Във видеото, което Наско Атанасов публикува в петък няма нищо лошо.
Просто един човек, уморен от работната седмица, може би и напразнувал се едно хубаво с известно закъснение след рождения си ден, благодари на приятелите си за подкрепата и за милите пожелания.
Да, видеото е малко странно със своята бавна лиричност и забавни физиономии от страна на Атанасов, но пък в него, само по себе си, няма нещо отявлено скандално. Защо тогава сме възмутени?
Морализъм на сухо? Глад за скандали? Не.
Ако Наско Атанасов не заемаше позицията на министър на културата, нямаше да има никакъв проблем. Виж, за министър Атанасов е повече от странно да прави такива неща. Даже направо неуместно.
Има една стара приказка - да се държиш на нивото на поста, който заемаш. Тук именно се крие ключът от палатката. Но не говорим за обикновен морализъм, при който се правим на ощипани от нещо иначе приемливо в обикновена среда, а за чиста политика в реалния ѝ вид.
Защото още с излизането на видеото започнаха да се появяват коментари за това под влиянието на какви точно субстанции е бил министърът, когато го е записвал. Това може и да са само спекулации - закачки на дребно и ехидни подмятания, но се разпространяват, звучат в една или друга степен правдиво и не на последно място - отварят вратата за отправяне на атаки срещу самия министър, но и срещу кабинета, който той представлява.
Идеята да се държиш на нивото на поста си не е просто израз, тя съдържа в себе си това, да демонстрираш морална висота, но също така ти пази гърба (и този на правителството) от това да бъдеш нападан и на твое име да бъде създаден скандал.
Както се случва сега. Човекът Атанас Атанасов съвсем спокойно може да бъде "просто Наско", да записва странни видеа и да говори и публикува онлайн, каквото му хрумне. Един министър няма такъв лукс, защото подобно нещо означава възможност за скандал.
А това правителство в момента не може да си позволи още скандали. Покрай драмата с избора на нов шеф на БНБ, покрай въпросите за българското вето над Северна Македония, покрай всички драми вътре в самата управляваща коалиция и покрай това, че опозицията се възползва дори от най-малкия повод за критики, всеки нов скандал ще тежи все повече и повече на публичния имидж на кабинета.
Проблемът в случая идва и от отчетената от февруарското проучване на "Алфа рисърч" тенденция, че солиден дял от обществото у нас възприема министрите от правителството на Кирил Петков като некомпетентни и непригодни за постовете си. Едно подобно видео е неминуемо да бъде взето извън контекст и пришито към този наратив.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече се възползва от отворилата се възможност и започна да говори за "тестове за наркотици" за управляващите, а думите му бяха подети от електората му в социалните медии.
Разбира се, появиха се и противоположните коментари, които напомнят за предишни министри на културата като Вежди Рашидов и Боил Банов и техни изцепки, но в случая това не решава проблема, а просто поставя министър Атанасов в една и съща парадигма с предшествениците му на поста - мерене на изцепки и издънки.
Другият проблем идва от това, че ако се беше доказал вече на поста, това видео щеше да се размине на Атанасов доста по-леко. Но до момента той по никакъв начин не е блеснал с нещо позитивно, откакто е начело на министерството на културата.
Последното нещо, с което той се изяви, беше забавянето на избора на директора на Народния театър "Иван Вазов", тъй като министърът отказа да сложи подписа си под заповедта за назначение, тъй като имал подозрения за нередности около самия конкурс - един от кандидатите се е появил може би пиян.
Преди това музейните работници рязко се възмутиха, след като обещаните им 12 млн. лв. за бюджетите на музеите изчезнаха. Впоследствие те бяха открити изведнъж, но споменът за скандала остана.
Междувременно още от ден 1 на новия кабинет министър Атанасов е критикуван заради липсата си на достатъчно опит и достатъчно ангажираност, които той се опита да компенсира с позитивизъм. Уви - безуспешно. До момента, за първите вече над 100 дни на кабинета, той така и не е създал това усещане, че притежава това, което се изисква от поста.
Така че тази му поява сега - усмихнат, но някак отнесен, предизвика вълна от критики и подигравки. Изводът от това е един - това, което за Наско е напълно ОК, за министъра на културата може да бъде откровено неприемливо.
Покрай всичко това вече се появиха и коментари, че ако не друго, премиерът Кирил Петков може да се поучи от своя предшественик Бойко Борисов, който в един момент към края на третия си мандат забрани на своя министър Даниел Кирилов да припарва до социалните медии.
Гледайки клипа на министър Наско, Борисов може поне тук да е бил на правилния път.