Исторически обрат на международната сцена - САЩ и Куба ще възстановят дипломатическите отношения, след 50 години на затворени граници, търговско ембарго и взаимни нападки.
Кубинската общност в САЩ, около милион и половина души, посрещна новината раздвоена, а президентът Барак Обама изтъкна, че последните следи от Студената война ще бъдат заличени.
Белият дом започва нов курс към комунистическа Куба, която бе сред най-гласовитите му критици по време на управлението на Фидел Кастро. Обратът идва след 18-месечни тайни преговори в Канада и във Ватикана, както и след освобождението на американския агент Алан Грос, осъден на 15 години затвор заради изграждането на интернет - мрежи.
Заедно с 65-годишния Грос, САЩ ще си върне 50 политически затворници и ще освободи трима кубински разузнавачи.
„Новата глава"
Вашингтон ще отвори посолство в Хавана, ще улесни режима на пътуване за кубински граждани и ще предложи план за икономическо сътрудничество и смекчаване на търговското ембарго, за което призова президентът на Куба Раул Кастро в телевизионно обръщение. Той подчерта, че различията между двете държави все още остават силни.
Лидерите на двете държави обявиха „новия подход", акцентирайки върху икономиката и подобряването на живота на кубинците. През годините те бяха принудени да живеят в условията на хронични дефицити, а хиляди се удавиха в опит да избягат до Флорида.
Освен това, САЩ ще изключи Куба от списъка на държавите, които подкрепят тероризма.
Реакциите
Активна намеса за края на кубинската изолация има и папа Франциск, който поздрави двете държави.
Европейският съюз, която също се намира в процес на нормализиране на отношенията в Хавана, приветства решението като „историческа повратна точка". Външният министър на Чили Ералдо Муньос коментира, че започна краят на Студената война между Америките.
"Трябва да признаете жеста на Барак Обама - жест, който е смел и необходим", коментира президентът на Венецуаела Николас Мадуро пред лидерите от южноамерикансикя блок на срещата на върха в Парана, Аржентина.
Някои републиканци обаче не останаха доволни, тъй като против каквото и да е отваряне към режима в Хавана. Според влиятелния сенатор Джон Маккейн администрацията на Обама продължава да отстъпва от демократичните ценности и свободата.
Русия приветства решението на САЩ да нормализират отношенията си с Куба, заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, цитиран от Интерфакс.