Най-съдбоносният конфликт в историята

Когато в първите летни дни на 1914 г., атентаторът Гаврило Принцип убива престолонаследника на Австро-Унгария в Сараево, той несъмнено се е надявал да предизвика пожар. Пожар, който да привлече вниманието на света към каузата на сърбите в Босна и Херцеговина.

Пожарът, който Принцип запалва обаче, се разпространява със скорост и в мащаби, които никой човек в тогавашна Европа не е можел да предвиди. Само за два-три месеца всички Велики Сили се оказват във война помежду си. Правителствата бързат да успокоят гражданите – войната ще свърши до Коледа.

Прави са за празника, пропускат да уточнят, че става дума за Коледата на 1918 г.

Една от причините за тази заблуда е развоят на Балканската война. Между 1912 и 1913 г., само в рамките на няколко месеца се водят две войни на Балканите. Активните бойни действия приключват за броени седмици, а останалото е позиционна война. Прогнозите са че същото, но в по-голям мащаб, ще се случи и в новата война (която тогава все още не се нарича Световна). Четири години след като Австро-Унгария обявява война на Сърбия (28.VII.1914г.) и ефектът на доминото повлича Европа към бездната на кръвопролитията, глада и болестите, които са в сърцето на всяка война, най-сетне е подписан мир.

Войната струва на света над 16 000 000 убити (според други изчисления са 20 милиона), както и още между 50 мил. и 100 милиона загинали вследствие на инфлуенцата (испански грип), разпространила се заради войната.

Икономиките на замесените държави са изтощени, а на загубилите – сринати. Три велики империи – Руската, Османската и Хабсбургската, престават да съществуват. Колониите по цял свят започват да надигат глас срещу своите европейски господари. В Русия започва революция, чийто последици ще предопределят съдбата на стотици милиони хора по цял свят.

Макар Втората световна война да е далеч по-мащабна, кървава и разрушителна, Първата световна война, наричана преди 1939 г. "Голямата война", остава най-важният и съдбоносен конфликт в световната история.

Да се предадат адекватно причините и ходът на Голямата война в една статия е дело непосилно и ненужно. Далеч по-интересно за съвременния читател е да разбере защо именно Първата, а не Втората световна война е по-съдбоносния конфликт от гледна точка на дълготрайни военни, социални и икономически последици. За тази цел, по-долу в няколко отделни параграфа ще очертаем основните промени, които Голямата война донася и които и досега чертаят съдбата на големи части от света.

Във военно отношение Първата световна война се явява първият наистина индустриален конфликт в човешката история. Това има огромно значение както за развитието на военните технологии, така и за отражението на войната върху обществото – като се започне от колосалния брой жертви, мине се през преструктурирането на индустрията и се стигне до поредицата нововъведения.

Трудно ще е да се изброят всички тогавашни технически достижения, които се появяват или намират за пръв път широко приложение във военното дело. Първата световна война е конфликтът, който превръща авиацията в ключов елемент от военното дело, издигайки я наравно със сухопътните сили и флота.

Войната довежда до появата на танковете, които завинаги променят облика на сухопътните конфликти. Пак по това време се появяват и първите самолетоносачи. В хода на Голямата война са разработени и основите за повечето конвенционални и неконвенционални тактики, използвани от въоръжените сили по света и до сега.

Именно поколението, израснало в окопите, след това ще ръководи военните действия по време на Втората световна война на базата на опита, придобит в Първата. Списъкът е дълъг и предълъг.

От гледна точка на индустрията, войната поставя невъобразимо напрежение на плещите на дотогавашното производство. Необходимостта от адекватно обезпечаване на въоръжените сили създава нови стратегически и логистични императиви, които предопределят връзката между производствен и военен потенциал и до ден днешен.

От обществена гледна точка, впрегнатата във войната промишленост е тази, която ражда истинската работническа класа на XX век, на която е съдено да изиграе ключова роля в политическите процеси и на изток и на запад.

