплив и със сигурност сам осъзнава, че краят на кариерата му на топ ниво е близо. Шампионската титла на Франция ще е един добър завършек на славния му футболен път, но трофеят от Шампионската лига изглежда ще си остане неосъществена мечта.