Пак по тази линия се развива и движението за равенство и политически права на жените, които настояват, че след като могат да бъдат експлоатирани наравно с мъжете във фабриките, имат право и на равен глас по политическите и социалните въпроси.

Извън икономическите и социални параметри войната оказва колосално влияние върху политическото развитие на целият свят. Една от най-важните последици на Голямата война е превръщането на САЩ в световна сила, равна и дори надминаваща Великобритания и Франция – двете големи победителки в Европа.

Успоредно със САЩ, от пепелищата на Първата световна война се издига и СССР – колосалната комунистическа империя, чийто опит за изнасяне на "революцията" зад граница ще промени завинаги хода на историята във всички части на света – като се започне от Латинска Америка и се стигне до Индокитай.

Пак на Голямата война държим създаването на съвременните граници в Близкия Изток, Северна Африка и Централна Азия. Всички конфликти в историята на тези региони са пряка последица от решенията, взети в Париж през 1918 г.

Същото важи и за колониите на Германия, прехвърлени под контрола на Великобритания и Франция и последвалите в тези колонии войни – граждански или антиколониални.

Първата световна война води до окончателната еманципация на Канада и Австралия от Великобритания и поставя основите на движението за независимост на Индия. Пак Световният конфликт е "виновен" за началото на процеса на деколонизация в световен мащаб.

В рамките на Голямата война се заражда и японската имперска амбиция, довела през 30-те и 40-те години до кървавите войни в Индокитай, Китай и Индонезия и последвалия сблъсък със САЩ за контрол над Пасифика.

Отражения има в не по-малка степен и в Европа. Голямата война води до поредица от национални катастрофи на Стария континент. За нас българите нещата са пределно ясни – губим излаза на Егейско море, Западните покрайнини и Струмишко, армията ни е разформирована, а десетки и дори стотици хиляди бежанци, най-вече от Македония, се насочват към родината ни.

Десетки хиляди умират във войната, често се пренебрегва и броят на инвалидите. Най-тежката последица обаче остава смазването на националния дух, което и до сега остава неизлечима рана в българското национално самосъзнание.

Макар националната ни катастрофа да е важна за нас, тя съвсем не изпъква със своята трагичност поставена редом до другите сходни процеси в Европа.

Седемдесет процента от унгарците остават да живеят извън Унгария. Германия губи около 23% от териториите и значителна част от населението си, както и всичките си колонии, а най-богатата й територия в Рейнланд е окупирана от Франция. Австрия остава едва 1/10 от своята предишна територия, а Османската империя на практика изчезва.

Новосъздадените държави също не са лишени от проблеми. Полша и Украйна ще воюват за преразпределение на своята обща граница. Чехи и словаци влизат в остри противоречия относно общата си държава. Хърватите и словенците са прехвърлени под сръбска власт без да бъдат питани, а за босненците дори не се споменава в името на новата им държава – кралство на Сърби, хървати и словенци. Същото важи и за Черна гора, която е заличена.

Като стана дума за Украйна, именно след 1918 г. се създава и националния и църковния въпроси, които в момента са актуален проблем между ЕС и Русия.

Балтийските републики Литва, Латвия и Естония също влизат в противоречия с руснаците относно граничните зони и съдбата на малцинствата – проблеми, които в момента са ключов фактор в отношенията между НАТО и Русия. Пак като резултат от ПСВ се появява и конфликтът между Гърция и Турция, който прераства в открита война през 20-те години и след това отново се разраства през 70-те относно съдбата на Кипър.

От политическа гледна точка Голямата война е пряка причина за появата на фашизма, националсоциализма, комунизма и техните течения в различните части на света.

Авторитаризмът се превръща във водещ политически модел за Европа в измерения, съпоставими със състоянието на Близкия Изток днес. Успоредно с радикалните леви и десни политически течения, войната носи промяна и в разпределенията на гласоподавателите, разслоението в старите двупратийни политически модели и в крайна сметка до даването на право на глас на жените в Европа и по света. Еманципацията на жените и еманципацията на народите като цяло е един от най-важните исторически "продукти" на Голямата война – платен с цената на много кръв и страдание.

Всички тези фактори са в основата на настоящия световен политически ред, който и до днес продължава да се движи от някои от основните принципи, залегнали в мирните преговори след края на войната.

В този смисъл, няма как да не споменем и появата на Обществото на народите, наследено след ВСВ от ООН като първи в историята, макар и със съмнителен успех, опит за налагане на една наднационална институция, която да съхрани глобалния мир и да защити човечеството от произвола на тази или онази държава.

Макар идеалите, с които Удроу Уилсън да създава ОН да са отдавна сведени до пожелателно клише в политическите изказвания на Г20, за човечеството все пак остава надеждата, че посланията на онези, преживели Голямата война, ще доведат до създаването на свят, в който конфликтите да се решават без кръвопролития.

#1 RUMEROF 11.11.2018 в 09:30:02

Уфологът Румен Румероф направи изключително интересно откритие като засне с инфрачервена камера непознати за нас летящи същества.Камери,записващи нощем били монтирани в подножието на планински връх и снимали няколко нощи подред.Какво са записали те,вижте уникалното видео тук : https://www.youtube.com/watch?v=Qtb9g70LkUQ

#2 deaf 11.11.2018 в 09:41:59

Статията е пълна с преувеличения,манипулации и заблуди. Казано накратко ПСВ е кръчмарски бой. Авиация на практика все още е нямало,камо ли да участва "наравно със сухопътните сили и флота." А пък най-невероятната глупост е да се твърди,че "поколението израснало в окопите,след това ще ръководи военните действия през ВСВ на базата на опита придобит през ПСВ." Точно обратното,ВСВ се води с противоположна на ПСВ тактика и стратегия! Но има още по-невероятна глупост!!! Тази ,че ПСВ била направила САЩ Свръхсила! Вие кьорави ли сте?! Щатите станаха единствената днес Свръхсила защото победиха през Втората световна война ВСИЧКИ други участници в нея. СССР не е империя,а комунистическа смъртоносна болест на човечеството. Което то има сили да отхвърли. Друга лъжа! Националният дух на България НЕ е бил смазан от ПСВ,а от 45-те години комунистически режим. ПСВ НЕ е причина за появата на фашизма,националсоциализма и комунизма,а безумната и перверзна експлоатация на работниците от капиталистите през 19-ти век. Въобще,статията е пълна каша! И накрая,ВСЕКИ човек разглежда другите човеци и събития,само по отношение на СЕБЕ СИ. Лично за мен Втората световна война е била фатално съдбоносна,въпреки че съм роден доста след краят и.

#4 deaf 11.11.2018 в 11:38:41

Само един въпрос Бароне, имаше ли през онези 45-ет години комунистически режим поне един НАЦИОНАЛЕН празник?!

#5 dedo adji 11.11.2018 в 15:47:59

Бароне, глухчо, че е неграмотен, неграмотен е, но в едно е прав. Окончателното унищожаване на българския национален дух е през първите 30г на болшевишкото управление. Не съм чул някога и някъде по света и у нас правителството да отчуждава голяма част от народа от корена му. Постижения имаше в спорта и индустрията, но в тях нямаше нищо национално. А за индустрията, спомни си износа на компютри за Япония и поговорката "Що е родно е негодно". Армията не беше национална а се издържаше от чужда държава и се командваше от нея, на практика подразделение на съветската. Затова мразехме казармата и се скатавахме по всякакви начини. И за националните празници глухчо е прав. За национален празник беше обявен 09.09. Празнуваше се октомврийската касапница, а 3-ти март, 6-ти и 22-ри септември бяха обикновени дни и се споменаваха между другото с половин уста. Аза 7-ми септември пълно мълчание. И на най-българския празник - на Светите Братя съм виждал по манифестациите портрети на Гагарин и плакат "Славянската наука откри пътя към космоса". Чак към края на 70-те се усетиха, че само социалистически интернационализъм не стига и започнаха плахи опити за възраждане, но внимателно, да не разсърдят големия брат. Но беше вече късно. А между 2-те войни, макар и силно смазан, българският национален дъх не е загинал. Мачкана от малка и балканска антанта, ампутирана и ограбена, България дърпа напред, пред всичките си победни съседи.

#7 Starija hush 12.11.2018 в 05:22:27

Автора пропусна най важното че тогава за пъви път бе използвано химическото оръжие.Не ми три мненито!

#9 Starija hush 12.11.2018 в 07:29:00

Защо па да дам-глупак не е ли истина?

#10 GETI 12.11.2018 в 08:49:46

Бароне, Глухчо, че е неграмотен, неграмотен е, но и Дедото не му отстъпва. Освен националният дух на България, е смазан и националният идеал на българите. След ПСВ, страната ни е във втора национална катастрофа. Периодът от възстановяване на българската държава от 1878 до края на ПСВ -1919 е стремеж към национално обединение. В името на националното обединение в етническите български граници. Загубата ни в тази война слага край на националния идеал. От началото на Българското възраждане, започнало от История Славянобългарская, до Ньойския договор, нацията има три последователни цели: борба за българска църква, борба за национална независимост и борба за национално обединение. Осъществяването на последната цел завършва със загубата ни във ПСВ. България губи от землището си - българската етническа територия е разпокъсана между всички съседи на България. Ако комунистите окончателното са унищожили остатъците на българския национален дух, то поне запазиха българската нация и държава.За разлика от монархо-фашистите тогава и либерал демократите сега. * А, национален празник през 45-ет години соц режим бе, 9 септември - Ден на свободата и победата над фашизма. И ден на запазване на териториалната цялост на България- без втори Ньой. На 9 септември 1944 година антифашистките сили на Отечествения фронт свалят монархо-фашистката власт в България, която за 32 години е виновна за смъртта на над 450 000 българи в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни - довели две национални катастрофи.

#11 dedo adji 12.11.2018 в 09:09:58

... И ден на запазване на териториалната цялост на България- без втори Ньой. На 9 септември 1944 година антифашистките сили на Отечествения фронт свалят монархо-фашистката власт ... Властта я сваля червената армия. И запазва териториалната цялост на България, защото я гласи за съветска република, каквато станахме по всичко, освен по име. И единствената заграбена теритирия е върната на България под натиска на Хитлер. Развявай си червеното знаме, гетчо, само не се прави на българин. Твоята родина е мавзолеят.

#12 GETI 12.11.2018 в 10:02:27

Съветска република не станахме, НО разпарчетосването на България е ФАКТ! " И единствената заграбена територия е върната на България под натиска на Хитлер" е чрез Крайовската спогодба - спазена под натиска на Германия и със съгласието на СССР. Третият Райх и СССР бяха съюзнически държави по това време,Румъния е компенсирана с други земи. Крайовската спогодба е единствената, която е сключена без съдействието на Германия, затова и тази територия -южна Добруджа остава безспорна.. и не е барана от победителите след ВСВ. Развявай си нацисткото знаме, Деде, само не се прави на българин, че за трети път сме с Германия и отиваме към трета национална катастрофа...и пак комунистите ще са виновни.

#13 deaf 12.11.2018 в 10:28:35

ГЕТИ, ти нормален ли си?! В смисъл правиш ли разлика между реално и въображаемо? За комунизма основният извор на Злото е собствеността. Затова те искат да я заличат. Човекът не трябва да притежава никаква собственост. Не трябва да има СОБСТВЕНА страна и СОБСТВЕНА нация. Целта на комунистите е те да отмрат,включително и проклетата държава. И да няма пари - всичко да е безплатно. Сега ми обясни как българските комунисти "запазиха българската нация и държава."?! И въобще искали ли са?! А да,и обясни ЯСНО какво разбираш под монархо-фашизъм? Плийз! Но НЕ с термини и логически конструкции,а с обикновени простички примери от Реалността.

#14 deaf 12.11.2018 в 10:35:28

Дедо, България нито за миг не е била "съветска република",а ВАСАЛНА на червената Москва държава. Доказателство е,че ти НЕ си служил на съветска подводница облечен в съветска униформа например,а на БЪЛГАРСКА с БЪЛГАРСКА униформа. И Стоичков не е ритал топката в ЦСКА-Москва в съветското първенство,а в българският ЦСКА,в българското първенство.

#15 dedo adji 12.11.2018 в 13:58:25

Глухчо, чети по-внимателно. Ясно съм писал, че бяхме съветска република по всичко, освен по име. И сега не сме американски щат, но решенията се вземат във Вашингтон а не в Нашингтон.

#17 GETI 12.11.2018 в 15:52:32

13deaf | 12.11.201810:28 ГЕТИ, ти нормален ли си?! Много щастлив В смисъл правиш ли разлика между реално и въображаемо? За комунизма основният извор на Злото е собствеността. Затова те искат да я заличат. Човекът не трябва да притежава никаква собственост. Не трябва да има СОБСТВЕНА страна и СОБСТВЕНА нация. Целта на комунистите е те да отмрат,включително и проклетата държава. И да няма пари - всичко да е безплатно. Сега ми обясни как българските комунисти "запазиха българската нация и държава."?! Много щастлив И въобще искали ли са?! А да,и обясни ЯСНО какво разбираш под монархо-фашизъм? Плийз! Много щастлив Но НЕ с термини и логически конструкции,а с обикновени простички примери от Реалността. **** 1/ В страната ни нито е имало комунизъм, нито съм говорил нещо за идеологията на комунизма.Не ми преписвай неща, които не съм казвал. 2/Не съм уточнявал кои "българските комунисти "-пак си измисляш.Като победена страна след ВСВ, не ни сполетя второ Ньойско разпокъсване поради съветската комунистическа окупация. Сталин запази българската нация като не позволи ново разпокъсване на победената ни държава, въпреки желанието на Гърция и Англия, по време на преговорите на Парижки мирен договор 1946-47. 3/Фашизма е идеология,монархията е институция! Терминът монахро-фашизъм не е много правилен, но си е останал от комунистическата пропаганда спрямо управлението на България в този период.

#18 dedo adji 12.11.2018 в 16:37:41

Гетчо, свали ги тия наочници, бе. Вече ти обясних защо Сталин е запазил целостта на България - за да я има цялата за себе си. За комунизма си прав, не е имало никъде и никога. У нас имаше технологичен феодализъм - феодална власт на една шайка бандити, които наричаха себе си комунисти. Със съвременно крепостно право и аристокрация, пардон, номенклатура. И тия обирачи на мандри никога нямаше да вземат властта без червената армия. И техните деца и внуци още са на власт. А за заблудените им последователи като тебе остава да духат супата.

#19 Harry 12.11.2018 в 17:00:37

За комунизма основният извор на Злото е собствеността. Затова те искат да я заличат. Да, ама не! Изворът на злото е частната собственост, когато е капитал, капитал, който експлоатира работници - роби, чрез принадената стойност, и чрез лихвата, ама дедо Маркс нещо се ослушва за лихвата, не ще да я посочи за зло, може би защото всичко ляво е на издръжка на световната лихварска мафия, десните са на производствения капитал. Хранениците на Сорос са също толкова комунисти, колкото и Ленин и Троцки, и останалите интернационалисти, сега им викат глобалисти, няма разлика.

Новините

Най-четените